26 V 16 r. Jubileusz kapłaństwa w Jubileuszowym Roku
Wpisany przez ks. Piotr Olszówka   

26 maja minęło 15 lat od przyjęcia święceń prezbiteratu przez ks. Piotra Sikorskiego. Z inicjatywy przyjaciół z parafialnych wspólnot Odnowy w Duchu Świętym i Apostolstwa Trzeźwości, 2 czerwca w lubomierskim kościele proboszcz ks. kan. Erwin Jaworski sprawował Eucharystię w intencji Czcigodnego Księdza Jubilata. Przy Stole Ofiary Pańskiej stanął również Czcigodny Ksiądz Jubilat oraz ks. Piotr Olszówka.

Po Mszy św. przedstawiciele wszystkich wspólnot parafialnych ?począwszy od dzieci i ministrantów?wręczyli Księdzu Jubilatowi kwiaty i podziękowali za wybór drogi miłości Boga i bliźniego w kapłaństwie Chrystusowym. Wraz z życzeniami wszelkiego błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej na dalsze lata wiernej i ofiarnej służby kapłańskiej ks. Piotr otrzymał w darze ?Zestaw Małego Księdza? czyli naczynia liturgiczne do sprawowania Mszy Świętej poza kościołem.

Po Eucharystii na plebanii miała miejsce agapa. Podczas tej uczty miłości Jubilat wspominał różne historie ze swojego życia osobistego i kapłańskiego; we wspomnienia te włączył się też ks. Erwin, który poznał ks. Piotra w legnickim seminarium, gdzie we wspólnocie kleryków przez kilka lat formowało się i dojrzewało ich kapłańskie powołanie. Bardzo osobistym akcentem podczas kolacji było udostępnienie Gościom przez ks. Piotra albumów ze zdjęciami, ?opatrzonych? komentarzem i wspomnieniami Jubilata.

Św. Jan Paweł II, ktoremu podobnie  jak naszemu księdzu jubilatowi w dzieciństwie zmarła Mama, powiedział Maryi ?Ty będziesz moja Matką? i na całe życie ?przez Totus Tuus- oddał się pod Jej opiekę. Towarzyszy Ona także Księdzu Jubilatowi. Zapewne nie jest ?sprawą przypadku?, że święcenia kapłańskie ks. Piotr Sikorski przyjął w Dzień Matki?a obchody jubileuszowe miały miejsce w święto Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i 1050 rocznicy chrztu Polski. ?Zbiegły się? też one w czasie z Jubileuszem Kapłanów w Rzymie, podczas którego papież Franciszek prowadził rozważania do nich skierowane. 2 czerwca w Bazylice Matki Bożej Większej powiedział on m.in. ?Maryja postrzega w sposób integralny, jednocząc wszystko, naszą przeszłość, chwilę obecną i przyszłość. (?) Maryja patrzy na nas w taki sposób, że człowiek czuje się ugoszczony w Jej łonie.(?) To, czego lud szuka w oczach Maryi, to łono, do którego ludzie, zawsze będący sierotami i wydziedziczonymi, przybywają w poszukiwaniu bezpieczeństwa i ogniska domowego. A jest to związane z Jej sposobami patrzenia: przestrzeń, jaką otwierają Jej oczy, to przestrzeń łona, a nie przestrzeń trybunału czy poradni zawodowej. Jeśli czasami zauważacie, że wasze spojrzenie stało się twardsze, że podchodząc do ludzi, doświadczacie uciążliwości, albo nic nie doświadczacie, spójrzcie na Nią ponownie, spójrzcie na Nią oczyma najmniejszych waszego ludu, żebrzącymi o łono, a Ona oczyści spojrzenie z wszelkiej zaćmy, która nie pozwala zobaczyć Chrystusa w duszach, uleczy was z wszelkiej krótkowzroczności, która czyni ludzkie potrzeby uciążliwymi, a które są potrzebami wcielonego Pana, i od wszelkiej dalekowzroczności starczej, sprawiającej, że gubią się szczegóły, drobne przypisy, gdzie rozgrywają się ważne realia życia Kościoła i rodziny?. (Papież Franciszek do kapłanów- 2 czerwca 2016 roku)

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI Wydarzenia 2016 26 V 16 r. Jubileusz kapłaństwa w Jubileuszowym Roku
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK