27-31 XII 2008 r. Warsztaty muzyczne w Neuhausen

Na zaproszenie księdza Rolanda Elsnera w dniach 27-31. 12. 2008 r. dziesięć dziewcząt z poszczególnych parafii na terenie naszej gminy uczestniczyło w warsztatach muzycznych w Katolickim Ośrodku Młodzieżowym im. Jana Bosko w Neuhausen koło Cottbus w Niemczech. Przez cztery dni Pani Tabea Fürtel uczyła śpiewać w języku angielskim niemiecko – polską młodzież w stylu gospel. Stworzyliśmy 25 osobowy chór, który w ciągu czterech dni nauczył się śpiewać 14 utworów. Każdy dzień był starannie zaplanowany z podziałem na posiłki i naukę śpiewu a także na wspólną modlitwę, wyciszenie, podsumowanie każdego dnia. Mimo wielu zajęć udało nam się znaleźć czas na spacer po okolicy, grę na placu zabaw a przede wszystkim na nawiązywanie nowych znajomości z młodzieżą zza Odry. Jak się okazało nie było to łatwe ale … dziewczęta porozumiewały się po niemiecku, angielsku, rosyjsku i polsku. Przydały się również słowniki i rozmówki polsko – niemieckie. W sobotę wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne, które umożliwiło pierwsze kontakty z młodzieżą z Niemiec. Na zakończenie wieczoru wysyłaliśmy w niebo lampiony, na których wypisane lub wyrysowane były przesłania, życzenia dla innych. W niedzielę uczestniczyliśmy w niemiecko – polskiej Mszy świętej, podczas której Magda Furmanowicz przeczytała pierwsze czytanie a nasze dziewczyny śpiewały kolędy polskie.
Po obiedzie istniała zawsze możliwość do odpoczynku lub wspólnych zabaw na terenie ośrodka.
Cztery dni ciężkiej pracy zaowocowały wspaniałym koncertem charytatywnym, gdzie oprócz śpiewu mogliśmy również wysłuchać gry na saksofonie w wykonaniu koleżanki z Niemiec – Caro. We wtorek wieczorem zaproszeni goście, a w tym także rodzice uczestników warsztatów zjechali do małego kościoła w Neuhausen, który wypełnił się po brzegi. Wspólny śpiew połączył występujących i słuchaczy, którzy przez to stali się także wykonawcami, współtwórcami koncertu. Wieczór był dłuuuuugi. Panie kucharki przygotowały nam wspaniałą ucztę kulinarną a później dla spalenia kalorii odbyła się dyskoteka, której głównym dyskdżokejem był ksiądz Roland. Zabawie, rozmowom, wymianie wrażeń nie było końca. W środę rano nastąpiło miłe pożegnanie i czas było wracać do domu. Mnóstwo wrażeń, zdjęć, nowe umiejętności i znajomości to wszystko – mam taką nadzieje – kiedyś zaowocuje.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli i zorganizowali nam pobyt w Neuhausen. Szczególne podziękowania kierujemy wobec księdza Rolanda Elsnera - dyrektora tego ośrodka - za zaproszenie i sponsorowany pobyt. To dobry początek współpracy polsko-niemieckiej. Poprzez rozwój osobisty młodego talentu do wspólnej pracy na rzecz potrzebującym. Przyjemne z pożytecznym. W warsztatach uczestniczyły: Magdalena Furmanowicz, Dominika Grabczak, Justyna Stachura, Natalia Woźniak, Magdalena Mielniczyn, Angelika Junik, Adrianna Wróblewska, Marta Piątek, Patrycja Piątek, Marzena Pukszta. Dziękuję za mile spędzony czas. Szczęść Boże wszystkim.


Opiekun grupy: Izabela Piątek

   

  

Więcej zdjęć... 

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2008 r. 27-31 XII 2008 r. Warsztaty muzyczne w Neuhausen
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK