11 X 12 r. 12 Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Błogosławionego Jana Pawła II
Wpisany przez Bożena Ciereszko   

Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w 12 Ogólnopolskiej Pielgrzymce  Rodziny  Szkół im. Błogosławionego Jana Pawła II. Wyruszyliśmy autokarem o godzinie 4 rano. Oprócz naszych uczniów jechała z nami część ich Rodziców oraz parafian. Opiekunem duchowym pielgrzymki był ksiądz wikariusz Piotr Wojcieszek, który zadbał o nasze godne przygotowanie się do jasnogórskiego spotkania. W prowadzeniu modlitw wspomagały księdza Panie katechetki: Wioletta Rotkiewicz i Magdalena Błaszczyk ( opiekunka przedstawicieli ze szkoły w Olszynie).

W czasie jazdy pan kierowca udostępnił nam projekcję filmu o Jasnogórskim Sanktuarium a następnie wysłuchaliśmy kilkunastu ulubionych pieśni Naszego Patrona.

Po przyjeździe na miejsce zobaczyliśmy mnóstwo pocztów sztandarowych ustawionych na jasnogórskich wałach i barwne transparenty na błoniach, które tworzyły niezwykłą wizytówkę pielgrzymki. Uczniowie w tym dniu również wyglądali bardzo elegancko, w strojach galowych lub mundurkach szkolnych dali wyraz tego, że jasnogórskie spotkanie ma dla nich szczególnie uroczysty charakter.

Ponad 20 tys. uczniów modliło się w czwartek 11 października 2012 roku w intencji swojego patrona papieża Jana Pawła II. Udział w pielgrzymce zgłosiło ponad 430 szkół, wystawiono ponad 380 pocztów sztandarowych. Przybyli też goście z zagranicy – nauczyciele i uczniowie dwóch szkół z Wilna: ze szkoły podstawowej i gimnazjum im. Jana Pawła II.

„Jak co roku spotykamy się tu po coś. Przychodzimy oczywiście zawsze po pierwsze, aby się spotkać z Rodziną, ucieszyć się sobą, zobaczyć, jak wiele nas jest, bo frekwencja jest niebywała - mówił Zbigniew Gumiński - Natomiast w tym roku jakimś zbiegiem Opatrzności Bożej spotykamy się w dniu niezwykłym, mianowicie w dniu, kiedy nasz Ojciec Święty Benedykt XVI ogłasza ten rok jako Rok Wiary. Dodatkowo mamy nadzieję wielką, że uda nam się zakończyć to przedsięwzięcie, które rozpoczęliśmy w roku ubiegłym, czyli budowę szkoły noszącej imię bł. Jana Pawła II w Togo. W zeszłym roku na pielgrzymce postanowiliśmy taką szkołę sfinansować, i w tym roku mamy nadzieję, że uda nam się to zakończyć”.

Przed Mszą św. ks. Paweł Mąkosa ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, opowiedział o powstającej w Togo szkole im. bł. Jana Pawła II. W czasie ubiegłorocznej pielgrzymki uczniowie zbierali datki na budowę szkoły. Jak poinformował ks. Mąkosa, będąca na ukończeniu placówka w Afryce już od poniedziałku, 8 października, rozpoczęła funkcjonowanie. W intencji misji i misjonarzy odmówiliśmy dziesiątek Różańca w kilku językach świata, modlitwę, którą Nasz patron Papież Jan Paweł II umiłował od najmłodszych lat.

Na początku Mszy św. powitał nas o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. „Jesteście wielkim, wspaniałym zgromadzeniem stanowiącym właśnie Rodzinę, gdzie szczególnym Ojcem Waszym jest bł. Jan Paweł II, Wasz patron, który został uwieczniony na sztandarach, z którymi gromadzicie się dziś tutaj na Jasnej Górze. Bardzo serdecznie witam wszystkie poczty sztandarowe, bo są znakiem tożsamości Waszej społeczności szkolnej” - mówił paulin. Ojciec podprzeor zwrócił uwagę, że pielgrzymi jasnogórscy trwają w łączności duchowej z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, który podczas uroczystej Mszy św. w Rzymie inauguruje w tym momencie Rok Wiary.

W danych statystycznych pielgrzymkę przedstawił biskup diecezji radomskiej, duszpasterz Rodziny Szkół im. bł. Jana Pawła II, bp Henryk Tomasik. „Reprezentujemy 1208 szkół, które noszą imię błogosławionego Jana Pawła II, 19 szkół jest poza granicami Polski – wyliczał bp Tomasik – W sumie w tych szkołach jest 300 tysięcy uczniów, dzieci i młodzieży.”

Mszy św. na Szczycie, rozpoczętej o godz. 11.00, przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. „Kiedy tak na Was patrzę, zabezpieczających się od deszczu, to sobie myślę, co by teraz powiedział bł. Jan Paweł II, gdyby tutaj był pośród nas… „Nie lękajcie się!”… nie lękajcie się deszczów, wiatrów, które sprzeciwiają się Ewangelii – mówił w homilii abp Wacław Depo – Bardzo serdecznie pozdrawiam Was wszystkich, kochani, młodzi przyjaciele, którzy przybywacie tutaj do Domu Matki, aby upraszać umocnienie w wierze, nadziei i miłości, na wzór i za wstawiennictwem bł. Jana Pawła.

Wpatrując się tutaj, ponad ołtarzem na Szczycie, w lekko uśmiechniętą twarz błogosławionego Jana Pawła II, którą odsłonięto podczas beatyfikacji w Rzymie, mamy prawo wierzyć, że On patrzy się na nas, teraz i tutaj z Domu Ojca. (…) A swoją drogą, jak przypomniał nam autor tego zdjęcia, pan Grzegorz Gałązka, było ono zrobione w chwili, kiedy Ojciec Święty odchodził ze spotkania z dziećmi i jeszcze raz spojrzał z boku, ale z miłością ojca, na dzieci” – mówił do nas metropolita częstochowski.

Po Komunii św. akt zawierzenia szkół im. bł. Jana Pawła II wypowiedzieli w imieniu wszystkich uczniów Michał i Julia. Na zakończenie Mszy św. Karolina przeczytała telegram, który przesłany zostanie do Ojca Świętego Benedykta XVI. Młodzież złożyła także podziękowania na ręce metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo. Pielgrzymowanie zakończyło odśpiewanie hymnu szkół im. bł. Jana Pawła II.

Następnie udaliśmy się do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie pokłoniliśmy się naszej Kochanej Matce i na klęcząco przeszliśmy przed Jej wizerunkiem. Końcowym elementem pobytu w Częstochowie było zakupienie pamiątek i zwiedzanie  Jasnej Góry.

Oczywiście w czasie powrotu do Lubomierza nie zabrakło wizyty w McDonald’s, gdzie wyciszone na Jasnej Górze dzieci odzyskały wigor i siły witalne. Efektem tego był ponad 3 godzinny śpiew w autobusie,  pojedynczych dzieci lub zespołowych występów. Wszystkie śpiewy były eksponowane przez autobusowy mikrofon. Na miejsce dojechaliśmy spokojnie po godzinie 21.

Rodzice i osoby dorosłe, które pielgrzymowały wraz z nami stwierdzili, że: „To jest naprawdę wspaniałe, że szkoły się wszystkie tak zbierają, i wspominają Jana Pawła II. Młodzież nie pamięta już Jana Pawła II. A my, jako ci, którzy wychowaliśmy się w Jego cieniu, u Jego boku, staramy się przekazać im przede wszystkim lekcję miłości, to, co On głosił, że powinniśmy kochać drugiego człowieka i przekazywać tę miłość. Wspólnie modliliśmy się z młodzieżą, przeżywaliśmy ten dzień radości jako dziękczynienie za to, że mamy błogosławionego Jana Pawła II.”

Na koniec dorośli pielgrzymi stwierdzili: „To jest piękna tradycja naszej szkoły podstawowej. Cieszymy się i dziękujemy organizatorom za to, że mogliśmy z Wami tam być”.

Jest to piękna esencja całego trudu i zrealizowania wyjazdu na Jasną Górę. „Do zobaczenia za rok” – tak pożegnaliśmy się przed pomnikiem Jana Pawła II przy naszej szkole.

Bożena Ciereszko

Więcej zdjęć...

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2012 r. 11 X 12 r. 12 Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Błogosławionego Jana Pawła II
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK