2 IV 15 r. WIELKI CZWARTEK – Pamiątka ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa
Wpisany przez Brygida Gucwa   

Ziemia niech zadrży, Niebo niech się cieszy,
gdy na ołtarzu w rękach kapłana rodzi się Syn Boży”.
(Św. Franciszek z Asyżu)

„Przecież nie wolno Ci, Panie, ufać takiemu jak ja”
(Karol Wojtyła - „Pieśń o Bogu ukrytym”)

Wielki Czwartek rozpoczyna najważniejszy dla katolików okres w roku – obchody Triduum Paschalnego, które kończy się po południu Niedzieli Wielkanocnej Zmartwychwstania Pańskiego.

Wieczorem w kościele parafialnym w Lubomierzu była sprawowana uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. Aby jak największej liczbie parafian – zwłaszcza starszych – umożliwić udział w pamiątce Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa, wcześniej liturgia była odprawiona także w kościołach filialnych. Jako, że dzień ten jest też świętem wszystkich kapłanów, mieszkańcy Olesznej Podgórskiej i Żywy Różaniec z Lubomierza ofiarowali w intencji księży pracujących w parafii – Proboszcza ks. Erwina i wikariusza ks. Piotra – Msze św. z prośbą o potrzebne łaski na każdy dzień realizacji kapłańskiego powołania oraz o wierność wybranej drodze; do tego daru – ze słowami wdzięczności i z najlepszymi życzeniami – przedstawiciele grup parafialnych wręczyli swoim duszpasterzom kwiaty.


Po Mszy św. w kościele parafialnym puszki z Najświętszym Sakramentem zostały przeniesione do ołtarza bocznego, gdzie Pan kościelny  Aron Bogusz  przygotował kaplicę adoracji zwaną ciemnicą, w której do godz. 22:00 wierni trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu.

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Stanisław Siedlecki


Ku refleksji - Ks. Piotr poleca...

WIELKI CZWARTEK

Wielki Czwartek odkłada postne fiolety, szaty smutku. Radośnie stroi się w biel i złoto, by dziękować Bogu za ustanowienie dwóch najpiękniejszych i najtrudniejszych sakramentów: Eucharystii i kapłaństwa.

Początek i koniec wyjątkowego dnia rozjaśniają światła porannej i wieczornej Mszy. Pierwsza (Msza Krzyżma świętego) gromadzi kapłanów w katedrze wokół biskupa, stając się ikoną braterstwa, jedności i harmonii posług i charyzmatów. Biskup dokonuje konsekracji świętych olejów, którymi będą posługiwać się kapłani w świątyniach parafialnych.

Podczas wieczornej Eucharystii (Msza Wieczerzy Pańskiej) proboszcz obmywa nogi 12 wybranym mężczyznom. To doroczne przypomnienie wstrząsającej pokory Jezusa, ale przede wszystkim naglącej potrzeby duchowego oczyszczenia: Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną, zasługuje z naszej strony na determinację i zakłopotanie nie mniejsze od Piotrowego: Panie, nie tylko nogi, ale i głowę, całego mnie umyj.

Jeden z Dwunastu nie poddał się oczyszczeniu, dlatego atmosferę miłości, nagle, jak błyskawica, rozdarły słowa skargi: Jeden z was Mnie zdradzi… Apostołowie struchleli! Również uroczysty i kojący przebieg liturgii zostaje przerwany. Obnaża się ołtarz, przewraca lichtarze, milkną dzwony i muzyka. W procesji zanosi się Jezusa w Hostii do ciemnicy, karceru, w którym Król Miłości oczekiwał na najbardziej niesprawiedliwy proces i wyrok.

W cichej adoracji warto modlić się z Piotrem: Jezu, umyj mnie, Jezu, oczyść mnie całego…

 

O. Cyprian Moryc OFM

cytat za „Gość Niedzielny” - 29 marca 2015; s. 24.


 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2015 r. 2 IV 15 r. WIELKI CZWARTEK – Pamiątka ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK