1-3 II 14 r. „Ze świętym Józefem o wiarę potwierdzoną życiem”
Wpisany przez Brygida Gucwa   

W dniach 1 – 3 lutego parafia w Lubomierzu gościła św. Józefa w wizerunku peregrynującego po naszej diecezji obrazu, którego oryginał znajduje się w legnickiej katedrze. Peregrynacje mają służyć przypatrzeniu się postaciom świętych, by się modlić za ich wstawiennictwem i ich naśladować. Święty Józef jest przykładem i wzorem człowieka wiary, zawierzenia i modlitwy – doskonałego męża i głowy rodziny. To patron rodzin i całego Kościoła,  który ma nam przypomnieć o najważniejszych wartościach naszego życia.

Aby wierni pogłębiali swoją wiarę i modlitwę, by wypraszali potrzebne łaski za wstawiennictwem św. Józefa, w niedzielę – 1 lutego – po każdej Mszy św. w Lubomierzu miało miejsce nabożeństwo z litanią do św. Józefa a po południu – godzinna adoracja. W święto Ofiarowania Pańskiego zwane w Polsce świętem Matki Bożej Gromnicznej – obraz św. Józefa został przekazany do kościoła filialnego w Olesznej Podgórskiej, gdzie również miała miejsce adoracja, a po niej Msza święta, w czasie której Rodzina pp. Ziółkowskich ofiarowała Bogu – przez wstawiennictwo Matki Bożej i św. Józefa – trójkę swoich dzieci. Natomiast we wtorek – 3 lutego – okazję do modlitwy przy peregrynującym wizerunku św. Józefa, adoracji i udziału w Eucharystii mieli mieszkańcy Popielówka. We wszystkich parafialnych świątyniach w czasie adoracji była również okazja do spowiedzi św. i prywatnej modlitwy. W środę obraz został przekazany parafii w Chmieleniu.

Peregrynacja obrazu św. Józefa w naszej diecezji rozpoczęła się we wspomnienie św. Józefa rzemieślnika 1 maja 2012 roku; uroczystej Mszy św. inauguracyjnej w katedrze legnickiej przewodniczył biskup Stefan Cichy, który powiedział m.in. „(…) Liczę też na to, że modlitwa wielu rodzin przy obrazie uzdrowi nasze rodziny, by były miejscem żywej wiary, modlitwy oraz żarliwej, wiernej miłości”. Na motto rozpoczętej w Roku Wiary peregrynacji wybrano słowa „Ze świętym Józefem o wiarę potwierdzoną życiem”, abyśmy wpatrzeni w oblicze tego sprawiedliwego i pobożnego człowieka – podobnie jak on – „wygrali” swoje życie.

Dzisiaj wielu z nas szuka pomocy w życiu i dlatego „warto zaprzyjaźnić się” ze św. Józefem. Jest to człowiek, który wiele przeszedł... i który milczał. Jest nazywany „świętym milczącym”, bo ewangeliści nie podają żadnego słowa wypowiedzianego przez Niego. Ale był również człowiekiem, który umiał słuchać – zwłaszcza Pana Boga. Podobnie jak my zmagał się z wieloma problemami: problemem było jego małżeństwo, kiedy dowiedział się, że Maryja jest w stanie błogosławionym i że Jezus począł się z Ducha Świętego – musiał to wszystko przemyśleć i zrozumieć. Aby zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie –podobnie jak wielu Polaków – opuścił swoją ojczyznę i „na nowo układał sobie życie” w Egipcie. Dzięki wsłuchiwaniu się w głos Boga, nie tylko ratował życie Zbawiciela... ale ratował również swoje małżeństwo oraz swoją Rodzinę. Dzięki swojej sprawiedliwości i pobożności św. Józef mógł to wszystko przeżyć i przetrwać, by ostatecznie dojść do szczytów świętości... ponadto w każdym momencie wspierał swoją Małżonkę i bardzo pięknie wychował Jezusa.

Mając na uwadze rolę rodziny w Kościele i w społeczeństwie – na progu III Kongresu Rodzin Diecezji Legnickiej (który w maju b.r. ma odbyć się w Krzeszowie), a także w ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Życia Konsekrowanego – z ufnością wpatrujmy się we wzór św. Józefa i upraszajmy jego wstawiennictwa – na pożytek nasz i całego Kościoła świętego.

 

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Stanisław Siedlecki i Padre


 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2015 r. 1-3 II 14 r. „Ze świętym Józefem o wiarę potwierdzoną życiem”
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK