18 XII 13 r. „By stół z opłatkiem łączył skłóconych i wolnym talerzem zapraszał…”
Wpisany przez Brygida Gucwa   

Niedziela „Gaudete” i liturgia ostatniego tygodnia Adwentu wprowadza nas w wydarzenia bezpośrednio związane z Narodzeniem Pańskim.; stąd w niektórych wspólnotach parafialnych, urzędach, instytucjach, szkołach, placówkach, zakładach pracy… organizowane są spotkania opłatkowe. Również Duszpasterze lubomierskiej parafii 18 XII b.r. zorganizowali przedświąteczne spotkanie opłatkowe dla służby ołtarza (ministrantów i kandydatów na ministrantów), scholi i grupy młodzieżowej. Do wspólnego świętowania i dzielenia się świąteczną radością we wspólnocie „młodszej części” osób zaangażowanych w parafii zostali zaproszeni również ich rodzice.

„Opłatkowy wieczór” rozpoczął się Mszą św. roratnią, którą sprawowali: Ks. Proboszcz Ryszard Trzósło, o.dr Zdzisław Świniarski – sercanin i Ks. Piotr Olszówka. Oprawę muzyczną liturgii – pod opieką organisty p. Krystiana prowadziła schola parafialna. Po Eucharystii zaproszone osoby udały się do Internatu Zespołu Szkół. Dzięki uprzejmości jego kierownika – p. Edwarda Koreckiego i przy wielkim zaangażowaniu szefowej internackiej kuchni – p. Anny Onsowicz oraz pracowników internatu ponad 50 – osobowa grupa zasiadła  przy wigilijnym stole z białym obrusem, opłatkiem i wolnym talerzem…Tradycyjne potrawy wigilijne oraz ciasta przygotowali rodzice wraz ze swoimi – mniejszymi i większymi –pociechami.

Spotkanie wigilijne rozpoczęło się odczytaniem przez ks. Piotra fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza o narodzeniu Pana Jezusa. Następnie głos zabrał Ks. Proboszcz Ryszard Trzósło, który bardzo serdecznie przywitał wszystkich zebranych, podkreślając znaczenie zaangażowania młodych w służbę przy ołtarzu i oprawę liturgii w ciągu roku; bez nich życie wspólnoty parafialnej byłoby uboższe. Ważne i pożyteczne – dla siebie i dla innych – jest przeżywanie swojej młodości na gruncie wiary poprzez tworzenie wspólnoty i włączanie się w różne „dzieła formacyjne” na terenie parafii i diecezji; Ks. Proboszcz życzył więc, aby to dzieło się rozwijało, a wszyscy skupieni w tych wspólnotach tworzyli rodzinę parafialną. Natomiast radość z nadchodzącej przerwy świątecznej w szkole oraz świąt Narodzenia Pańskiego niech będzie okazją do odpoczynku i odnowienia sił, a także pogłębienia relacji w rodzinach; wszak z łamaniem się opłatkiem ustają waśnie i spory. Ponadto Ks. Proboszcz podziękował rodzicom za zaufanie i powierzanie swych pociech pod „skrzydła parafii” – w tym ks. Piotra Olszówki, który prowadzi duszpasterstwo młodzieży. Potem nastąpiło dzielenie się opłatkiem, wzajemne składanie życzeń oraz wieczerza wigilijna; Ks. Proboszcz Ryszard Trzósło troskliwym okiem ogarniał wspólnotę stołu, dbając, by nikt w grupie nie czuł się  skrepowany, niezauważony czy osamotniony. Uzupełnieniem i nieodzownym elementem spotkania opłatkowego było wspólne śpiewanie kolęd, któremu przewodziła schola.

Na zakończenie młodzież podziękowała p. Edwardowi Koreckiemu i p. Annie Onsowicz za wielkie serce, wszelkie przejawy życzliwości i  gościnności…a także za kolejną możliwość korzystania w tym roku z internackiego refektarza. Słowa podziękowania skierowano też do p. Łukasza Laszczyńskiego, który z sercem angażuje się w imprezy organizowane dla młodzieży i z młodzieżą, poświęcając im swój czas i umiejętności. Ks. Piotr dziękuje też rodzicom zaangażowanym w organizację spotkania; są to: Panie: Grażyna Achramowicz, Olga Błażejowska, Sylwia Ogonek, Lidia Kostrakiewicz  i Państwo Kobylańscy.

Bóg zapłać Wszystkim  za wszelkie dobro i życzliwość, które rozsiewa się i rośnie w lubomierskiej wspólnocie parafialnej :-)

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Padre

Więcej zdjęć...

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2013 r. 18 XII 13 r. „By stół z opłatkiem łączył skłóconych i wolnym talerzem zapraszał…”
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK