22 IV 11 r. Wielki Piątek Męki Pańskiej
Wpisany przez Administrator   

To jeden z niewielu dni w roku, w którym Kościół nakazuje swoim wyznawcom post ścisły, czyli jakościowy i ilościowy. Tradycja poszczenia w Wielki Piątek ma swój początek już 100 lat po śmierci Chrystusa. Nazwano ten post "postem współczucia". Był znacznie surowszy od dzisiejszego poszczenia. Chrześcijanie odmawiali sobie w tym dniu zarówno pokarmu, jak i napoju.

Nigdzie nie odprawia się w tym dniu Mszy świętych. To najważniejszy symbol tego dnia. Świątynie bez eucharystycznej celebracji odsyłaja na Kalwarię, gdzie Najwyższy Kapłan składa krwawą Ofiarę, niewyczerpane źródło każdej Eucharystii. My, tradycyjnie już, udajemy się na drogę krzyżową ulicami naszego miasta. Niosąc krzyż, wchodzimy w atmosferę tamtych dni, kiedy Pan oddał swoje życie za nas.

Liturgia Wielkiego Piątku składa się z czterech części: liturgii słowa, adoracji krzyża, Komunii świętej i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Przejmującym symbolem liturgii Wielkiego Piątku jest Prostratio. Celebrans, wychodząc w zupełnej ciszy przed ołtarz, pada przed nim twarzą do ziemi. To nie tyle gest prostego uniżenia, ale także uznanie winy, postawa szoku, który rodzi się ze świadomości, że przez nasze grzechy jesteśmy współwinni śmierci Chrystusa na krzyżu.

W I czytaniu możemy usłyszeć wizję odkupieńczej śmierci Chrystusa, w II słyszymy wyznanie wiary pierwotnego Kościoła, a w Ewangelii - opis Męki Chrystusa. Kluczem do zrozumienia podanych przez św. Jana faktów jest Boża miłość.

Podczas adoracji Krzyża odsłania się uroczyście krzyż przy śpiewie antyfony, której słowa nawiązują wprost do pierwszego drzewa w Piśmie Świętym, którego owocem była śmierć. Owocem tego drzewa jest życie.

To jedyny dzień w roku, kiedy kapłani przyjmują Komunię świętą tylko pod postacią chleba. Choć nie sprawuje się w tym dniu Eucharystii, to jednak przyjmujemy Chrystusa w Komunii, wyznając, że tylko On daje prawdziwe i pełne życie.

Ostatni element liturgii Wielkiego Piątku - to przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Bogaty wystrój grobu w naszym kościele ma wymiar katechetyczny. Przypomina o znaczeniu śmierci i zmartwychwstania Zbawiciela oraz wzywa do nawrócenia i czynienia pokuty.

Więcej zdjęć...

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2011 r. 22 IV 11 r. Wielki Piątek Męki Pańskiej
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK