20 VII 2008 r. Akt Partnerski - Lubomierz - Wittichenau
Wpisany przez Administrator   
  Trwająca od czterech lat współpraca między Parafiami Wniebowzięcia NMP z Wittichenau i Lubomierza zaowocowała uroczystym podpisaniem Aktu Partnerskiego między Miastami i Gminami z Polski i Niemiec. Początki współpracy to spotkania księży Rolanda i ks. Proboszcza Ryszarda Trzósło, wyjazdy młodzieży, realizacja wspólnych projektów Szkoły Średniej, Gimnazjum i Przedszkola z placówkami oświatowymi z Wittichenau w Saksonii. Dzięki życzliwości Dyrekcji Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych z Lubomierza dzieci i młodzież wielokrotnie korzystała z noclegu w internacie.
  20 lipca br. O godz. 9.30 na Rynku w Wittichenau została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem pocztów sztandarowych polskich i niemieckich rozpoczynająca historyczny etap współpracy polsko-niemieckiej. Mszy św. przewodniczył ks. Proboszcz dr Wolfgang Kresak, kazanie wygłosił w języku polskim ks. Proboszcz Ryszard Trzósło, a tłumaczył ks. Roland Elsner. Wspólnie koncelebrowali Eucharystię w języku niemieckim, polskim, łacińskim i serbsko-łużyckim duszpasterze z Wittichenau i Lubomierza. Wzruszającym momentem w czasie Mszy św. był przekazywany sobie znak pokoju i wspólne trzymanie się za ręce na znak jedności i życzliwości oraz pieśni religijne ze zwrotkami śpiewanymi w trzech językach.
  Lubomierz jest pierwszym polskim miastem z którym została zawiązana współpraca na polu gospodarczym, kulturalnym, religijnym i społecznym. Wittichenau posiada miasta partnerskie w Niemczech - Bad Honnef i w Czechach - Tanwald. 
  Po Mszy św. został uroczyście podpisany Akt Partnerski przez Burmistrza Wittichenau - Udo Popella i Lubomierza - Wiesława Ziółkowskiego, a następnie odegrano hymny państwowe.
  Dzięki pomocy Gospodarzy uroczystości i Urzędowi Miasta i Gminy w Lubomierzu oraz Komitetom Organizacyjnym z obu Gmin prawie 300 osób z Lubomierza mogło uczestniczyć w tej historycznej chwili. Na festynie w Sollschwitz na scenie wystąpiły dzieci i młodzież z naszych szkół i przedszkola. Wspólne świętowanie, rozmowy, radość i życzliwość jest znakiem dobrze zapowiadającej się współpracy i partnerstwa. 
  Sługa Boży papież Jan Paweł II wzywał do budowania mostów między narodami Europy, a fundamentem będzie wspólna wiara, miłość i braterstwo. Taki most przyjaźni i partnerstwa połączył 20 lipca 2008 roku dwa miasta Wittichenau i Lubomierz.

   

   

Więcej zdjęć... 

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2008 r. 20 VII 2008 r. Akt Partnerski - Lubomierz - Wittichenau
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK