1 IV 15r. Muzyczne zatrzymanie na progu Triduum Paschalnego
Wpisany przez Brygida Gucwa   

Z inicjatywy proboszcza ks. kan. dr Erwina Jaworskiego w Wielką Środę przed wieczorną Mszą św. w lubomierskim kościele odbył się koncert muzyczny o tematyce pasyjnej. Wrocławska Grupa Uwielbienia – w składzie: Natalia Warchoł – śpiew, Michał Matczak – gitara i Andrzej Tymczyj – instrumenty klawiszowe; wykonała pieśni o Męce Pańskiej – wśród nich te staropolskie, już zapomniane i nieznane dla współczesnych wiernych; obecni na koncercie słuchali w skupieniu i zachwycie a ich oklaski na zakończenie występu były wyrazem uznania i wdzięczności zarazem – Artystom oraz Ks. Erwinowi – za tę przedświąteczną godzinkę kultury.


Z założenia koncert miał być niejako kontynuacją i uzupełnieniem rekolekcji oraz wprowadzeniem w obchody i przeżycia Triduum Paschalnego a także przystankiem, zatrzymaniem się w wirze przedświątecznego – czasami nadmiernego – zabiegania oraz troski o obfitość świątecznego stołu; wszak nie samym chlebem żyje człowiek... Osoby, które odważyły się na porzucenie swoich zajęć i poświęcić dla swojego ducha dodatkową godzinę cennego czasu, nie uznały go za stracony. Zarówno treść jak i profesjonalny sposób wykonania przez artystów pieśni pasyjnych wywołały u słuchaczy uwznioślenie ducha –
co z pewnością przyczyni się do bardziej uważnego wejścia w istotę bogatej liturgii Triduum Paschalnego i owocnego jej przeżycia. To zatrzymanie cichością swoją i milczeniem powinno mieć także dobry wpływ na atmosferę i jakość relacji z ludźmi podczas świątecznych spotkań przy stole.

Ks. Erwin dziękuje p. Mirosławowi Laskowskiemu – dyrektorowi oraz Pracownikom lubomierskiego Ośrodka Kultury i Sportu za zaangażowanie, profesjonalne nagłośnienie i pomoc w organizacji tego pasyjnego koncertu.

 

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Stanisław Siedlecki


 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2015 r. 1 IV 15r. Muzyczne zatrzymanie na progu Triduum Paschalnego
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK