26 IV 14 r. „Nie lękajcie się” – przesłanie Papieża Polaka
Wpisany przez Brygida Gucwa   

Miłość wymaga wysiłku, osobistego zobowiązania i związania z wolą Boga.
Oznacza to umartwienie i ofiarę, ale oznacza to również radość i pełnię człowieczeństwa.

Jan Paweł II

W sobotni wieczór – 26 kwietnia br., rozpoczynający świętowanie Niedzieli Miłosierdzia Bożego – w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa w Lubomierzu była sprawowana Msza św. dziękczynna za kanonizację Papieża Jana Pawła II. Eucharystię celebrował Proboszcz parafii ks. kan. Ryszard Trzósło wraz z ks. Piotrem Olszówką. Uczestniczący w niej uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu – ze swoim dyrektorem p. Markiem Kozakiem na czele – przybyli z Pocztem Sztandarowym oraz zaangażowali się w oprawę liturgii. W nawach bocznych kościoła zostały wystawione prace plastyczne na temat „Mój Przyjaciel Papież”, które dzieci wykonały dzięki inicjatywie katechetek – p. Wioletty Rotkiewicz, p. Alicji Lichtańskiej oraz nauczycielek – p. Renaty Juncewicz i p. Anny Barsul.

Po Mszy św. – w Sali Teatralnej Zespołu Szkół – młodzież z przyparafialnej grupy „PO – Ziomki” wraz z Przyjaciółmi przedstawiła program słowno – muzyczny „Nie lękajcie się”, traktujący o Człowieku, który „dawał siłę i odwagę milionom ludzi na świecie”. Aktorzy zwrócili uwagę na to, że „Niewielu jest w historii ludzi, którzy tak bardzo zmienili świat. Jan Paweł II dokonał tego nie siłą miecza, nie siłą armat, tylko siłą słowa. Podkreślili, że krótkie zdanie: Nie lękajcie się, bo Chrystus was kocha, a miłość wszystko zwycięża, wypowiedziane na początku pontyfikatu stało się Jego mottem do samego końca. Program był próbą odpowiedzi na pytanie czy my ludzie rozumiemy znaczenie tych słów, gdyż niestety różnie z tym bywa na Ziemi… Przesłanie Papieża Jana Pawła do świata, które zaczęło się w domu rodzinnym w Wadowicach  – u boku Mamy Emilii i Taty Karola, wskazujących na Maryję, ukazane zostało w kilku scenach. W kolejnych przedstawiono słowa Ojca św. skierowane do ludzi w Polsce oraz w świecie i związane z nimi przesłanie Papieża do świata, które ogłaszał „Wieszcz” w habicie; jego rolę przyjął i bardzo sugestywnie odegrał nauczyciel Zespołu Szkół p. Łukasz Laszczyński. Natomiast kilka osób w czarnych strojach reprezentowało różne stany. Obłąkana była uosobieniem zamachu terrorystycznego z 2001 roku na World Trade Center. Kolejne osoby symbolizowały sytuacje w Kairze, Palestynie, Czeczeni, Afryce, nieustanną walkę z AIDS, suszą, powodziami, głodem czy etyczne problemy świata wynikające z klonowania oraz zło, które niosą ze sobą: heroina, pedofilia, a nawet nieodpowiedzialna miłość. Role te przyjęli na siebie: Ola Młodzieniewska, Sara Ptaszek, Natalia i Weronika Burchart, Ola Barsul, Marcelina Błażejowska, Julia Błażyńska, Łukasz Cymon i Łukasz Laszczyński. Ponadto w przedstawieniu wzięły udział narratorki: Katarzyna Achramowicz i Estera Błażejowska, a rolę małego Karola odegrał Kamil Budzicz. Całość przeplatana była utworami muzycznymi w wykonaniu Mai i Karoliny Mielniczyn oraz Oli Barsul.

Przedstawienie przygotowane przez przyparafialną grupę młodzieżową „PO – Ziomki” – po raz kolejny w ciągu zaledwie kilku miesięcy – dostarczyło widzom nie tylko wielu wzruszeń, ale również sprowokowało do pogłębienia refleksji nad tym, co zostało w nas z życia i nauczania Jana Pawła II, a także czy i jak realizujemy to w codzienności. Zdolna i kreatywna lubomierska młodzież wyraziście mogła przypomnieć papieskie przesłanie do świata dzięki pomysłowi opiekuna grupy ks. Piotra Olszówki oraz życzliwości Osób, które „nie zakopują” swych talentów dla siebie, ale przez swoje zaangażowanie i pomoc w realizacji planów wykorzystują je dla pożytku wielu. Reżyserem spektaklu była p. Olga Błażejowska,  efekty dźwiękowe i  multimedialne przygotowała p. Iwona Adamowicz, uczeń Krzysztof Walczak zajął się nagłośnieniem, a Wiktoria Sekreta i Sara Ptaszek wykonały dokumentację fotograficzną.

Świętowanie kanonizacji zostało w Lubomierzu przedłużone na kolejne dni. W niedzielę „kanonizacyjną” 50 osobowa grupa uczniów lubomierskiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II – pod opieką pań: Wioletty Rotkiewicz, Bożeny Ciereszko i Elżbiety Woźniak – udała się do Krzeszowa, aby uczestniczyć w diecezjalnych obchodach uroczystości kanonizacji Papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. We Mszy św. pod przewodnictwem Administratora Apostolskiego Diecezji legnickiej ks. Bp Stefana Cichego wzięli udział m.in. przedstawiciele szkół noszących zaszczytne imię Jana Pawła II oraz innych placówek oświatowych, a także stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Natomiast we wtorek 29 kwietnia w lubomierskim Kościele parafialnym odbędzie się IX Przegląd Religijnych Pieśni „Janie Pawle II – śpiewamy dla Ciebie”, na który wszystkich serdecznie zapraszamy.

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Wiktoria Sekreta


Więcej zdjęć...

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2014 r. 26 IV 14 r. „Nie lękajcie się” – przesłanie Papieża Polaka
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK