10 X 13 r. XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
Wpisany przez B. Ciereszko, W. Rotkiewicz   

Po raz kolejny Szkoła Podstawowa z Lubomierza uczestniczyła w XIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce  Rodziny  Szkół im. Błogosławionego Jana Pawła II.

Wyruszyliśmy autokarem o godzinie 5 rano. Oprócz naszych uczniów jechała z nami część ich Rodziców oraz parafian. Opiekunem duchowym pielgrzymki był ksiądz wikariusz Piotr Olszówka, który zadbał o nasze godne przygotowanie się do jasnogórskiego spotkania. W prowadzeniu modlitw wspomagały księdza Panie katechetki: Wioletta Rotkiewicz i Magdalena Błaszczyk ( opiekunka przedstawicieli ze szkoły w Olszynie) oraz wychowawczyni klasy 3a Pani Bożena Ciereszko i Pani Anna Kucharczyk – pracownik sekretariatu szkoły.

Po przyjeździe na miejsce zobaczyliśmy mnóstwo pocztów sztandarowych ustawionych na jasnogórskich wałach i barwne transparenty na błoniach, które tworzyły niezwykłą wizytówkę pielgrzymki. Uczniowie w tym dniu również wyglądali bardzo elegancko, w strojach galowych lub mundurkach szkolnych dali wyraz tego, że jasnogórskie spotkanie ma dla nich szczególnie uroczysty charakter.

Na doroczne spotkanie modlitewne przybyli księża, rektorzy, dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy, katecheci oraz dzieci i młodzież szkół, noszących imię bł. papieża Jana Pawła II - łącznie 17,5 tys. osób z 1200 szkół z całej Polski. Tegoroczna pielgrzymka miała szczególny wymiar, ponieważ w tym roku Rodzina Szkół im. Jana Pawła II obchodziła 15 - lecie istnienia. Jasnogórskiemu spotkaniu towarzyszyły relikwie bł. Jana Pawła II.

„Kochani, wy jesteście szczęśliwcami, że możecie chodzić do Szkoły Jana Pawła II – powiedział witając zgromadzonych pod Szczytem o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry - Jan Paweł II wam patronuje, to jest bardzo zobowiązujące. Pamiętajcie kochani, że to ma wywierać na nas bardzo duży wpływ. Jego nauka, Jego postawa, to, czego nas uczył przez całe swoje życie od dzieciństwa po ostatnie chwile przebywania tutaj na ziemi. I oto dzisiaj się modlimy, abyście tego ducha Jana Pawła II zdobywali w waszych szkołach, w waszych środowiskach”.

Po słowach powitania ks. prałat Jan Kabziński, kustosz Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie, przekazał Rodzinie Szkół relikwie błogosławionego papieża. Podczas przekazania relikwii uczniowie odśpiewali hymn Rodziny Szkół JP II. „Jan Paweł II jest dla was wzorem, jak trzeba żyć, aby osiągnąć świętość, którą On osiągnął” – przypomniał uczniom ks. Jan Kabziński.

„Nie wszyscy trwamy w dziękczynieniu za Boże dary. Dzisiaj robimy postanowienie, że nigdy nie opuścimy niedzielnej Mszy św., bo chcemy dziękować za wszystkie Boże dary - mówił w homilii bp Henryk Tomasik - Ojciec Święty Jan Paweł II, który patrzy na nas z tych relikwii, uczył nas Totus Tuus – „Cały twój Panie Jezu, cały twój Maryjo”. Od Ojca Świętego chcemy się tego uczyć. Tu właśnie na Jasnej Górze Ojciec Święty mówił do polskiej młodzieży: „Każde życie charakteryzuje się, określa przez wewnętrzny kształt miłości. Powiedz mi, jaka jest twoja miłość, a powiem ci, kim jesteś”. Wtedy właśnie Ojciec Święty wypowiedział te słynne słowa: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Ojciec Święty czeka na to. To będzie nasz dar dla Pana Boga za kanonizację Ojca Świętego. Jeżeli my sami nigdy nie opuścimy Mszy św., pomożemy tym, którzy zagubili drogę do świątyni w niedziele, aby dziękować za Boże dary”.

Na zakończenie Eucharystii został odczytany Akt Zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej, a także list do Ojca Świętego Franciszka. Jeden z uczniów przeczytał również modlitwę do bł. Jana Pawła II.

Nasi pielgrzymi  modlili  się w intencji całej społeczności szkoły – pracowników, nauczycieli, tych uczniów, którzy przyjechać nie mogli, wszystkich rodziców i bliskich - o wszelkie potrzebne łaski, by świadczyć o Chrystusie w każdym momencie naszego życia – co podkreślał Ks. Biskup w swym kazaniu skierowanym do wszystkich zebranych na Błoniach Częstochowy i Wałach Jasnogórskich.

Następnie udaliśmy się do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie pokłoniliśmy się naszej Kochanej Matce i na klęcząco przeszliśmy przed Jej wizerunkiem. Potem przeszliśmy do Skarbca i na Jasnogórskie Wały. Końcowym elementem pobytu w Częstochowie było zakupienie pamiątek.

Rodzice i osoby dorosłe, które pielgrzymowały wraz z nami stwierdzili, że: „To jest naprawdę wspaniałe, że szkoły się wszystkie tak zbierają, i wspominają Jana Pawła II. Młodzież nie pamięta już Jana Pawła II. A my, jako ci, którzy wychowaliśmy się w Jego cieniu, u Jego boku, staramy się przekazać im przede wszystkim lekcję miłości, to, co On głosił, że powinniśmy kochać drugiego człowieka i przekazywać tę miłość. Wspólnie modliliśmy się z młodzieżą, przeżywaliśmy ten dzień radości jako dziękczynienie za to, że mamy błogosławionego Jana Pawła II.”

organizatorki: Bożena Ciereszko, Wioletta Rotkiewicz

  

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2013 r. 10 X 13 r. XIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK