16 - 22 II 14 r. Zimowisko młodzieży w Zakopanem
Wpisany przez Brygida Gucwa   

„Najlepszy wyjazd na świecie” :-)

W dniach 16 – 22 lutego b.r. 38 – osobowa grupa młodzieży z Lubomierza spędzała ferie w Zakopanem. Organizatorem wyjazdu była parafia p.w. św. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa, a odpowiedzialnym za całość ks. Piotr Olszówka, który pełnił również rolę kierownika zimowiska.

W niedzielę rano – przed wyjazdem – została odprawiona Msza św. w intencjach uczestników ferii i ich rodzin, którą sprawował ks. Piotr Olszówka wraz z Dyrektorem Wydziału Katechetycznego LKB. Życząc młodzieży dobrego i bezpiecznego wypoczynku –  ks. dr Jarosław Kowalczyk przekazał  pozdrowienia i pamiątkowe obrazki od Ks. Bpa Marka Mendyka – Biskupa Pomocniczego Diecezji Legnickiej. Natomiast proboszcz lubomierskiej parafii ks. kan. Ryszard Trzósło podziękował ks. Piotrowi za zorganizowanie tego wyjazdu oraz za wszelkie działania podejmowane na rzecz młodzieży i powierzył udających się w podróż opiece Maryi.

Po pożegnaniu z rodzinami młodzież wyruszyła autokarem w drogę – pod troskliwym okiem opiekunów: Jolanty i Katarzyny Mielniczyn, Łukasza Laszczyńskiego, Mariusza Szczoczarza i Michała Szramowiata. Transport podczas ferii zapewniła firma „Bielawa Bus” – z nieocenionym kierowcą Piotrem Jankiewiczem na czele – którego młodzież określiła „dobrym duchem wyjazdu” i od razu bardzo polubiła, podkreślając jego wielką kulturę osobistą, radość, serdeczność, łatwość nawiązywania kontaktów i wielką życzliwość. Po drodze był  postój w Wadowicach i czas na zwiedzenie Bazyliki Mariackiej oraz na skosztowanie „papieskich kremówek”.

Po szczęśliwym dotarciu do celu grupa została zakwaterowana w pokojach gościnnych pani Zofii Gawlak – Curuś „U Zofii 2” –  w Zakopanem – Olczy; jest to miejsce spełniające standardy wymagań dla grup zorganizowanych i „sprawdzone” przez ks. Piotra podczas poprzednich wyjazdów z młodzieżą na zimowisko.

Plan ferii był bardzo bogaty i pełen atrakcji. Centrum dnia stanowiła Eucharystia, sprawowana przez ks. Piotra. Młodzież nawiedzała też miejsca kultu. Pierwszym z nich było Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, które jest wotum za uratowanie życia Janowi Pawłowi II po zamachu w 1981 roku. Oprócz stylowego wystroju kościoła, ciekawostką w nim jest to, że dwie stacje Drogi Krzyżowej przedstawiają Papieża – jako Szymona Cyrenejczyka i jako Apostoła Jana stojącego z Maryją pod krzyżem. W parku za świątynią znajduje się ołtarz, przy którym Papież sprawował Eucharystię podczas pielgrzymki do Zakopanego.

Niezwykłym miejscem, które również nawiedzili młodzi z Lubomierza, było Sanktuarium p.w. Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem – Olczy. Jest to jedyne sanktuarium w Polsce noszące takie imię. Kościół został konsekrowany w 1988 roku i posługują w nim Księża Misjonarze św. Wincentego a Paulo. Znajduje się w nim m.in. ołtarz boczny poświęcony bł. Janowi Pawłowi II z cenną relikwią, którym jest krzyż pektoralny noszony przez Papieża przez ostatnie półtora roku Jego życia. Kustosz sanktuarium przedstawił historię objawień francuskiej zakonnicy św. Katarzynie Labuore. W 1830 roku Maryja Niepokalana poleciła jej postarać się o wybicie i rozpowszechnienie medalika według wzoru, który ujrzała w objawieniu zapewniając, że wszyscy, którzy będą go nosić z ufnością i wiarą, otrzymają wiele łask. Zawierzając się Matce Bożej, takie medaliki z rąk o. kustosza otrzymała lubomierska młodzież.

Ponadto młodzież brała udział w wycieczce autokarowej do Ludźmierza, gdzie znajduje się najstarszy na Podhalu – pochodzący z XIII wieku – kościół p.w. Wniebowzięcia Matki Bożej – z łaskami słynącą XV – wieczną figurą Matki Bożej Ludźmierskiej. W powszechnym przekonaniu wstawiennicza moc „Gaździny Podhala”, sprawiła, że kardynał Karol Wojtyła obrany został papieżem. 50 lat temu – 15 sierpnia 1963 roku odbyła się koronacja figury Gaździny Podhala. Na zakończenie uroczystości czterech biskupów ujęło feretron z cudowną figurą, żeby pobłogosławić zebrany lud. Gdy wykonywano figurą znak błogosławieństwa, wtedy z ręki Matki Bożej wypadło berło, które w locie zdołał pochwycić bp Karol Wojtyła. To Ona powierzając mu swe berło miała zapowiedzieć późniejsze wydarzenie z 1978 roku. Na przełom tysiącleci chrześcijaństwa – w 2000 roku przy Sanktuarium postawiono pomnik – Maryjny Ogród Różańcowy. Uformowany jest w postaci drogi z 20 kaplicami poszczególnych tajemnic wyrzeźbionych w białym marmurze. Nowe Tajemnice Światła ufundowane zostały w 2004 r. Wizyta w tym miejscu była szczególna nie tylko ze względu na jego piękno duchowe, historyczne i architektoniczne ale także ze względu na to, że w 1997 roku miejsce to odwiedził Jan Paweł II.

Poznając ciekawe miejsca w Zakopanem młodzi zwiedzili założony w połowie XIX wieku Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której jest usytuowany. Jest on też zwany Cmentarzem Zasłużonych, gdyż wśród ok. 500 grobów – połowa z nich to miejsce pochówku osób zasłużonych nie tylko dla Zakopanego, Tatr i Podhala. Spoczywa tu m.in. Stanisław Witkiewicz, słynny góralski bajarz Jan Krzeptowski Sabała, Tytus Chałubiński, Kazimierz Przerwa Tetmajer, Władysław Orkan, Kornel Makuszyński.

Wielkie wrażenie na młodzieży zrobiła wycieczka do Chochołowa. Jest to najbardziej stylowa wieś Podhala – tzw. żywy skansen budownictwa góralskiego. Drewniane domy (pochodzące z przełomu XVIII i XIX w.) stojące ciasno obok siebie, są pięknie zdobione i przyciągają wzrok jasnym kolorem (od corocznego szorowania ścian budynków do białości w okresie poprzedzającym Wielkanoc).

Wiele czasu młodzi spędzali na świeżym powietrzu, przemierzając krótsze i dłuższe szlaki po okolicznych górach. „Rozgrzewką” było wyjście do Doliny Kościeliskiej i nad Smerczyński Staw. Innym razem młodzież uczestniczyła w całodniowej wycieczce nad Morskie Oko; tu również przed laty przybył papież Jan Paweł II. Wielkim przeżyciem był też wjazd kolejką linową i zdobycie Kasprowego Wierchu. Przy wyjątkowo pięknej, słonecznej pogodzie młodzież doświadczyła niesamowitej potęgi i piękna gór. „Dopełnieniem” wypraw w góry był wjazd kolejką i spacer po Gubałówce, gdzie po raz kolejny można było nasycić oko przepięknymi widokami i dotlenić się niejako „na zapas”.

Spędzając czas „w polskiej stolicy zimowego wypoczynku i sportu”, młodzież miała okazję zobaczyć skocznię narciarską na Wielkiej Krokwi, na której niejeden raz ćwiczyli i osiągali sukcesy obecni (i z pewnością też przyszli) polscy olimpijczycy. Po wjeździe wyciągiem krzesełkowym na górę można było niejako „doświadczyć przestrzeni”, którą pokonują sportowcy. Są oni wspaniałym wzorem dla młodych – nie tylko z powodu zdobytych miejsc i osiągniętych sukcesów, ale też z powodu hartowania swego charakteru od wczesnych lat szkolnych, odkrycia swoich talentów oraz wytrwałości w systematycznej pracy nad ich rozwojem. Uzupełnieniem ferii w Zakopanem było ognisko z pieczeniem kiełbasek i spacer po Krupówkach. Natomiast w ramach „pogodnych wieczorów” młodzież m.in. relaksowała się w sali z bilardem i obejrzała film „Kto nigdy nie żył”. Ponadto uczestniczyła w przyjęciu z okazji urodzin uczestników zimowiska – Oli, Krzysztofa i Karola – z tortem, życzeniami i dobrą (jeszcze karnawałową) zabawą.

Podczas podsumowania zimowiska ks. Piotr podziękował za pomoc w jego przeprowadzeniu opiekunom, kierowcy autobusu oraz młodzieży. Każdy z Nich otrzymał magnes na lodówkę z widokiem Tatr, aby mu przypominał wspólne chwile mile spędzone w Zakopanem.  Również młodzież skierowała słowa wdzięczności za trud i serce przy zorganizowaniu tego wyjazdu ks. Piotrowi oraz Osobom sprawującym przez te dni opiekę nad nimi.

W ostatnim dniu ferii, w drodze powrotnej do Lubomierza, grupa zatrzymała się jeszcze w Krakowie, aby zobaczyć Wawel, Rynek Główny, Kościół Mariacki, Sukiennice i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia, w dobrych nastrojach wszyscy bezpiecznie wrócili do domu, gdzie czekali stęsknieni rodzice; a najczęściej powtarzanym zdaniem przez uczestników zimowiska było stwierdzenie „Najlepszy wyjazd na świecie!”

Wyjazd do Zakopanego (dla prawie 90% grupy – po raz pierwszy w życiu) umożliwił młodzieży pożytecznie i zdrowo spędzać ferie, podziwiać piękno stworzonego przez Boga świata oraz uczył – na gruncie wiary – norm życia we wspólnocie i zachowania w różnych sytuacjach. Był on możliwy dzięki życzliwości, zaangażowaniu i otwarciu swego serca wielu „dużych i małych” sponsorów, którzy w tę inicjatywę nie zwątpili. Ks. Piotr dziękuje szczególnie: ks. Proboszczowi Ryszardowi Trzósło, p. Burmistrzowi Wiesławowi Ziółkowskiemu; p. Sekretarz Bożenie Pawłowicz, p. Karolinie Bukiejko – Baran z  Urzędu Miasta i Gminy w Lubomierzu, p. Grażynie Daleckiej z Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, P. prezes Zofii Iżyckiej ze Stowarzyszenia „Malec” w Bogatyni, p. Stanisławowi Warowemu oraz Dariuszowi Malarowskiemu – piłkarzowi Zagłębia Lubin, a także Parafianom i Gościom, którzy złożyli swój dar serca w święto „Trzech Króli” i podczas przedstawienia „Lubomierskich jasełek” przygotowanych przez  młodzież.

 

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Wiktoria Sekreta

 

Z wypowiedzi uczestników:

Pomysł z wyjazdem na zimowisko do Zakopanego był świetny. Ja nigdy nie byłam w górach więc bardzo mi się spodobało. Z mojej strony uwag negatywnych nie ma, wszystko mi się podobało. Wieczory spędzone na oglądaniu filmu, zabawach oraz pieczeniu kiełbasek były znakomite – pozwoliły nam się lepiej poznać i zjednoczyć. Moim zdaniem wszystko było SUPER!!! Chciałabym więcej takich wyjazdów.

Bogucha

Sprawna i łatwa organizacja pobytu w Zakopanem, miły pobyt i niespodzianki w ośrodku, jak i poza nim. Minusem jak dla mnie był zbyt długi czas wolny na Krupówkach. Podsumowując wystawiam księdzu ocenę celującą (lekko naciąganą J )

Maciej

Bardzo podobał mi się wyjazd na który zabrał mnie wujek, ponieważ dużo zwiedziłem, nawiązałem nowe znajomości i zobaczyłem jak kiedyś mieszkali ludzie w Zakopanem. Z wielu atrakcji, które przygotował nam kierownik wycieczki, podobały mi się następujące: Kasprowy Wierch i jazda wyciągiem, Dolina Kościeliska z jazdą na sankach i bitwą śnieżną oraz Krupówki, Gubałówka, ognisko, zwiedzanie różnych świętych miejsc oraz wiele innych zabaw.

Szymuś

Pozytywy wyjazdu: Najlepsi wychowawcy i kierowca, dobrze spędzony czas, pyszne jedzenie, ognisko, poranne msze święte, gdyby nie ksiądz przesiedziałabym ten tydzień przed komputerem (dziękuję). Nie żałuję, że pojechałam. Jedynym minusem zimowisko jest to, że trwało ono stanowczo za krótko – dziękuję za wszystko.

D.P.

Na Kasprowym Wierchu było najlepiej – przepiękne widoki i cudowne wspomnienia. Nad Morskim Okiem również było pięknie..

Nie podobało mi się tylko to, że nie chciał ksiądz skoczyć na bangee J a tak na poważnie zimowisko było udane, fantastyczne i niezapomniane

Kasia

…na takiej świetnej, niezapomnianej i wspaniałej wycieczce to nigdy nie byłam – jest (było) wspaniale!!! Przeżyłam najlepszy dzień w moim dotychczasowym życiu – urodzinki, najlepsze na świecie, za to z całego serca wszystkim, którzy się do tego przyczynili – dziękuję.

Ola

Każdy dzień był świetny, podobało mi się to, że były dni lżejsze i takie, które wymagały trochę więcej wysiłku..

Estera

Dziękuje za super wyjazd – oby więcej takich! Wyjazd w 100% udany. Najbardziej podobał mi się wyjazd kolejką na Kasprowy Wierch – niesamowite widoki oraz niezapomniane wspomnienia, które do końca życia pozostaną w mojej pamięci.

Mateusz

…nie chcę słodzić, ale jestem pod dużym wrażeniem organizacji zimowiska. Cała część logistyczna świetnie zorganizowana, a wszystkie wydarzenia były dokładnie przemyślane. Na pochwałę zasługuje także to wszystko, co było przed wypoczynkiem: zebrania z rodzicami, spotkania z młodzieżą, przedstawienie opiekunom zadań, obaw i wszystkich przesłanek odnoszących się do obozu. Gratuluję wytrwałości i zaangażowania we wszystko, co pozwoliło zrealizować ten wyjazd. Konsekwencja i jasno postawione reguły pozwoliły zapobiec nieprzewidzianym sytuacjom. Kolejnym plusem była codziennie sprawowana Eucharystia, przedstawienie planu na kolejny dzień, wyznaczenie uczestnikom zadań i obowiązków.. Kierowca, obsługa gastronomiczna, program i wiele innych przesłanek wskazują, że z zimowiska wszyscy będą zadowoleni.. dziękuję..

Szpiegu


Więcej zdjęć...

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2014 r. 16 - 22 II 14 r. Zimowisko młodzieży w Zakopanem
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK