8 II 14 r. VII Mistrzostwa Tenisa Stołowego Służby Liturgicznej i Księży Diecezji Legnickiej
Wpisany przez Brygida Gucwa   

8 lutego b.r. w Sulikowie odbyły się VII Mistrzostwa Tenisa Stołowego Służby Liturgicznej i Księży Diecezji Legnickiej, które zorganizował ks. Przemysław Durkalec – Diecezjalny Duszpasterz Służby Liturgicznej oraz ks. Marek Kurzawa - Diecezjalny Duszpasterz Sportowców. Honorowy patronat nad imprezą objął Ks. Bp Stefan Cichy – Biskup Legnicki, a także Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński i Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński. W mistrzostwach - oprócz młodzieży z parafii w Lubomierzu – wzięli udział także przedstawiciele parafii z Bogatyni, Bolesławca, Świerzawy, Jeleniej Góry, Soboty, Legnickiego Pola, Mirska, Sulikowa, Zawidowa i Zgorzelca

Lubomierz reprezentowała 8 – osobowa grupa. Byli to ministranci: Jakub Fil, Łukasz Moszczyński, Mateusz Karaczun, Maksymilian Kobylański, Dawid Łamasz i Mateusz Martyniak. Za zgodą Organizatorów – po raz pierwszy w zawodach wzięły też udział  dziewczęta; były to:  Aleksandra Młodzieniewska i Sara Ptaszek, które śpiewają w lubomierskiej parafialnej scholi. Wyjazd zorganizował ks. Piotr Olszówka; dzięki uprzejmości Proboszcza ks. kan. Ryszarda Trzósło młodzież została przewieziona na mistrzostwa parafialnym busem „Słoneczko”.

Mistrzostwa rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, której przewodniczył Proboszcz parafii w Sulikowie ks. kan. Janusz Kankiewicz – Dziekan Dekanatu Leśna.. Była to szczególna okazja do zawiązania wspólnoty. Słowo Boże wygłosił Diecezjalny Duszpasterz Służby Liturgicznej ks. Przemysław Durkalec, który zwrócił uwagę na właściwą postawę w rywalizacji sportowej odwołując się do słów św. Pawła Apostoła z 1 Listu do Koryntian, mówiąc, że każdy, który staje do zapasów wszystkiego sobie odmawia; oni, aby zdobyć przemijającą nagrodę, my zaś nieprzemijającą; ponadto podkreślił, że gdy zawodnicy biegną na stadionie, wszyscy wprawdzie biegną, lecz tylko jeden otrzymuje nagrodę. Przeto tak biegnijcie, abyście ją otrzymali. Kaznodzieja zwrócił także uwagę na Osobę bł. Jana Pawła II, który podczas swego pontyfikatu dużo mówił o sportowcach i do sportowców – przytaczając Jego słowa o duchu prawdziwej rywalizacji: Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistniać. Ćwiczenie uwagi, wychowanie woli, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom – to wszystko należy do cnót sportowca. Zachęcam was, młodych sportowców, abyście żyli zgodnie z wymaganiami tych wartości, abyście w życiu byli zawsze ludźmi prawymi, uczciwymi i zrównoważonymi, ludźmi, którzy budzą zaufanie i nadzieję. (Bł. Jan Paweł II).

Na zakończenie Eucharystii – poprzez ucałowanie – została oddana cześć relikwiom Bł. Jana Pawła II, które towarzyszyły zgromadzonym ministrantom i parafianom podczas wspólnej modlitwy.

Po Mszy świętej zawodnicy wraz z opiekunami udali się do sali sportowej przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II, gdzie odbyła się rywalizacja w grupach wiekowych. Turniej odbył się zgodnie z przepisami Polskiego Związku Tenisa Stołowego a nad jego prawidłowym przebiegiem czuwał ks. Marek Kurzawa – Diecezjalny Duszpasterz Sportowców.

Lubomierska młodzież godnie reprezentowała swoją parafię i choć nie zdobyła żadnego punktowanego i honorowanego podium miejsca, to – jak to sama podkreślała – przez ten wyjazd miała okazję do ukazania w szerszym środowisku jednych z wielu swoich talentów. Warto nadmienić, że wszyscy z nich uczestniczą w Diecezjalnym Kursie dla Lektorów i Psałterzystów w Legnicy.

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Sara Ptaszek

Więcej zdjęć...


 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2014 r. 8 II 14 r. VII Mistrzostwa Tenisa Stołowego Służby Liturgicznej i Księży Diecezji Legnickiej
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK