26 IV 15 r. Dali się zaskoczyć Bożym powołaniem
Wpisany przez Brygida Gucwa   

W IV Niedzielę Wielkanocną (zwaną również Niedzielą Dobrego Pasterza) w Kościele obchodzony był 52. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Z tej okazji parafia św. Maternusa B.M. w Lubomierzu gościła dwóch kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej; byli to: alumn III roku kleryk Michał Kamiński, który pochodzi ze Zgorzelca oraz kleryk Szymon Opała z II roku pochodzący z Rokitek. Do Lubomierza przybyli oni w sobotnie popołudnie i uczestniczyli w wieczornej Mszy św., po której odbyło się spotkanie z członkami Wspólnoty Św. O. Pio. Z tej racji, że celem wspólnoty – oprócz poznawania duchowości swojego Patrona – jest również wprowadzenie w czyn Jezusowego wezwania do modlitwy, jej członkowie obiecali klerykom wsparcie ich drogi powołania i pamięć przed Panem podczas adoracji Najświętszego Sakramentu.

Natomiast w niedzielę we wszystkich parafialnych kościołach (tj. w Lubomierzu, Olesznej Podgórskiej oraz Popielówku) Goście z Legnickiego Seminarium podczas Eucharystii – w ramach homilii – składali świadectwo swojego powołania. Ich decyzja wstąpienia do seminarium nie od razu była tak oczywista; mieli swoje, inne plany (np. studia we Wrocławiu) ale ostatecznie dali się zaskoczyć Bożym powołaniem i wyruszyli w drogę do kapłaństwa. Z pewnością nie jest „dziełem przypadku” fakt, że kleryk Michał (jako członek scholi parafialnej w Zgorzelcu) przed kilku laty był zaangażowany w oprawę liturgii Mszy św. prymicyjnej wywodzącego się z Lubomierza ks. Łukasza Dubiela.

O tym, co to jest seminarium i co się w nim robi oraz dlaczego postanowił zostać księdzem kl. Michał opowiedział także dzieciom w czasie Mszy św. sprawowanej specjalnie dla nich. Dzieci były bardzo ciekawe tego jak wygląda codzienne życie seminarzystów i zadawały wiele dodatkowych pytań, a na końcu podziękowały klerykom za Ich obecność i wspólną modlitwę, wręczając własnoręcznie wykonane – pod okiem katechetki p. Wioletty Rotkiewicz – laurki oraz pamiątkowe książki. Spotkanie z klerykami miała również młodzież przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania oraz młodzieżowa grupa parafialna PO – Ziomki; odbyło się ono w kościele po południowej Mszy św.

Oprócz dzielenia się świadectwem swojego powołania klerycy mieli również możliwość poznania części życia kapłanów na plebanii; zarówno proboszcz ks. kan. dr Erwin Jaworski jak i wikariusz ks. Piotr Olszówka maksymalnie poświęcili im swój wolny czas oraz zadbali o relaks i ich dobre samopoczucie.

Niedziela Dobrego Pasterza rozpoczęła Tydzień Modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego; w lubomierskiej parafii indywidualna i wspólnotowa modlitwa w tej intencji jest kontynuowana przez cały rok.

W Orędziu na 52. Światowy Dzień Modlitw o Powołania Papież Franciszek przypomina o poleceniu modlitwy zawartym w Ewangelii św. Łukasza (Łk 10,2) oraz jej znaczeniu, aby Pan żniwa wyprawił robotników na swoje żniwo. A do młodych zwraca się słowami: „Chciałbym powiedzieć zwłaszcza najmłodszym, którzy ze względu na swój wiek i wizję przyszłości, jaka szeroko się otwiera przed ich oczami, potrafią być otwarci i wielkoduszni. Czasami niepewność oraz obawy o przyszłość, jakimi atakuje dzień powszedni grożą sparaliżowaniem tych ich pobudek, pohamowaniem ich marzeń do tego stopnia, że gotowi są pomyśleć, iż nie warto się angażować oraz że Bóg wiary ograniczy ich wolność. Przeciwnie, drodzy młodzi, niech w was nie będzie lęku wobec wyjścia z własnych ograniczeń, by wyruszyć w drogę! Ewangelia jest słowem, które wyzwala, przekształca i czyni nasze życie piękniejszym. Jakże to wspaniale dać się zaskoczyć Bożym powołaniem, przyjąć Jego Słowo, stawiać wasze kroki śladem Jezusa, adorując tajemnicę Boga i wielkodusznie poświęcając się innym! Wasze życie każdego dnia stanie się bogatsze i bardziej radosne!

 

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Natalia Kawzowicz


 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2015 r. 26 IV 15 r. Dali się zaskoczyć Bożym powołaniem
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK