7 XII 13 r. II Małe Spotkania Młodych
Wpisany przez Brygida Gucwa   

7 grudnia b.r. w Bazylice Mniejszej p.w. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze odbyły się II Małe Spotkania Młodych, w których – oprócz młodzieży z różnych stron naszej diecezji – wzięła udział 16 – osobowa grupa z Lubomierza. Korzystając z parafialnego busa (którego użyczył ks. Proboszcz Ryszard Trzósło) oraz z prywatnych środków transportu, młodzi pod opieką ks. Piotra Olszówki oraz p. Łukasza Laszczyńskiego i  p. Macieja Kobylańskiego szczęśliwie dotarli do celu.

Na początku wszystkich uczestników spotkania powitał kustosz Bazyliki – ks. dziekan Bogdan Żygadło, który odwołał się do słów bł. Jana Pawła II mówiąc, że każdy młody ma swoje Westerplatte – „jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć…jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić – w sobie i wokół siebie, dla siebie i dla innych”.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży – ks. Janusz Wilk.  Ponadto Eucharystię sprawowali: ks. Przemysław Durkalec  z Legnickiego Pola – Diecezjalny Duszpasterz Służby Liturgicznej, ks. Piotr Olszówka z Lubomierza, ks. Przemysław Superson z Bolesławca, ks. Grzegorz Basara ze Zgorzelca, ks. Piotr Żejmoda z Karpacza, ks. Tomasz Kołodziej z Jeleniej Góry oraz Ks. Robert Bielawski z jeleniogórskiej bazyliki, który też wygłosił kazanie. Natomiast ks. Paweł Adres z Karpacza pełnił posługę w konfesjonale. Po Mszy św. odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa uwielbienia, którą  poprowadzili ks. Tomasz Kołodziej i ks. Przemysław Superson.

Następnie miała miejsce agapa w salce Domu Katechetycznego. Uzupełnieniem dnia było spotkanie z Gościem specjalnym, którym tym razem był Andrzej Sowa – „Kogut”. Złożył on – jak to nazywają młodzi – „powalające” świadectwo swojego życia, z naciskiem na cudowne ocalenie z uzależnienia od narkotyków. W młodości przez pewien okres mieszkał on w Legnicy i chodził do katedry, gdzie odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu, aby w ciszy kościoła, w odosobnieniu …wstrzyknąć sobie kolejną dawkę narkotyku. Kiedy po latach babrania się w narkotykach i wielu innych uzależnieniach, jego organizm był już tak wyniszczony, że groziła mu śmierć. „Przez przypadek” czyli z woli Opatrzności Bożej (która czuwa i działa przez konkretnych ludzi – w tym wypadku zakochanej w nim dziewczyny), znalazł się na rekolekcjach ewangelizacyjnych. Tam – zupełnie nieoczekiwanie „wylądował” w konfesjonale, gdzie „wygarnął księdzu całą prawdę o swoim życiu, nie ukrywając nienawiści do Kościoła, do ludzi a także do siebie samego za zmarnowane życie”… Otrzymawszy rozgrzeszenie – po wyjściu z kościoła – ku swojemu zdziwieniu zauważył piękno świata (biel świeżo napadanego śniegu); i to był początek trudnej drogi powrotu „do życia” i do Boga. Dzięki łasce Pana i wsparciu ludzi (zwłaszcza modlącej się za niego babci) stopniowo układał sobie Zycie od nowa – „nawet” ukończył studia, założył rodzinę …i publicznie głosi świadectwo niepojętej miłości Pana Boga do wszystkich ludzi.

Umocnieni Słowem Bożym i Eucharystią oraz  także dzięki świadectwu „Koguta” – przeświadczeni, że Bóg zawsze kocha każdego człowieka (nawet największego grzesznika) młodzież wyraziła gotowość dzielenia się otrzymanym dobrem z innymi; pragnieniem ich jest, aby zaprosić p. Andrzeja Sowę i zorganizować z nim spotkanie w kościele lub w szkole w Lubomierzu.  „Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego…”

 

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Julia Błażyńska


 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2013 r. 7 XII 13 r. II Małe Spotkania Młodych
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK