17 V 16 r. XI Przegląd Pieśni Religijnych ?Janie Pawle II śpiewamy dla Ciebie?
Wpisany przez B. Gucwa i ks. P. Olszówka   

17 maja w kościele parafialnym w Lubomierzu odbył się XI Przegląd Pieśni Religijnych ?Janie Pawle II śpiewamy dla Ciebie?. Organizatorem tego wpisanego już w tradycję środowiska wydarzenia była miejscowa Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II. Osoby odpowiedzialne za realizację powyższego przedsięwzięcia to: Bożena Ciereszko, Wioletta Rotkiewicz, Regina Stanicka ? Wachowicz i ks. Piotr Olszówka. Oprócz reprezentacji poszczególnych klas w przeglądzie uczestniczyli również zaproszeni Goście z Jeleniej Góry, Olszyny i Pławnej oraz przedstawiciele pozostałych lubomierskich placówek oświatowych ? Przedszkola oraz Zespołu Szkół.

W kościele, który stał się miejscem i sceną artystycznego wydarzenia, Dyrektor Szkoły p. Marek Kozak przywitał wszystkich Uczestników Przeglądu oraz przypomniał jego historię i ideę, który nie jest konkursem ani tym bardziej rywalizacją, ale ma na celu przede wszystkim ? poprzez śpiew ? oddanie czci Największemu z Polaków.

Natomiast katecheta ks. Piotr Olszówka witając wszystkich zebranych, powiedział m.in. ?Chcemy przez naszą tutaj obecność ? nie tylko być razem, nie tylko dzielić się radością, ale przede wszystkim przez wspólne uwielbienie Boga śpiewem, dziękować Mu za osobę świętego papieża Jana Pawła II?. Wszystkim zgromadzonym życzył przyjemnego odbioru i pozytywnych wrażeń, a Artystom radości z tego, że przez śpiew mogą uwielbiać Tego, który jest źródłem i szczytem wszelkiego Piękna. Przytoczył również fragment Listu Jana Pawła II do artystów: ?Kościół potrzebuje sztuki, aby głosić orędzie, które powierzył mu Chrystus. Kościół potrzebuje muzyków, [bowiem] śpiew pozwala przeżywać wiarę jako żywiołową radość i miłość, jako ufne oczekiwanie na zbawczą interwencję Boga. Zwrócił także uwagę na znajdujący się w kościele obraz przedstawiający św. Karola Boromeusza, przed którym prawie 60 lat temu ? we wrześniu 1956 roku ? ks. Karol Wojtyła podczas wycieczki rowerowej po Dolnym Śląsku wraz z towarzyszami wyprawy nawiedził kościół w Lubomierzu i modlił się przed obrazem swojego chrzcielnego patrona. Wędrówkę tę Papież Jan Paweł II wspomniał w czasie pobytu w Legnicy z racji koronacji Matki Bożej Krzeszowskiej w 1997 roku.

W przeglądzie najpierw zaprezentowali się artyści z przedszkola, którzy radosny śpiew dla Jana Pawła II wzbogacili równie radosnym i żywiołowym tańcem. Po kolejnych występach  uczniów klas I ? III w murach lubomierskiego kościoła zabrzmiały skrzypce. Uczennice klasy V Szkoły Podstawowej z Lubomierza ? Amelia Radyno i Weronika Rotkiewicz ? zagrały ulubioną nie tylko przez Jana Pawła II ?Barkę? oraz ?majówkową? pieśń ?Chwalcie łąki umajone?. Miłym akcentem Przeglądu był występ wszystkich Gości i Organizatorów, którzy wspólnie zaśpiewali radosną piosenkę ?Jak mi dobrze, że jesteś tu Panie??. Ich śpiew został przyjęty z aplauzem i nagrodzony brawami dzieci i młodzieży. Zakończeniem Przeglądu był przygotowany w szkole słodki poczęstunek dla wszystkich Uczestników i zaproszonych Gości.

Idea organizacji Przeglądu Piosenki Religijnej ?Janie Pawle II śpiewamy dla Ciebie? zrodziła się w lubomierskiej Szkole Podstawowej tuż po śmierci Papieża, aby podziękować Panu Bogu za dar Jego życia i nauczania. Na miejsce dziękczynienia przez śpiew piosenek wybrano najbardziej odpowiednie i godne miejsce, którym jest parafialny kościół; zarówno jego wystrój jak i duch modlitwy wypełniający przestrzeń stwarza odpowiedni nastrój zarówno do wykonywania jak i słuchania religijnych pieśni. Ponadto otwarta i dostępna dla wszystkich świątynia parafialna umożliwia i niejako zaprasza wszystkich chętnych do zobaczenia w środku tego, co dość mocno słychać na zewnątrz. Niewątpliwa w tym zasługa dyrektora Ośrodka Kultury i Sportu w Lubomierzu p. Mirosława Laskowskiego (który użyczył sprzętu nagłośniającego) oraz akustyka ? p. Łukasza Pludry. Oprócz wrażeń artystycznych i przeżyć duchowych, widzialnym owocem Przeglądu (który tradycyjnie odbywa się w pobliżu dnia urodzin św. Jana Pawła II) jest integracja lokalnego środowiska przy Osobie Świętego.

Tekst: Brygida Gucwa & ks. Piotr Olszówka

Foto: Andrzej Górski

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI Wydarzenia 2016 17 V 16 r. XI Przegląd Pieśni Religijnych ?Janie Pawle II śpiewamy dla Ciebie?
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK