28 IX 13 r. Pielgrzymka do Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej
Wpisany przez Brygida Gucwa   

28 września b.r. ponad 40 osób z parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Maternusa z Lubomierza uczestniczyło w pielgrzymce do Rokitna. Centrum dnia stanowiła Eucharystia w bazylice Matki Bożej Królowej Rokitniańskiej, której – z racji odbywającego się tam Diecezjalnego Dnia Jedności Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym – przewodniczył Ks. Biskup Senior Paweł Socha z diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej. Natomiast Ks. Piotr Olszówka sprawował Mszę św. w różnych intencjach pielgrzymów z Lubomierza; wśród nich było też dziękczynienie za wyróżnienie, jakiego dostąpił ks. Kanonik Ryszard Trzósło, który 31 sierpnia został członkiem honorowym kapituły krzeszowskiej. Parafianie, dumni z tego wyróżnienia, przy każdej okazji wspierają modlitwą swojego Ks. Proboszcza w pracy duszpasterskiej na rzecz parafii i diecezji.

Kustosz sanktuarium w Rokitnie przybliżył pielgrzymom historię tej niewielkiej miejscowości, ukrytej wśród pięknych lubuskich lasów i położonej niedaleko Międzyrzecza.  Bazylika Matki Bożej Królowej Rokitniańskiej posiada bezcenny skarb – Cudowny Obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Tytuł  namalowanego w XVI w. przez nieznanego artystę obrazu, pochodzi od znaku szczególnego tego dzieła, którym jest odsłonięte ucho Madonny. W 1989 r. na skronie Maryi z Rokitna została nałożona korona, którą poświęcił Jan Paweł II. Przez wieki Rokitno było szkołą żywej wiary dla ludu tych ziem a od lat 70 – tych XX wieku jest najgłówniejszym miejscem kultu Ziem Zachodnich i diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Co roku ok. 3 tys. osób  uczestniczy tu w rekolekcjach zamkniętych, organizowanych dla różnego rodzaju grup i stanów.

Po Eucharystii pielgrzymi udali się na teren Kalwarii Rokitniańskiej, gdzie znajduje się 26 z 32 zaplanowanych stacji; była to okazja do odpoczynku, refleksji i indywidualnego spotkania z Matką Cierpliwie Słuchającą.

W drodze powrotnej pielgrzymi zatrzymali się w Gościkowie-Paradyżu, gdzie znajduje się XIII wieczny zespół pocysterski; klasztor i przylegający do niego kościół należą do najwspanialszych zabytków sakralnych w Polsce. Niestety – tym razem nie było dane im zwiedzić przyciągającego swymi odnowionymi fasadami obiektu; ze względu na to, że obecnie mieści się tu Wyższe Seminarium Duchowne diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, widoczne na zdjęciach pięknie utrzymane wnętrza i park są udostępniane tylko w określonych godzinach i po wcześniejszym zgłoszeniu grupy. Skorzystali jedynie z zaproszenia do Kawiarenki „U Mnicha”, gdzie mogli skosztować słynnego w tym miejscu sernika.

Po modlitwie w autokarze Koronką do Bożego Miłosierdzia, kolejnym przystankiem na pielgrzymkowej trasie był Świebodzin, gdzie znajduje się Wotum Wdzięczności – najwyższy na świecie, 36 – metrowy pomnik Chrystusa Króla. Figura ta została poświęcona w listopadzie 2010r. przez Ks. Biskupa Stefana Regmunta (który przed kilkoma laty był biskupem pomocniczym diecezji legnickiej); w uroczystości tej brał też udział obecny biskup pomocniczy naszej diecezji – Ks. Biskup Marek Mendyk. Ten widoczny z daleka pomnik jest nie tylko celem pielgrzymek z różnych stron Polski i świata, ale też wymownym znakiem naszej wiary dla pasażerów licznie przejeżdżających obok samochodów.

Pod koniec dnia pielgrzymi zatrzymali się jeszcze w Lipianach k / Nowej Soli na wspólną agapę. Dzięki staraniom przewodnika pielgrzymki – ks. Piotra Olszówki (obchodzącego w tym dniu swoją 33. rocznicę urodzin) oraz życzliwości p. Romy, w świetlicy wiejskiej na wszystkich czekały kiełbaski z grilla, ciasto i ciepłe napoje. Było to niejako podsumowanie całego dnia budowania relacji oraz radości przebywania ze sobą na gruncie wiary. Na zakończenie p. Roma poprosiła o modlitwę i odprawienie w Lubomierzu Mszy św. o łaskę wiary dla członków jej rodziny.

Tekst: Brygida Gucwa
zdjęcia: Joanna Budzicz

Więcej zdjęć...

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2013 r. 28 IX 13 r. Pielgrzymka do Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK