Ministranci na Zamku Grodziec
Wpisany przez ks. Piotr Olszowka/Brygida Gucwa   

Ministranci na Zamku Grodziec

 

W sobotę 17 września grupa młodszych ministrantów z Lubomierza ? pod opieką ks. Piotra Olszówki ? uczestniczyła w integracyjnej wycieczce do Zamku Grodziec. W opiece nad bezpieczeństwem uczestników wyjazdu ks. Piotrowi pomagali ich rodzice.

Podczas zwiedzania przewodnik w bardzo ciekawy i barwny sposób przedstawił wszystkim uczestnikom historię zamku Grodziec oraz opowiedział o zmieniających się jego losach i właścicieli grodu. Pierwsza potwierdzona wzmianka o Grodźcu pochodzi z bulli papieża Hadriana IV z 1155 roku. Za czasów Henryka Brodatego drewniano ? ziemny gród zastąpiono murowanym. Fundację zamkowego kościoła przypisuje się św. Jadwidze. Grodziec był kilkakrotnie niszczony i przebudowywany. Już w latach 30-tych XIX stulecia uchodził za pierwszy w Europie zabytek specjalnie przystosowany do celów turystycznych.

Zwiedzając komnaty, sale i izby a także mury obronne i inne zakamarki zamku ministranci mogli przenieść się niejako w epokę średniowiecza. Mieli również okazję przymierzyć rycerski ekwipunek a także ?pojeździć? na atrapach koni wykorzystywanych w różnych produkcjach filmowych, które w latach 2004-05 realizowała tu telewizja szwedzka, francuska, belgijska i rosyjska.

Uzupełnieniem pobytu na zamku było ognisko z pieczeniem kiełbasek i szaszłyków oraz zabawy na świeżym powietrzu - także z zamkowym psem o wdzięcznym imieniu Zuzia i kotem Filemonem. Dodatkową atrakcją była niespodzianka - wizyta w legnickim kinie.Tekst:  Brygida Gucwa

Zdjęcia: ks. Piotr Olszówka :)


 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI Wydarzenia 2016 Ministranci na Zamku Grodziec
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK