24-25 XII 15 r. Nocą śpiewali Jezusowi
Wpisany przez Brygida Gucwa   

Przenikliwym płaczem dziecka, rozdzierającym nocną ciszę, rozpoczęła się Pasterka w Lubomierzu. Pierwszą Mszę św. o Narodzeniu Pańskim, o północy w kościele parafialnym, której przewodniczył Proboszcz ks. kan. dr Erwin Jaworski sprawował też ks. Piotr Olszówka. W Słowie Bożym, wygłoszonych do licznie zgromadzonych Parafian i Gości ks. Erwin powiedział m.in. że Boże Narodzenie wpisuje się w dzieje ludzkości; przyjęta data wspominania tego wydarzenia jest raczej umowna i mniej ważna, bo w istocie chodzi o to, że Bóg z Miłością wszedł (i nadal wchodzi) w historię ludzkości, aby nas Tej Miłości uczyć.


Oprawę muzyczną tej „wyjątkowej” w roku Eucharystii ubogacił działający od 2008 roku przy lubomierskim Ośrodku Kultury i Sportu zespół wokalny „Kargulinki”.

Po Eucharystii znaczna część uczestników Pasterki zatrzymała się jeszcze na placu kościelnym, aby– podobnie jak rok temu- przy ognisku, z aniołami i pasterzami, z niebem i ziemią wspólnie śpiewać Jezusowi kolędy. Płonący w „koksowniku” ogień służył nie tylko do ogrzewania, ale w TĘ NOC pełnił też wyjątkową rolę integracyjną, gdy w oczach pojawiały się - nie zawsze od dymu - łzy wzruszenia i przebaczenia. Śpiew kolęd animowała -przebrana w „stroje jasełkowe” i wspierana przez „Kargulinki” - kapela „Chapter One”, która również (od 2012 roku) działa przy miejscowym  Ośrodku Kultury i Sportu.

Na znak miłości i jedności Proboszcz ks. Erwin wraz z ks. Piotrem częstowali wszystkich wyśmienitymi piernikami; natomiast dla rozgrzewki i ku radości ducha przygotowane były gorące napoje, które z życzliwym gestem serwowały Panie: Bożena Ciereszko, Alicja Pater, Izabela Piątek, Wioletta Rotkiewicz oraz Henryka Sławińska z małżonkiem. Ze względu na wyjątkową atmosferę, którą - kolędując - stworzyła parafialna wspólnota, nikomu zbytnio nie śpieszyło się do domu... wszak taka noc zdarza się tylko raz do roku.

Proboszcz ks. Erwin wraz z ks. Piotrem dziękuje Wszystkim Osobom, których zaangażowanie przyczyniło się do prawdziwie Radosnego przeżycia Nocy Narodzenia Pańskiego; wśród nich jest Dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu – P. Mirosław Laskowski oraz Członkowie zespołu „Kargulinki” i „Chapter  One”, którzy  nie tylko zapewnili oprawę muzyczną podczas pasterki i spotkania kolędowego, ale umiejętnie zaangażowali do śpiewu Parafian; P. Edward Korecki - Kierownik Internatu Zespołu Szkół i P. Marek Kozak– Dyrektor Szkoły Podstawowej, którzy użyczyli sprzęty wykorzystane podczas tego spotkania. Ponadto Bóg zapłać! Paniom, które przygotowały ciepłe napoje oraz Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tego spotkania.

 

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Stanisław Siedlecki


 

O Pasterce słów kilka ...

 

  • Pasterka to Msza św., która jest odprawiana o północy w noc Bożego Narodzenia. Ma na celu upamiętnienie modlitwy pasterzy z okolic Betlejem, którzy - na wezwanie aniołów jako pierwsi złożyli hołd Dzieciątku.
  • W VI wieku w Rzymie powstała tradycja - obowiązująca do dziś - odprawiania w dzień Bożego Narodzenia aż trzech specjalnych mszy świętych: pasterki w nocy, mszy o świcie i mszy w dzień.
  • W tych trzech mszach świętych widziano echo - znak hołdu złożonego przez aniołów, pasterzy i trzech króli, stąd zwano te formularze mszalne: anielskim, pasterskim i królewskim.
  • Od IX wieku zaczęto ten zwyczaj wyjaśniać potrójnym narodzeniem Chrystusa: odwiecznym zrodzeniem przez Boga Ojca, narodzeniem w czasie z Maryi Dziewicy oraz mistycznym rodzeniem się Chrystusa w sercach ludzkich.
  • Papieski zwyczaj celebrowania trzech Mszy św. w uroczystość narodzin Chrystusa Pana przyjęli stopniowo wszyscy kapłani.
  • Wspólne chodzenie na pasterkę wraz z całą rodziną jest uważane za jeden z najpiękniejszych zwyczajów świątecznych. Udział w tej szczególnej Eucharystii całych rodzin jest najważniejszym elementem świętowania dnia przyjścia Jezusa na świat.
  • Pasterka otwiera oktawę liturgicznych obchodów związanych z tajemnicą Wcielenia, czyli przyjęcia przez Syna Bożego ludzkiej natury i przyjścia na świat.

 

 

 

Pasterka w Watykanie

W nocy papież schodzi do bazyliki świętego Piotra, by odprawić mszę pasterską. Po niej przenosi figurkę Dzieciątka Jezus do znajdującej się w pobliżu wejścia zabytkowej szopki. Zaraz potem grupa dzieci z pięciu kontynentów składa tam wiązanki kwiatów.

Papież Jan Paweł II wprowadził telewizyjną transmisję pasterki z Watykanu, którą można oglądać również w Telewizji Polskiej.

Pasterka - zapomniana wioska

Za miastami i rzekami, za lasami i polami na krańcu krętej drogi, ukryta na wysokiej górze leży malutka wioska o wdzięcznej nazwie Pasterka. W tej skromnej wiosce, malowniczo położonej u samego podnóża masywu Szczelińca w Górach Stołowych, stoi kilka zagród a w nich żyją sobie spokojnie, acz bardzo pracowicie nieliczni mieszkańcy.

Widok na Pasterkę na Dolnym Śląsku.

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2015 r. 24-25 XII 15 r. Nocą śpiewali Jezusowi
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK