14 III 15 r. Rywalizacja... i nie tylko - „Ministrancka Halówka w Zawidowie”
Wpisany przez Brygida Gucwa   

Tegoroczne eliminacje Turnieju Piłki Nożnej Halowej Służby Liturgicznej Diecezji Legnickiej w rejonie bolesławiecko – zgorzeleckim odbyły się 14 marca w Zawidowie. Ubiegłoroczni vice mistrzowie diecezjalnego finału￿ i najlepsi w swoim rejonie – czyli reprezentacja Lubomierza – również w tym roku wzięła udział w turnieju. Zamiarem jej  było oczywiście rywalizacja i zdobycie miejsca na miarę swoich możliwości...ale nie tylko. Ważne jest również wszelkie dobro, które w związku z udziałem w zawodach się wyzwala – wszak kulturalna i zdrowa – z zasadami fair play – rywalizacja sportowa (począwszy od systematycznego udziału w treningach) wymaga pracy nad sobą, życzliwości oraz samokontroli i opanowania.

Do Zawidowa reprezentacja Służby Liturgicznej z Lubomierza udała się ze swoim duszpasterzem ks. Piotrem Olszówką oraz trenerem p. Łukaszem Laszczyńskim, który podczas treningów – z sercem i konsekwencją – „wyciskał siódme poty” ze swojej drużyny oraz udzielał mądrych i sprawdzonych wskazówek taktycznych.

Ze swoimi duszpasterzami i trenerami przybyli tam również reprezentanci Bogatyni, Bolesławca, Lubania, Olszyny, Sulikowa, Zawidowa i Zgorzelca.

Turniej rozpoczął się w kościele p.w. Św. Józefa Robotnika, gdzie wszystkich przybyłych przywitał Proboszcz ks. Jacek Krasoń. Następnie odbyła się Msza św. którą pod przewodnictwem Gospodarza miejsca ks. Jacka sprawowali także: ks. Marcin Konieczny, ks. Marcin Kaluta i ks. Piotr Olszówka; natomiast w konfesjonale posługę sakramentu pokuty pełnił ks. Daniel Prentki. Słowo Boże podczas Eucharystii wygłosił ks. Przemysław Durkalec – diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej, który – nawiązując do  postaci patrona ministrantów św. Dominika Savio i przeżywanego w kościele okresu Przygotowania Paschalnego –  podał „receptę” na świętość, którą jest: radość życia, sumienne wykonywanie obowiązków i pomoc bliźniemu.

Po Eucharystii zawodnicy wraz z opiekunami i kibicami udali się do hali sportowej Zespołu Szkół im. B. Chrobrego w Zawidowie, gdzie odbyły się rozgrywki w grupach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i licea. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał ks. Daniel Prentki – miejscowy wikariusz oraz ks. Marcin Konieczny ze Zgorzelca.

Reprezentacja Lubomierza rozegrała mecze z Sulikowem (2:1), który był jednocześnie rewanżem za ubiegłoroczny finał i z Bogatynią (1:1) i choć nie przegrała rywalizacji w swojej grupie, to w wyniku różnicy bramek musiała zadowolić się finałem pocieszenia, zwyciężając ostatecznie z Bolesławcem (5:0) i tym samym zajęła ostatecznie III miejsce w rejonie bolesławiecko – zgorzeleckim.

Na zakończenie turnieju diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej ks. Przemysław Durkalec wraz ze Starostą Powiatu Zgorzeleckiego – p. Arturem Bielińskim i Burmistrzem Zawidowa – p. Robertem Łężnym  wręczyli zwycięzcom puchary i dyplomy. Stawką eliminacji był awans do kolejnego etapu rozgrywek, którym będzie finał diecezjalny w Legnicy – zaplanowany na 18 kwietnia.


Rywalizacja pomiędzy drużynami była fair play i zacięta zarazem, wspierana przez kibiców. Turniej był kolejną okazją do „zaistnienia” i integracji w środowisku lokalnym, parafialnym i diecezjalnym. Poza tym młodzież pożytecznie spędziła sobotni czas wolny i doświadczyła radości nie tylko ze zwycięstwa ale też z przebywania ze sobą.

 

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Padre


 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2015 r. 14 III 15 r. Rywalizacja... i nie tylko - „Ministrancka Halówka w Zawidowie”
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK