25 I 16 r. Kolęda w internacie
Wpisany przez Brygida Gucwa   

Kilkuletnią już tradycją w Lubomierzu jest to, że zakończenie parafialnej wizyty duszpasterskiej ma miejsce w Internacie Zespołu Szkół. Na zaproszenie kierownika P. Edwarda Koreckiego oraz wychowawczyni P. Beaty Onoszko do wspólnoty mieszkających tu uczniów oraz wychowawców i pracowników obsługi, 25 stycznia b.r. z Bożym błogosławieństwem przyszedł katecheta ks. Piotr Olszówka. Kolęda rozpoczęła się wspólną modlitwą całej internackiej społeczności, która oczekiwała na przybycie księdza w odpowiednio przygotowanej sali świetlicowej. Tak jak na kolędę przystało, był tam stół z białym obrusem, krzyżem i świecami. Po wspólnej modlitwie i prośbie do Boga o błogosławieństwo na cały rozpoczęty rok, wychowankowie udali się do swoich pokoi a ks. Piotr w asyście ministranta Kamila i uczennicy Mariki udał się z wizytą kolędową najpierw do biura kierownika internatu a następnie odwiedził pokój wychowawców oraz wszystkie sale zamieszkiwane przez uczniów lubomierskiego Zespołu Szkół. Wszędzie miała miejsce modlitwa i pokropienie wodą święconą; była też okazja i czas na krótkie i dłuższe rozmowy. Młodzież oczekiwała księdza z radością (i niekiedy ze zdziwieniem), przygotowując także w miarę swoich możliwości -odpowiednio do okazji- swój pokój. Pamiątką wizyty kolędowej był okolicznościowy obrazek Jezusa Miłosiernego, który ks. Piotr wręczył każdej osobie.


Wizyta duszpasterska i wspólna modlitwa w obiektach dawnego zespołu klasztornego, który obecnie jest dla uczniów miejscem zamieszkania znacznej części roku (oraz w miejscu pracy ich wychowawców) służy budowaniu relacji i więzi duchowej z Panem Bogiem i z ludźmi, tworzących internacką rodzinę. Nie bez znaczenia jest też rola religijno-wychowawcza tego wydarzenia, o którą dba kierownik wraz z pracownikami internatu, wspierając działania rodziców, księdza i katechetów.

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Kamil Budzicz

 

****************************************************************************************************

Kolęda ? wizyta duszpasterska w domu

Kolęda ? w Polsce popularne określenie wizyty duszpasterskiej proboszcza lub osoby go reprezentującej (np. wikariusza) w domach parafian.

O chodzących po kolędzie księżach pisał już Mikołaj Rej. Wiadomo też, że wyraz ?kolęda?, oznaczał pierwotnie pieśń noworoczną, śpiewaną podczas odwiedzania z tej okazji wiejskich gospodarzy. Zapewne Kościół zaadaptował te ludowe zwyczaje, łącząc je z błogosławieństwem domów.

Niemiecka i polska tradycja każe z tej okazji pisać poświęconą kredą na drzwiach błogosławionych domów ?C+M+B? i datę roczną. Owe trzy litery nie oznaczają, jak zwykło się uważać, tradycyjnych imion trzech króli, lecz są skrótem od łacińskiego Christus Mansionem Benedicat (lub polskiego: Chrystus Mieszkanie Błogosławi).

Nieprzypadkowo kolęda odbywa się po świętach Bożego Narodzenia, kiedy to wspominamy przyjście Boga na ziemię. Okres Bożego Narodzenia jest czasem pogłębienia więzów z Bogiem, z rodziną, jak również z parafią.

Kolęda jest oficjalną wizytą duszpasterską, dlatego przyjęcie kapłana w naszych domach jest wyrazem naszej wiary i przywiązania do Kościoła i duszpasterzy.

Wizyta duszpasterska jest przede wszystkim spotkaniem modlitewnym. Ksiądz przychodzi, by pobłogosławić rodzinie na nowy rok i wspólnie z nią się pomodlić. Dlatego, np. we Włoszech, to wydarzenie nazywane jest błogosławieniem domów i rodzin. Tam katolicy z radością oczekują wizyty swojego kapłana, aby wspólnie modlić się o Boże błogosławieństwo dla domu i dla rodziny w nowym roku. Dla nich to wielkie wydarzenie.

W Kościele wizyta duszpasterska to nie tylko błogosławieństwo, ale spotkanie kapłana z parafianami. Podczas kolędy najważniejsza jest obustronna serdeczność i oczywiście wrażliwość religijna. Kolęda jest doskonałą okazją ku temu, aby lepiej się poznać, aby przełamać anonimowość, aby wymienić swoje uwagi czy spostrzeżenia dotyczące życia parafialnego, czy też życia konkretnej rodziny. Jest okazją do tego, aby porozmawiać o wątpliwościach, odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących wiary i życia religijnego.

W zależności od lokalnych zwyczajów kolęda może mieć różną formę. Zwyczajowo do kolędy przygotowuje się stół z krzyżem i świecami, w niektórych regionach Polski także z wodą święconą i kropidłem. Dzieci odpytywane są czasem z katechizmu, mają sprawdzane zeszyty do religii i otrzymują pamiątkowe obrazki. W czasie kolędy może być również złożona dobrowolna ofiara, rzadziej praktykuje się poczęstunek. Kolędującemu księdzu mogą towarzyszyć ministranci.

Jedni wyczekują wizyty księdza z radością, dla innych to przykry obowiązek, jeszcze inni twierdzą, że to tylko zbiórka pieniędzy lub strata czasu.

Jest też wielu ludzi samotnych, chorych, dla których wizyta księdza jest wielkim wydarzeniem, czekają na nią cały rok. Przy okazji kolędy kapłan poznaje również warunki życia ludzi, za których jest odpowiedzialny, ich kłopoty, zmartwienia, ale również i radości.

Taka wizyta jest okazją do tego, aby zachęcić do większej gorliwości, do większego zaangażowania się w życie parafii, a może do podjęcia konkretnych decyzji życiowych, do uregulowania sytuacji rodzinnej, małżeńskiej. Jest to więc wydarzenie ważne dla całej rodziny. Jedyne w roku.

Każdy kto zrozumie istotę wizyty duszpasterskiej w swoim domu, będzie jej oczekiwał z radością i wykorzysta ten czas dla własnego dobra i dobra swojej rodziny.

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI Wydarzenia 2016 25 I 16 r. Kolęda w internacie
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK