21 IV 11 r. Wielki Czwartek - Msza św. Wieczerzy Pańskiej
Wpisany przez Administrator   

Mszą świętą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się święte Triduum Paschalne. Dlatego liturgia mówi, że już "jest Pascha na cześć Pana. Ostatnia Wieczerza Jezusa z apostołami była ucztą paschalną ludu Starego Przymierza. W tym dniu wracamy wspomnieniami do takich miejsc, jak Wieczernik, Ogród Oliwny, Pałac Najwyższego Kapłana. W Wieczerniku, w "sali położonej na górze" Jezus odprawił pierwszą Mszę świętą. Była to uczta pożegnalna, ale i prorocza zarazem, bo zapowiadała krwawą Ofiarę na krzyżu. W Getsemani Jezus w sposób przejmujący - krwawy w sensie dosłownym, modlił się przed złożeniem swojej ofiary. Tam też został pojmany i doprowadzony przed oblicze władz religijnych w celu przeprowadzenia kuriozalnego śledztwa, które miało ukryć zbrodnię.

Wielki Czwartek to też dzień radości z darów Bożych - sakramentów Eucharystii i kapłaństwa oraz przykazania miłości. To również czas współcierpienia razem z Jezusem, którego apogeum przeżywać będziemy dzień później. Od mszy Wieczerzy Pańskiej aż do Liturgii Światła w Wielką Sobotę nie używa się dzwonków. Zamiast nich w kościołach słyszymy kołatki. To jest znak żałoby po Zbawicielu, który odchodzi. Rodzaj "postu dla uszu", tak jak "postem dla oczu" są zakryte od V niedzieli Wielkiego Postu krzyże i obrazy w kościołach.

Msza święta kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu. To znak uwięzienia Pana Jezusa. W średniowieczu zaczęto budować specjalne miejsca, nazywane ciemnicami, w których umieszczano Najświętszy Sakrament. Dziś miejsce, do którego procesyjnie przenosi się Eucharystię, nazywamy ołtarzem wystawienia.

Po zakończonej Eucharystii zdejmowane są z ołtarza obrusy. Odarty ołtarz, który jest symbolem Jezusa Chrystusa, oznacza odarcie Go z szat podczas męki krzyżowej.

Naszym Księżom w dniu Ich Święta życzymy wytrwałości  w podążaniu obraną przez siebie drogą życiową pełniąc służbę Bogu i ludziom.

Więcej zdjęć...

 

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2011 r. 21 IV 11 r. Wielki Czwartek - Msza św. Wieczerzy Pańskiej
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK