16-18 VII 15 r. Ze św. o. Pio na wakacjach
Wpisany przez Administrator   

W dniach 16 – 18 lipca b.r. przedstawiciele wspólnoty św. o. Pio z Lubomierza wraz z członkami swoich rodzin przebywali na trzydniowych dniach skupienia połączonych z odpoczynkiem na łonie natury. Przewodnikiem i opiekunem duchowym grupy był ks. Piotr Olszówka, który w Parafii jest za tę wspólnotę odpowiedzialny. Miejscem zakwaterowania Wspólnoty była agroturystyka „Muflonik” w Miszkowicach, prowadzona przez sympatyczną, gościnną i bardzo troskliwą p. Martę Król.

Na każdy dzień zaplanowana była wycieczka, aby we wspólnocie wiary odkrywać Stwórcę w stworzonym przez Niego świecie. Najpierw Uczestnicy udali się  do Czech, aby zwiedzić leżący nieopodal przejścia granicznego w Lubawce rezerwat przyrody Adrszpaskie Skały – potocznie zwany Skalnym Miastem. Są tam unikatowe bloki piaskowca, które wymodelowała natura – woda, mróz i wiatr; ze względu na kształt i wyobraźnię człowieka, niektóre z nich posiadają własną nazwę np. Głowa słonia, Ząb, Kochankowie czy Starosta i Starościna. Atrakcją są również punkty widokowe (skąd można podziwiać piękno okolicy) oraz dwa jeziorka; po jednym z nich odbywają się rejsy łódką z barwnymi opowieściami flisaka. Kilkugodzinny spacer po tym niezwykłym miejscu zakończył się degustacją słynnych czeskich knedlików w restauracji na rynku w Trutnowie. Uzupełnieniem dnia była wieczorna konferencjo – pogadanka nt. Właściwych relacji małżeńskich, którą – na zaproszenie ks. Piotra – przeprowadził ks. Mariusz Habiniak –  doktorant studiów o rodzinie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie.

W następnym dniu ks. Piotr granicznym grzbietem z Przełęczy Okraj poprowadził grupę na Śnieżkę. Jest to malowniczy i bardzo atrakcyjny pod względem widokowym szlak turystyczny, który pokonała również piątka dzieci biorąca udział w wycieczce. Kilkugodzinny marsz w obie strony i wysiłek z nim związany stał się źródłem satysfakcji oraz prawdziwej radości ze zdobycia najwyższego szczytu na naszym terenie i popatrzenia z niego na otaczający nas świat. Ten dzień, dzięki życzliwości ks. Wiesława Florczuka – proboszcza Miszkowic – zakończył się Eucharystią w parafialnym kościele p.w. Wszystkich Świętych; w oprawę liturgii czynnie zaangażowali się uczestnicy wyjazdu – ministranci i Ich Rodzice – p. Grzegorz Kuchmistrz i p. Wioletta Rotkiewicz.

Ostatni dzień pobytu na Ziemi Kamiennogórskiej przeznaczony był na nawiedzenie Królowej Sudetów w Krzeszowie i modlitwa przed cudownym Obrazem Matki Bożej Łaskawej. Oprócz tego wspólnota św. O. Pio zwiedziła pięknie odrestaurowaną bazylikę Wniebowzięcia MNP i wysłuchała letniego koncertu organowego oraz – dzięki uprzejmości krzeszowskiego organisty – poznała tajniki gry na tym instrumencie. W drodze powrotnej do Lubomierza grupa zatrzymała się jeszcze w Kamiennej Górze, aby zwiedzić Podziemia „Arado”; w czasie II wojny światowej mieściła się tu filia obozu Gross – Rossen. W podziemiach miasta wydrążonych rękami więźniów i robotników przymusowych różnych narodowości (spośród których wielu tu zginęło) Niemcy docelowo mieli umieścić biura projektowe firmy ARADO i fabryki produkujące najnowocześniejsze konstrukcje lotnicze oraz broń. Skonstruowano tu najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej –Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot – skrzydło Arado 555. Ostatnim akcentem pobytu w tym mieście była kawa i lody u Ich kamiennogórskich Przyjaciół.

Trzydniowa wyprawa na łono natury dała nie tylko możliwość wypoczynku i relaksu, pozwoliła także w gronie rodziny i we wspólnocie parafialnej zachwycić się pięknem i różnorodnością otaczającego świata – na co sobie zazwyczaj w swoim codziennym pośpiechu nie pozwalamy. W wydanej niedawno Encyklice „Laudato, Si” Papież Franciszek naucza, że „Ekologia integralna wymaga, aby poświęcić trochę czasu na odzyskanie spokojnej harmonii ze stworzeniem, na refleksję o naszym stylu życia i naszych ideałach, na kontemplację Stwórcy, który żyje pośród nas i w tym, co nas otacza, a którego obecności nie powinno się wytwarzać, lecz odkrywać, odsłaniać. (...)  „Cały materialny wszechświat jest językiem miłości Boga, Jego bezgranicznej miłości względem nas. Gleba, woda, góry, wszystko jest wyrazem czułości Boga”. Powołując się na wiernego Pismu Świętemu św. Franciszka z Asyżu, Papież proponuje nam „uznanie przyrody za wspaniałą księgę, w której Bóg do nas mówi i przekazuje nam coś ze swego piękna i dobroci”.


 

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: ks. Piotr Olszówka


Więcej zdjęć...

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2015 r. 16-18 VII 15 r. Ze św. o. Pio na wakacjach
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK