20-28 IX 15 r. Z pielgrzymką po ziemi włoskiej
Wpisany przez Brygida Gucwa   

20 września b.r. 35 osób z parafii p.w. św. Maternusa w Lubomierzu – wraz ze swoim Proboszczem ks. kan. dr Erwinem Jaworskim- udało się na pielgrzymkę po ziemi włoskiej; uczestniczyło w niej także kilka osób z Legnicy, Zagrodna oraz Niemiec. Rozpoczęła się ona Mszą św. w intencji wyjeżdżających, polecając Opatrzności Bożej i opiece Maryi wszystkich pielgrzymów oraz pilota z legnickiego Biura „Voyager” (współorganizatora wyjazdu) a także kierowców autokaru. W Eucharystii uczestniczyli też członkowie rodzin wyjeżdżających osób oraz parafianie, którzy powierzyli swoje intencje oraz obiecali wsparcie i łączność duchową podczas tygodnia ich pielgrzymowania.

W myśl powiedzenia „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” najważniejszym „punktem”  pielgrzymki było nawiedzenie grobu św. Jana Pawła. Pobyt w Wiecznym Mieście rozpoczął się więc od Watykanu; z racji pielgrzymki Papieża Franciszka na Kubę i do USA, grupa z Lubomierza nie uczestniczyła w środę 23 września w Audiencji Generalnej na Placu Św. Piotra. Zwiedzili natomiast Bazylikę i modlili się przy grobie św. Piotra oraz św. Jana Pawła II, gdzie dane im było także uczestniczyć w Eucharystii. Zobaczyli też przebogate zbiory Muzeum Watykańskiego. Zwiedzając Rzym grupa nawiedziła też inne trzy Bazyliki: św. Jana Chrzciciela na Lateranie, Św. Pawła za Murami i Santa Maria Maggiore oraz zobaczyła niektóre zabytki Starego Rzymu: Plac Hiszpański, Fontannę di Trevi, Panteon, Plac Wenecki, Kapitol, Forum Romanum, Koloseum i Święte Schody.

Pielgrzymując po ziemi włoskiej Lubomierzanie zwiedzili też inne miasta, związane z życiem świętych i przyciągające turystów swoimi walorami historyczno – kulturowymi. W Padwie byli przede wszystkim w Bazylice św. Antoniego; tam opiekun duchowy pielgrzymów ks. Erwin sprawował Eucharystię. Potem był czas na spacer po historycznym centrum miasta.

W malowniczo położonym na wzgórzu Subasio Asyżu zachwycali się architekturą miasta, które zachowało prawie nienaruszony średniowieczny wygląd. Głównym punktem pobytu w mieście Biedaczyny z Asyżu była Msza św. i zwiedzanie Bazyliki św. Franciszka. Ponadto grupa zwiedziła też kościół św. Klary i inne zabytki starego Asyżu. Byli także w dolnej części miasta, nawiedzając kościół Matki Bożej Anielskiej z porcjunkulą.

W położonym w pobliżu Morza Adriatyckiego Loreto zwiedzili Pałac Apostolski z XVI w. oraz usytuowane na malowniczym wzgórzu Sanktuarium Świętego Domku Loretańskiego, w której znajduje się bogato zdobiony kamienny Święty Domek rodzinny Maryi zwany Domkiem Nazaretańskim. Według tradycji został on w czasie krucjat pod koniec XIII w. przywieziony tu z Nazaretu; badania wykazały, że jego mury idealnie pasują do brakującego fragmentu zabudowy domu w Nazarecie, gdzie wiele lat spędziła Święta Rodzina. W pobliżu sanktuarium znajduje się cmentarz ponad tysiąca polskich żołnierzy, którzy w czasie II wojny światowej oswobodzili miasto oraz uratowali sanktuarium przed zniszczeniem. Miejsce to również w zadumie nawiedziła grupa z Lubomierza.

Niesamowitych wrażeń przysporzył pielgrzymom wjazd po krętych i malowniczych – ze wspaniałymi widokami – serpentynach na słynne wzgórze Monte Casino, aby zwiedzić założony tu w VI wieku przez św. Benedykta klasztor. W czasie II wojny światowej – jako ważny z punktu widzenia strategii działań – został on zajęty przez hitlerowców; w maju 1944 r. polscy żołnierze – jako jedyni na świecie – pod dowództwem gen. Andersa odbili ten obiekt. Po bombardowaniu z klasztoru ocalały tylko posągi przedstawiające św. Benedykta i św. Scholastykę oraz relikwiarz ze szczątkami Świętego. Natomiast ponad tysiąc żołnierzy Rzeczypospolitej różnych wyznań, którzy tu polegli „za wolność waszą i naszą” spoczywa na znajdującym się w pobliżu Polskim Cmentarzu Wojennym. W tym szczególnym miejscu pielgrzymi złożyli wiązankę biało – czerwonych kwiatów a ks. Erwin odprawił Mszę św. polową.

Pobyt w San Giovanni Rotondo był szczególny zwłaszcza dla tej części pielgrzymów z Lubomierza, którzy w parafii tworzą grupę modlitewną św. O. Pio. W miejscu, gdzie przez ponad 50 lat żył powszechnie znany stygmatyk i mistyk, zwiedzili Bazylikę św. O. Pio i uczestniczyli we Mszy św.

Uzupełnieniem wędrowania po Italii był pobyt w jednym z najbardziej znanych miast w północnych Włoszech – Rawennie. Słynie ona ze średniowiecznych zabytków a jej  przeszłość uzasadnia traktowanie jej jako jednej z historycznych stolic Europy; spacerując po starówce pielgrzymi na dłużej zatrzymali się przy znajdującej się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Bazylice ku czci św. Witalisa (San Vitale), która jest przykładem sztuki bizantyjskiej z VI wieku w Europie Zachodniej.  11 maja 1986 r. Jan Paweł II wybrał Rawennę na miejsce homilii dot. chrześcijańskiej tożsamości Europy; wobec narastającej fali imigracji warto przypomnieć słowa, który prawie 20 lat temu tam powiedział: „Rawenna, która jest świadkiem scalania wielu kultur przez chrześcijaństwo, co dało początek kulturze średniowiecza, przypomina dziś o potrzebie nowej ewangelizacji Europy. Ewangelizacja ta będzie zarazem szansą odnalezienia chrześcijańskiej tożsamości kontynentu”.

Niewątpliwą i konieczną atrakcją pielgrzymowania po włoskiej ziemi były noclegi w hotelach usytuowanych nad malowniczymi brzegami Morza Adriatyckiego i Tyrreńskiego. Pobyt w Gatteo a Mare i Civitaveccia dał możliwość spacerów po plaży i odpoczynku nad ciepłym morzem.

28 września w godzinach porannych pielgrzymi szczęśliwi i zadowoleni wrócili z ziemi włoskiej do Lubomierza, aby dzielić się radością integracji na gruncie wiary; wsparci wstawiennictwem Świętych, których groby nawiedzili, powinni dawać świadectwo oraz siać ziarno Dobrej Nowiny w swoich domach, w miejscu zamieszkania i pracy.

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Krzysztof Pater

Więcej zdjęć...

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2015 r. 20-28 IX 15 r. Z pielgrzymką po ziemi włoskiej
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK