3-6 III 16r. Prześwietlenie duszy - z cukrową watą... i nie tylko
Wpisany przez Brygida Gucwa   

W dniach 3 ? 6 marca b.r. w Lubomierzu odbywały się rekolekcje wielkopostne. Na zaproszenie proboszcza ks. dra kan. Erwina Jaworskiego głosił je ks. Arkadiusz Śliwiński z parafii  św. Tadeusza Apostoła w Legnicy. Podczas nauk rekolekcyjnych ? zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dla dorosłych ? Rekolekcjonista wykorzystywał mnóstwo rekwizytów, które symbolizowały najważniejsze myśli omawianego tematu. O tym, że rekolekcje to czas budzenia swojego sumienia przypomniał nieoczekiwanie dzwoniący głośno w kościele budzik. Czas rekolekcji to także szansa, aby odkryć w sobie dobro i wykorzystać je w swoim życiu, które powinno budować się na Bogu; tę myśl symbolizowały materiały i sprzęt budowlany potrzebny przy wznoszeniu domu, które ks. Arkadiusz przyniósł do kościoła. Natomiast zdjęcie rentgenowskie pokazywało wnętrze człowieka, w którym najważniejsza jest dusza. Niektóre członki ciała można zrekonstruować czy przeszczepić; bez niektórych można nawet żyć. Jednak nikt i nic nie zastąpi, nie wymieni człowiekowi jego duszy, o którą należy dbać szczególnie, bo jest dana na wieczność. O konieczności otwarcia drzwi swojego serca Panu Bogu poprzez akt wiary przypominały klucze. ?Jak wierzę tak żyję?; ta pierwsza cnota prowadzi do nadziei czyli do zaufania Panu Bogu. Symbolem ostatnich nauk rekolekcyjnych był anioł. Chrześcijanin ? jak Posłaniec Boży ? w zaufaniu Panu Bogu powinien przejść do działania i w swoim środowisku zwiastować Dobrą Nowinę; powinien być świadkiem miłości Pana Boga i bliźniego. Natomiast kończąca rekolekcje liturgia niedzieli ?Laetare? wskazuje na istotę chrześcijańskiej radości ? nie tyle z ?bezdusznej wierności? co z ?powrotów? skruszonego człowieka. Doświadczenie radości wracania już stało się udziałem tych, którzy w sakramentalnej spowiedzi rekolekcyjnej poczuli ?dotyk czułości Boga?, wychodzącego na spotkanie syna.

Podczas kazania w czasie rekolekcyjnej Mszy św. dla dzieci ks. Arkadiusz wykorzystał znaki drogowe; symbolizowały one znaki, które przez całe życie Pan Bóg daje człowiekowi w drodze do nieba. W oprawę liturgii Eucharystii zaangażowani byli uczniowie lubomierskiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II: Mikołaj Bieńko ? czytanie, Natalia Żurek ? śpiew psalmu i Zuzanna Szyderska ? modlitwa powszechna, nad którymi czuwały Panie: Bożena Ciereszko i Iwona Łabuń. Na zakończenie Eucharystii dzieci podziękowały Rekolekcjoniście za rekolekcje z rekwizytami i na pamiątkę ofiarowały ks. Arkadiuszowi storczyka i słodkie czekoladki; natomiast ks. Arkadiusz jeszcze raz zaskoczył dzieci, zapraszając je na watę cukrową, którą osobiście dla nich przygotowywał.

Również dorośli Lubomierzanie oraz mieszkańcy Olesznej Podgórskiej i Popielówka podziękowali ks. Rekolekcjoniście za poruszające duszę, serce i zmysły nauki rekolekcyjne, oparte na Słowie Bożym oraz przykładach z życia i zobrazowane symbolizującymi je rekwizytami. Zapewne Aniołowie, których liczne figury zdobią parafialną świątynię, będą przypominać o posłaniu uczestników rekolekcji do zwiastowania Dobrej Nowiny...
i z pewnością tę misję będą wspierać.

W program rekolekcji wpisane było też nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które ? tak jak i nauki rekolekcyjne ? odbywało się we wszystkich trzech znajdujących się na terenie parafii kościołach. W Lubomierzu chwytające za serce rozważania pasyjne, przygotowane pod okiem katechetki Wioletty Rotkiewicz, były czytane przez dzieci i młodzież. Natomiast niejako uzupełnieniem czasu rekolekcji była jałmużna wielkopostna i włączenie się parafii w akcję Caritas ?Tak! Pomagam!?. Pod opieką katechetki Izabeli Piątek 25 uczniów gimnazjum przygotowujących się do przyjęcia sakramentu bierzmowania przez dwa dni pełniło dyżur w dwóch lubomierskich sklepach i zbierało żywność, którą klienci w celu charytatywnym składali do koszyków.

Brygida Gucwa

Więcej zdjęć...

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI Wydarzenia 2016 3-6 III 16r. Prześwietlenie duszy - z cukrową watą... i nie tylko
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK