6-8 V 10 r. Pielgrzymka śladami Jana Pawła II – Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Zakopane, Ludźmierz, Kraków
Wpisany przez A. Jurasińska, J. Kamyk   

 

 

6 maja 2010r. wyruszyła pielgrzymka z parafii w Podgórzynie i Lubomierzu śladami Jana Pawła II  pod duchową opieką księży proboszczów Jacka Tokarza i Ryszarda Trzósło.
W czwartek nasza droga wiodła do Wadowic, gdzie nawiedziliśmy kościół parafialny i dom rodzinny Jana Pawła II. Po degustacji słynnych kremówek udajemy się do Kalwarii Zebrzydowskiej – tam modlimy się na Mszy św. przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej.
Sanktuarium to jest jednym z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego, ideą przewodnią jest odwzorowanie ostatniej drogi Chrystusa.
Nasza pielgrzymka wędruje po jednej z dróżek Pana Jezusa i rozpamiętuje jej tajemnice modląc się na różańcu.
Zmęczeni, ale zadowoleni udajemy się na nocleg do Zakopanego, w hotelu „U Jakuba”.
W piątek zwiedzamy Zakopane i nawiedzamy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, które zostało wybudowane przez górali w cztery lata, z wdzięczności za ocalenie życia Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981r.
Po Mszy św. jedziemy  w kierunku Kościeliska. Tam pokrzepieni oscypkami i żentycą z bacówki udajemy się do samego serca Podhala, przejeżdżamy przez Ząb, najwyżej położoną wioskę w Polsce ( 1012 m n.p.m. ), aby dotrzeć na wzgórze Bachledówki ( 947 m n.p.m.).  To jeden z najwspanialszych punktów widokowych na Tatry oraz Beskidy, gdzie znajduje się kościół pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej,  wybudowany wysiłkiem zakonu Paulinów i okolicznych mieszkańców. W tym miejscu Kardynał Karol Wojtyła odprawiał swoje rekolekcje jako ówczesny Metropolita Krakowski, częstym gościem na Bachledówce był Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński.
Niezapomniane wrażenia pozostawia Ludźmierz, a w nim sanktuarium Królowej Podhala i Maryjny Ogród Różańcowy. W ogrodzie znajduje się  między innymi „Brama Wiary”, nad nią napis „Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi gdy przyjdzie” (Łk.14,8).
W bramie wiary umieszczony jest dzwon, gdy chcemy przez nią przejść, musimy jego dźwiękiem oznajmić światu naszą determinację wiary. Odmawiamy „Wierzę w Boga” i kolejno przez nią przechodzimy – niesamowite przeżycie.
Po takich wrażeniach wracamy do Zakopanego by spędzić wolny czas na Krupówkach.
W sobotę nawiedzamy Światową Stolicę Kultu Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W tym dniu modlili się tu pielgrzymi ze Słowacji, odprawiając swoją narodową pielgrzymkę. My modlimy się w kaplicy adoracji i bazylice.
Około południa przyjeżdżamy do centrum Krakowa. Jego zwiedzanie rozpoczynamy od Wawelu, gdzie nawiedzamy katedrę z kryptą grobów Marszałka Piłsudskiego i pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz modlimy się przy konfesji św. Stanisława Biskupa i Męczennika, gdyż w tym dniu przypada Jego uroczystość.
Piękna pogoda w tym dniu pozwala nam spacerować po królewskim Krakowie. Na dłużej zatrzymujemy się na Franciszkańskiej 3, pod oknem papieskim. To robi wrażenie.
Te kilka dni pielgrzymowania przybliżyło nam osobę Ojca Świętego Jana Pawła II. Powrót do domu szybko przebiegł na wspólnym śpiewaniu pod kierunkiem księdza Ryszarda Trzósło i przewodnika pana Józefa z Legnicy.


Dziękujemy organizatorom – wdzięczni pielgrzymi.

 

Anna Jurasińska
Janina Kamyk

Więcej zdjęć...

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2010 r. 6-8 V 10 r. Pielgrzymka śladami Jana Pawła II – Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Zakopane, Ludźmierz, Kraków
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK