29 XII 13 r. „Wszyscy w przebraniach – z pozoru święci…” ;-)
Wpisany przez Brygida Gucwa   

Jak na Lubomierz przystało – słynący m.in. z festiwali filmowych oraz z naturalnych walorów architektonicznych miasta i jego mieszkańców do realizacji wielu znakomitych filmów – „Grupa Młodzieżowa” wyszła z inicjatywą zorganizowania parafialnych jasełek. Dzięki aprobacie Proboszcza parafii ks. kan. Ryszarda Trzósło oraz uprzejmości p. Joanny Paśko – Sikory – dyrektorce Zespołu Szkół w Lubomierzu, przedstawienie odbyło się w godzinach popołudniowych w Święto Świętej Rodziny w Sali Teatralnej. Trwająca oktawa Narodzenia Pańskiego oraz (dla wielu) „przedłużony weekend świąteczny”, niewątpliwie bardzo sprzyjały przeżyciu tego czasu w gronie rodziny – także tej parafialnej.

Z wielu zgromadzonych scenariuszy, ks. Piotr wraz z młodzieżą wybrał ten, który  przedstawia narodzenie Syna Bożego w Betlejem oraz odwieczną walkę dobra ze złem (także w Lubomierzu i okolicach) na tle problemów współczesności – z wykorzystaniem (nie zawsze służącej dobru) polityki, prawa międzynarodowego, agentów, afer…, a także nowoczesnej myśli naukowej i technicznej (telefony komórkowe, facebook, szybkie samochody)…  „aby na ziemi piekło wygrało, by ludzkie serce Boga nie znało?(…) Musisz ty tylko złych wciąż pilnować. Uczciwych gnębić, biednych rabować. Wpłynąć też na to, by zabijano nienarodzonych, wieczorem, rano. Antykoncepcję także promować – pod hasłem „wolność” – spokojna głowa! Dobro wyśmiewać i poniewierać. Niszczyć wartości, grzech popierać. Równouprawniać też wstrętne związki...”

Do realizacji tego planu – oprócz ks. Piotra i młodzieży – całym sercem zaangażowała się nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół w Lubomierzu – p. Olga Błażejowska, poświęcając swój czas na próby, przygotowanie strojów do charakteryzacji „aktorów” oraz scenografii. Efekty podjętego przedsięwzięcia, z zainteresowaniem obejrzało ponad 300 widzów – z ks. Proboszczem Ryszardem Trzósło na czele; i choć w Sali Teatralnej zabrakło miejsc siedzących, nie zniechęciło to wielu widzów, którzy obejrzeli to widowisko stojąc. Całe przedstawienie było bogate w treści, z których „większość, to fikcja, ale są treści, co prawdą samą…” i zawierało ogromną dozę moralnej puenty. Piękny śpiew kolęd –tych popularnych jak i tych mniej znanych-w wykonaniu lubomierskiej młodzieży sprawiał, że można było niemalże  dotknąć „niebiańskiej atmosfery”; natomiast zmieniająca się – przez wykorzystanie technologii komputerowej – scenografia, żywa, trzymająca w napięciu akcja, humorystyczne dialogi, podkład muzyczny i inne efekty dźwiękowe oraz stroje aktorów były źródłem zdrowego, kulturalnego humoru i wyśmienitej rozrywki. Swoje uznanie dla ks. Piotra Olszówki, młodych aktorów i wszystkich innych osób zaangażowanych w realizację tego przedsięwzięcia widownia wyraziła gromkimi oklaskami i owacją na stojąco na zakończenie przedstawienia…  a także dobrowolnymi datkami na organizację zimowiska w Zakopanem, zaplanowanego na ferie dla młodzieży z parafii przez ks. Piotra Olszówkę i zaakceptowanego przez Ks. Proboszcza Ryszarda Trzósło.

W przygotowanie całości przedstawienia zaangażowało się też wiele innych osób, odpowiedzialnych za poszczególne jego elementy. Wykorzystując swoje talenty artystyczne, piękną dekorację wykonali: p. Olga i Krzysztof Błażejowscy oraz p. Andrzej Cymon. Natomiast p. Iwona Adamowicz (nauczycielka j. angielskiego) zajęła się przygotowaniem efektów dźwiękowych i slajdów multimedialnych potrzebnych do inscenizacji, a p. Bogdan Chrzan(nauczyciel historii) pełnił funkcję akustyka i czuwał nad nagłośnieniem przedstawienia. P. Stanisław Siedlecki (nauczyciel informatyki) wraz z Gosią Budzicz odpowiadał za dokumentację fotograficzną. Ponadto uczennice klasy V – Marcelina i Kornela – były „prawdziwymi” aniołkami, zbierającymi dobrowolne ofiary do puszek na wsparcie zimowiska w Zakopanem. Dziękując wymienionym – w imieniu młodzieży i własnym – ks. Piotr dziękuje także kierownikowi internatu p. Edwardowi Koreckiemu za przygotowanie Sali Teatralnej oraz wszystkim ludziom dobrego i otwartego serca, którzy złożyli swój dar dla młodzieży. Również młodzież bardzo serdecznie podziękowała ks. Piotrowi za dotychczasową pracę z grupą, za jego serce i cierpliwość, za akceptację ich takimi, jakimi są… i za wszystkie inicjatywy podejmowane na rzecz i dla młodzieży.

„Nasze jasełka choć długie były, mam nadzieję - nie znudziły. Pracy przy nich było sporo. I wysiłku - do umoru. Lecz na Bożą to jest chwałę, chociaż mało doskonałe. I na koniec - morał damy! Wszystko co złe – pokonamy, jeśli Bogu służyć chcemy!! A Wam wszystkim - DZIĘKUJEMY!!!”

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Stanisław Siedlecki i Gosia Budzicz

Więcej zdjęć...

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2013 r. 29 XII 13 r. „Wszyscy w przebraniach – z pozoru święci…” ;-)
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK