12 X 13 r. Na szlaku Jana Pawła II
Wpisany przez Brygida Gucwa   

Ponad 30 – osobowa grupa młodzieży z parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Maternusa w Lubomierzu – wraz z ks. Piotrem Olszówką – postanowiła z okazji XIII Dnia Papieskiego udać się w sobotę 12 października b.r. na wycieczkę na Chojnik. Głównym celem wyjazdu było uczczenie bł. Jana Pawła II oraz poznanie piękna przyrodniczego i duchowego części Szlaku Jana Pawła II w Karkonoszach, biegnącego z Lubomierza na Chojnik. Pomysł ten zaakceptował i pobłogosławił proboszcz parafii ks. kan. Ryszard Trzósło. Podczas wyjazdu – wraz z ks. Piotrem – opiekę nad grupą sprawowali również: Katarzyna i Jolanta Mielniczyn oraz Łukasz Laszczyński.

Wędrując Szlakiem Papieskim z Jeleniej Góry – Sobieszowa na Chojnik, młodzież  modliła się Koronką do Bożego Miłosierdzia w swoich osobistych i rodzinnych intencjach oraz za Kościół i jego pasterzy – Papieża, biskupów i kapłanów – nie zapominając o swoim ks. Proboszczu Ryszardzie. Zatrzymując się na dłużej przy tablicy informującej o historii powstania tego szlaku, młodzi zwrócili uwagę na wypowiedziane przy różnych okazjach słowa Jana Pawła II: „Pilnujcie mi tych szlaków!” „Oznaczcie mi te ścieżki!” i „Dobrze by było umieścić w mojej biografii trasy, wszystkie trasy, na których byłem, żebym tak był wrośnięty w polską ziemię”.

Po wejściu na pochodzący z XIV wieku zamek (a właściwie jego ruiny) młodzież poznała jego historię. W jednej z dawnych komnat zamku (zwanej obecnie Pallatinum lub „Kaplicą Jana Pawła II”) znajduje się krzyż i herb Jana Pawła II oraz herb diecezji legnickiej a także tablica informująca o tym, że w dniach 2/3 września 1956 roku miejsce to odwiedził i zatrzymał się na nocleg – wraz z grupą krakowskich studentów – ks. Karol Wojtyła. Na pamiątkę tego wydarzenia 9 czerwca 2007 r. (w X rocznicę Pielgrzymki Jana Pawła II do Legnicy) – przy współpracy Kurii Legnickiej i Świdnickiej, władz i samorządów lokalnych, Karkonoskiego Parku Narodowego, Zamku Książ oraz Fundacji Szlaki Papieskie z Krakowa – miało miejsce otwarcie Szlaku Papieskiego w Karkonoszach.

Przebieg szlaku odtworzony został na podstawie notatek i wspomnień osób towarzyszących ks. Karolowi Wojtyle w wycieczce rowerowej 1–5 września 1956 r. oraz wpisów księdza Wojtyły do parafialnych ksiąg posług kapłańskich. Trasa była tak ułożona, że uwzględniała zarówno piękno ziemi dolnośląskiej jak i miejsca kultu oraz zabytki architektury. Ks. Karol Wojtyła z grupą przyjaciół przyjechał nocnym pociągiem z Krakowa przez Wrocław do Bolesławca. Dalej na rowerach udał się przez Lwówek, Lubomierz, Mirsk, Świeradów Zdrój, Szklarską Porębę, Sobieszów, Chojnik, Jelenią Górę, Karpacz, Karpacz Górny, Kowary, Przełęcz Kowarską, Kamienną Górę, Krzeszów, Szczawno Zdrój, Wałbrzych, Świebodzice do Książa. Tam grupa podzieliła się – ks. Wojtyła z jednym z uczestników pojechał do Świdnicy, skąd pociągiem wrócili do Krakowa. Wędrówkę tę wspomniał Jan Paweł II w czasie pobytu w Legnicy z racji koronacji Matki Bożej Krzeszowskiej.

Po zwiedzeniu ruin zamku i podziwianiu z jego zachowanej baszty panoramy Karkonoszy w pięknej, jesiennej szacie, grupa udała się w drogę powrotną. Swoją pamięcią ogarnęli jeszcze tych, którzy zginęli w górach, ofiarując w ich intencji modlitwę „Anioł Pański”. Potem zatrzymali się na posiłek w KFC.

Nawiązując do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł II – Papież Dialogu” wyprawa ta była –poprzez modlitwę, rozmowy na tematy ważne i mniej poważne – czasem integracji i tworzenia więzi we wspólnocie młodzieżowej, która przed kilkoma tygodniami zawiązała się w parafii i korzysta z formacji podczas cotygodniowych spotkań w salce na plebanii.

Część uczestników wycieczki podczas Dnia Papieskiego włączyło się w parafii w wolontariat, zbierając ofiary przeznaczone na stypendia dla uzdolnionej młodzieży. Księdza Wojtyłę zdumiewały dolnośląskie świątynie – ich ilość i piękno; warto je samemu zwiedzić i  przybliżyć młodzieży – co mają w planie uczynić duszpasterze z Lubomierza.

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Wiktoria Sekreta

Więcej zdjęć...

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2013 r. 12 X 13 r. Na szlaku Jana Pawła II
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK