7-13 II 16 r. Zimowisko dla dzieci w Zawoi
Wpisany przez Brygida Gucwa   

?Pilnowanie dzieci jest bardzo uciążliwe,

ale przynosi to wielką chwałę Bogu?

/bł. ks. Bronisław Markiewicz/

Zimowisko dla dzieci w Zawoi

 

W dniach 7 ? 13 lutego b.r. parafia p.w. Św. Maternusa B.M. w Lubomierzu zorganizowała w Zawoi k/Makowa Podhalańskiego zimowisko, na które wyjechało 27 dzieci (uczniów kl. IV-VI) z miejscowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. Sprawami organizacyjnymi zajmował się katecheta ks. Piotr Olszówka, który zarazem był opiekunem i kierownikiem wyjazdu. Rolę opiekunów pełnili także: Panie Bożena Ciereszko i Iwona Łabuń oraz Panowie Łukasz Laszczyński i Aron Bogusz, którzy już nie raz sprawdzili się w opiece nad dziećmi podczas zajęć pozaszkolnych. Natomiast bezpieczny transport podczas całego zimowiska świadczyła licencjonowana firma transportowa z Biura Usług Turystycznych ?ZBUTA? w Wałbrzychu z nieocenionym kierowca p. Robertem, którego dzieci bardzo polubiły i nawiązały sympatyczną ?podróżniczą więź?.

Wyjazd poprzedziła zamówiona przez rodziców Msza św. w intencji dzieci i opiekunów udających się na zimowisko; Eucharystię ? w asyście proboszcza ks. Erwina Jaworskiego oraz ks. Piotra Sikorskiego sprawował ks. Piotr Olszówka, oddając grupę w szczególną opiekę Matki Bożej. Po sprawdzeniu sprawności autokaru przez policję z wydziału ruchu drogowego z Lwówka Śl. grupa udała się w podróż. Po drodze miał miejsce planowany postój w Wadowicach, podczas którego dzieci nawiedziły Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. W roku jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski szczególny wydźwięk miała modlitwa przy chrzcielnicy, przy której został ochrzczony Patron ich szkoły św. Jan Paweł II; była to również okazja do refleksji i podziękowania za swój chrzest. Po skosztowaniu papieskich kremówek ? w dobrych nastrojach udali się w dalszą podróż i szczęśliwie dotarli do Zawoi, gdzie zostali zakwaterowani w Domu Wczasowym ?Jodła?.

Aby dzieci aktywnie, kulturalnie i twórczo ? w gronie rówieśników ? mogły spędzić tydzień ferii, każdy dzień pobytu na zimowisku był dobrze zaplanowany; centrum stanowiła Eucharystia. Dużo czasu były na świeżym powietrzu oraz poznawały historię, kulturę, sztukę, zabytki, tradycje ludowe oraz walory turystyczne, krajoznawcze i religijne odwiedzanych miejsc.

Wdrożeniem dzieci do aktywnego wypoczynku był pobyt na basenie w Suchej Beskidzkiej; po takiej rozgrzewce mięsni można było bezpiecznie realizować atrakcyjny plan zimowiska. Było więc zwiedzanie z przewodniczką istniejącego od roku Centrum Górskiego ?Korona Ziemi? w Zawoi; jest to pierwsza w Polsce placówka muzealno ? naukowa, której celem jest prezentacja zagadnień z dziedziny geografii, geologii, etnografii oraz historii turystyki i himalaizmu. Dzieci poznały tu m.in. historię światowego alpinizmu, dowiedziały się o wyczynach Polaków w górach wysokich, zobaczyły makiety dziewięciu największych szczytów na ziemi oraz pamiątki po polskich himalaistach. Dowiedziały się również, jak przygotować się do wyprawy w góry i jaki zabrać ze sobą  ekwipunek... a podsumowaniem i sprawdzeniem zdobytej wiedzy była multimedialna gra.

W Zawoi grupa z Lubomierza była także w Ośrodku Edukacyjnym ? Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego; tam w efektowny sposób poznała faunę i florę oraz zagadnienia związane z przyrodą i ekologią Babiej Góry. Dzięki wykorzystaniu sprzętu multimedialnego można było również posłuchać odgłosów lasu i zwierząt w nim mieszkających a także podziwiać górskie widoki; jednak nawet najbardziej nowoczesny sprzęt nie zastąpi żywego kontaktu z przyrodą, dlatego też opiekunowie codziennie spacerowali z dziećmi na świeżym powietrzu.

Poznawaniu tego regionu służyła również wizyta w Skansenie na Markowych Rówieńkach (zwanych też Markową Rolą) w Zawoi. Prezentuje on tradycyjne budownictwo z początków XX w. i ekspozycję ukazującą codzienne życie Babiogórców. Znajduje się tu jedna z najciekawszych w Polsce kolekcji religijnych oleodruków, pochodzących z przełomu XIX i XX wieku; na ścianach chałup dzieci zobaczyły m.in. Pietę, Matkę Boską Ostrobramską, Bolesną, Gidelską, św. Annę i św. Jana Nepomucena.

W planie zimowiska były także dwie całodniowe dalsze wycieczki. Jedną z nich był wyjazd do Krakowa, gdzie grupa zwiedziła Rynek Główny z Sukiennicami oraz znajdujący się pod płytą Rynku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa; wędrując pod ziemią szklanymi pochylniami i kładkami wokół Sukiennic można odbyć podróż w czasie i poznać Kraków sprzed 700 lat. Grupa z Lubomierza skorzystała z lekcji historycznej z wykorzystaniem nowoczesnej techniki multimedialnej przybliżającej legendy Krakowa. Ponadto byli na krótkiej modlitwie w kościele Mariackim, w którym to mogli podziwiać m.in. słynny ołtarz Wita Stwosza. Na koniec pobytu w Krakowie udali się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie po Koronce do Bożego Miłosierdzia ks. Piotr przewodniczył Eucharystii, sprawowanej dla wszystkich obecnych tu pielgrzymów.

Druga wycieczka odbyła się do Zakopanego ? największą atrakcją dla dzieci był wyjazd kolejką linowo ? kabinową na Kasprowy Wierch, gdzie ?nareszcie? było śnieżnie, choć trochę wietrznie i mglisto. Po ?zdobyciu? Kasprowego grupa udała się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, które jest wotum za uratowanie życia Patronowi lubomierskiej szkoły ? Janowi Pawłowi II po zamachu w 1981 r. Tu ks. Piotr przewodniczył Eucharystii, którą sprawował w intencjach wypisanych przez dzieci na kartkach. Udając się spacerkiem do centrum Zakopanem nawiedli założony w połowie XIX wieku Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, zwany Cmentarzem Zasłużonych. Dzieci w zadumie oglądały miejsce pochówku osób zasłużonych nie tylko dla Zakopanego, Tatr i Podhala i wspólnie pomodliły się za zmarłych, których pamięć noszą w sercu. Uzupełnieniem pobytu w ?zimowej stolicy Polski? był  połączony z zakupem pamiątek spacer po Krupówkach.

Dopełnieniem pobytu na zimowisku była lekcja malowania na szkle, prowadzona przez wykwalifikowanych animatorów kultury regionalnej oraz ?kulig? (z powodu braku śniegu ? przejażdżka bryczkami) z pieczeniem na ognisku kiełbasek. Dzięki Opatrzności Bożej w drugiej połowie tygodnia spadł śnieg, więc dzieciaki mogły też do woli ?wyszaleć się? na górce i pozjeżdżać na ?jabłuszkach?; natomiast chętni mogli pod okiem profesjonalnych instruktorów bezpiecznie doskonalić swoje umiejętności jazdy na nartach.

Niespożyta energia dzieci wymagała również zagospodarowania im czasu po powrocie na miejsce noclegów. Wielką radość sprawiały im pogodne wieczory, które przygotowywał przede wszystkim p. Łukasz; wykorzystując swoje doświadczenie, pomysłowość i elementy pedagogiki zabawy prowadził on tańce integracyjne (belgijski, skrzypek itp.) organizował różne gry i zabawy oraz rozgrywki tenisa stołowego. Do dyspozycji dzieci były także gry planszowe.

W wieczór podsumowujący pobyt na zimowisku ks. Piotr podziękował dzieciom za zdyscyplinowanie oraz radosną i dobrą atmosferę; na pamiątkę wspólnie spędzonego czasu każde z nich otrzymało ołówek ze zwierzakiem oraz kubek. Za wszelkiego rodzaju pomoc w sprawnym i bezpiecznym przebiegu wyjazdu ks. Piotr podziękował również Opiekunom; zarówno czuła i troskliwa opieka Pań Bożeny i Iwony jak i wszystko ogarniające męskie spojrzenie  Panów Arona i Łukasza wzajemnie się dopełniały i były dla ks. Piotra wielkim wsparciem oraz dawały dzieciom poczucie domowego ciepła i bezpieczeństwa.

W sobotni poranek ? po Eucharystii i śniadaniu ? trzeba było wracać do domu; w czasie podróży dzieci obejrzały film pt. ?Największy z cudów ? Eucharystia jako spotkanie? a na odpoczynek i posiłek zatrzymały się w McDonald?s. Pod wieczór wszyscy zadowoleni i stęsknieni szczęśliwie dotarli do Lubomierza, gdzie czekali równie stęsknieni za swoimi pociechami rodzice.

Ks. Piotr Olszówka składa serdeczne BÓG  ZAPŁAĆ! Wszystkim, którzy mieli swój udział w organizacji kolejnego wyjazdu na zimowisko. Przede wszystkim jest to Proboszcz Lubomierza ks. kan. dr Erwin Jaworski, który tę inicjatywę zaakceptował, wsparł i pobłogosławił. W załatwianie różnych formalności (np. przez sygnowanie swym podpisem i autorytetem pism kierowanych do różnych firm i instytucji z prośbą o pomoc finansową) bardzo mocno zaangażował się Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II p. Marek Kozak, który także ufundował dla każdego uczestnika zimowiska słodycze. Dobrodziejami zimowiska są  również liczni sponsorzy: Urząd Gminy i Miasta Lubomierz, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii (p. Grażyna Dalecka), Ośrodek Kultury i Sportu, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II, Sponsor Anonimowy oraz Parafianie i Goście, którzy wsparli wyjazd składając w uroczystość ?Trzech Króli? ofiary w kościele. W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia wszystkie te życzliwe gesty wsparcia duchowego i materialnego ? jako uczynki miłosierne wobec duszy i ciała ? nabierają wyjątkowego znaczenia oraz ? wg słów papieża Franciszka ? ?łamią barierę obojętności, która często króluje w sposób władczy, aby ukryć hipokryzję i egoizm?; i zawsze są związane z odpustem.

Tekst: Brygida Gucwa

Foto: ks. Piotr Olszówka


Z WYPOWIEDZI UCZESTNIKÓW

Na zimowisku podobało mi się wszystko. Było bardzo: fajnie, ciekawie, miło i zabawnie. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc i dużo się o nich dowiedzieliśmy. Śpiewaliśmy dużo piosenek. Była miła atmosfera, wszyscy się super dogadywaliśmy, było zabawnie i śmiesznie. Mam nadzieję, że będę miała okazję pojechać na takie zimowisko jeszcze raz.

Zuza

Tegoroczny wyjazd na ferie był jednym z moich pierwszych, nawiązałem wiele nowych znajomości, byłem w wielu ciekawych miejscach. Bardzo podobały mi się zabawy, które wymyślał dla nas pan Łukasz.

Wiktor


Na zimowisku podobało mi się: zwiedzanie różnych miejsc, pogodne wieczory, miła atmosfera, wspólne śpiewanie i zabawy. Było bardzo miło i wesoło. Chętnie pojadę na takie zimowisko jeszcze raz.

Iza

Z całej wycieczki najbardziej podobało mi się: malowanie na szkle, Babiogórski Park Narodowy i basen.

Anonim

Bardzo podobało mi się na zimowisku w Zawoi, ponieważ dużo się bawiliśmy, co wieczór mieliśmy ciekawe zabawy i dobrze mi się zjeżdżało na nartach. Najlepsze było jak się rzucaliśmy śnieżkami. Podobało mi się w Krakowie i Zakopanem.

Jula


..na tej wycieczce nie da się wybrać co było najlepsze, bo wszystko było super

Szymon

Dziękuję za wspaniałe, wspólne chwile. Bardzo mi się podobał szeroki wachlarz atrakcji przygotowanych dla dzieci (?) Niewątpliwym hitem był wyjazd na Kasprowy Wierch, nauka jazdy na nartach, przejażdżka furmankami i zwiedzanie okolicznych miejsc (zwłaszcza centrum górskiego ?Korona Ziemi?). Dobrze, że w programie był czas na Eucharystię i przebywanie w miejscach sakralnych.

Ekipa wychowawców dobrze się uzupełniała. Grupa szybko się zintegrowała i to stanowiło świetną atmosferę do wspólnych zabaw.

Mówią, że czas na dobrych imprezach szybko mija i tak właśnie było..

Szpiegu z pokoju 13

Więcej zdjęć...

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI Wydarzenia 2016 7-13 II 16 r. Zimowisko dla dzieci w Zawoi
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK