Skarbu Benedyktynek ciąg dalszy
Wpisany przez Brygida Gucwa   

O nas w THE SUN...(kliknij aby wejść)

Odnaleziony kilka miesięcy temu w zakamarkach plebanii w Lubomierzu zbiór relikwii został już wyeksponowany. W kaplicy Matki Bożej Szkaplerznej parafialnego kościoła ustawiono nowy, 2,5-metrowy wspólny relikwiarz, w którym umieszczono różnej wielkości fragmenty kości ok. 300 różnych świętych. Znaczna ich część pozostała w oryginalnych, starych relikwiarzach. Na odwrocie jednego z nich znajduje się wykaz umieszczonych w nim relikwii. Ze spisanej ręcznie listy można odczytać, że są tam relikwie św. Maternusa - patrona lubomierskiej parafii oraz relikwie Świętych Apostołów: Piotra, Filipa, Jakuba, Bartłomieja, Tadeusza, Mateusza, Macieja. Z wielu innych, mniej lub bardziej znanych świętych Kościoła są tam doczesne szczątki m.in. Marii Magdaleny, Benedykta i Scholastyki, Bonifacego, Erazma, Jerzego, Hermenegildy i Blandyny. W zbiorowym relikwiarzu znajduje się też czaszka Jutty von Liebenthal -założycielki klasztoru Benedyktynek w Lubomierzu w 1278 roku.


Wg znawców, w lubomierskim kościele obecnie znajduje się jeden z największych w Polsce zbiorów relikwii. Oprócz nowo wyeksponowanych w ?kaplicy relikwii?, w ołtarzu bocznym przy wejściu do prezbiterium znajdują się relikwie św. O. Pio, św. Franciszka z Asyżu i św. Teresy z Lisieux, a w ołtarzu na ?Chórze Mniszek? - św. Jana Nepomucena. Natomiast w górnej części ołtarza głównego znajdują się dwa duże relikwiarze; w jednym z nich jest św. Benigni Męczennik a w drugim św. Victoris Męczennik. Na plebanii znajdują się stare obrazy z certyfikatami potwierdzającymi m.in. oryginalność przekazanych w 1789 roku tych dwóch relikwii. Od badającego z pasją m.in. historię lubomierskiego kościoła (zakrystianina i zarazem przewodnika po nim) P. Arona Bogusza dowiadujemy się, że postać biskupa Dijon sławna jest raczej z powodu kultu, jakim cieszył się po śmierci; jego wspomnienie liturgiczne odnotowuje już święty Hieronim w swoim Martyrologium. Ku jego czci w Dijon powstała istniejąca do dziś katedra Św. Benigna z kryptą i sarkofagiem Męczennika, którego doczesne szczątki (prawie ze 100-procentową pewnością) znajdują się w Lubomierzu. Natomiast o św. Victorisie na razie wiadomo jeszcze mniej... poszukiwane informacje wskazują, że sw. Wiktor pochodzi z Mediolanu.Innym, równie cennym, odkrytym w Lubomierzu Skarbem Benedyktynek są starodruki. ?Przeglądający? je P. Piotr Stefaniak (krakowski historyk, badacz i dziennikarz specjalizujący się w dziejach żeńskiego monastycyzmu i hagiografii, autor 21 prac z tej dziedziny) wskazał na najcenniejsze z nich. Jest to niewątpliwie wrocławski ?Mszał Rzymski Missale Romanum? z 1738 roku. Egzemplarz ten posiada wysoką wartość historyczną także ze względu na umieszczone w nim ryciny polskiego rytownika i ilustratora wielu prac religijnych Bartłomieja Strachowskiego; na jednej z grafik w Mszale widać św. Jadwigę z katedrą wrocławską.

W wyeksponowanej na korytarzu plebanii biblioteczce znajdują się też inne mszały, księgi liturgiczne i religijne z XVIII i XIX wieku. Ciekawostkami jest tu m. in: mszał z pięknymi rycinami zawierający rytuał pogrzebowy (Missae defunctorum, juxta usum ecclesiae Romanae cum ordine et canone extensae) z 1727 roku, książeczka z 1792 roku zawierająca nauczanie i modlitewnik dla młodzieży katolickiej, brewiarz (?Pory dnia?) z 1858 roku czy ?Historia Biblijna? dla dzieci.

Na dokładny przegląd, ocenę i przetłumaczenie przez fachowców z łaciny i niemieckiego na język polski czekają też stare dokumenty, które z troską przechowuje na plebanii proboszcz Lubomierza ks. kan. dr Erwin Jaworski; wśród nadszarpniętych duchem czasu jest dokument podpisany w1893 roku przez papieża Leona XIII.

Zamiarem ks. proboszcza Erwina jest udostępnienie dla zwiedzających również tej literackiej części odkrywanego stopniowo bogactwa lubomierskich obiektów sakralnych; i już wiadomo, że ciąg dalszy nastąpi.

Tekst: Brygida Gucwa
Zdjęcia: Ks. Erwin Jaworski

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI Wydarzenia 2016 Skarbu Benedyktynek ciąg dalszy
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK