?Być miłosiernym? ? XVI Dzień Papieski
Wpisany przez Administrator   

­­?Być miłosiernym? ? XVI Dzień Papieski

RELACJA NA STRONIE DIECEZJI LEGNICKIEJ (kliknij aby wejść)

RELACJA NA STRONIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W LUBOMIERZU (kliknij aby wejść)

W niedzielę 9 października delegacja Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu wzięła udział w diecezjalnych obchodach XVI Dnia Papieskiego. Przedstawiciele szkoły z pocztem sztandarowym w składzie: Natalia Urbaniak, Oliwia Pasternak i Kamil Kujawa udali się do Legnicy. Kierownikiem wyjazdu był p. Adam Rębisz, któremu w opiece pomagała p. Iwona Łabuń. Natomiast ks. Piotra Olszówka pełnił rolę opiekuna duchowego. Wraz z uczniami szkół noszących imię św. Jana Pawła II oraz św. Jadwigi Śląskiej grupa uczestniczyła w Eucharystii, której w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski przewodniczył ks. bp Marek Mendyk. Ks. Piotr odprawiał Mszę św. w intencji całej społeczności lubomierskiej szkoły, aby wartości bliskie św. Janowi Pawłowi II były obecne w programie wychowawczym placówki i w życiu każdej osoby z nią związanej. W oprawę uroczystej Eucharystii zostali zaangażowani uczniowie z Lubomierza: Mikołaj Bieńko podczas liturgii Słowa czytał II czytanie, natomiast ministranci Andrzej Krajewski i Łukasz Kuchmistrz trzymali insygnia władzy pasterskiej ks. biskupa Marka. Ze względu na wyróżniające się stroje gwardii szwajcarskiej, w których występuje szkolny poczet sztandarowy, delegacja z Lubomierza była zauważona (i fotografowana) przez lokalne media, a legnickie radio Plus przeprowadziło mini wywiad z uczniami, jak i ich opiekunem.

Po Mszy świętej, w dolnym kościele odbyło się integracyjno ? modlitewne spotkanie wszystkich uczestników zakończone występem zespołu ?Promyczki Dobra? z Nowego Sącza. Młodzi artyści zaśpiewali ?po góralsku? kilka piosenek oraz utwór ?Przyjdź Panie ze swą łaską i miłosierdziem?, który wykonali podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie dla papieża Franciszka. Ta część obchodów Dnia Papieskiego zakończyła się wspólną modlitwą ?  Koronką do Bożego Miłosierdzia ? której przewodniczył biskup Marek Mendyk. Następnie grupa z Lubomierza udała się do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa na legnickim osiedlu Piekary, aby wysłuchać pop ? oratorium ?Miłosierdzie Boże?. Wśród artystów kilku zespołów występujących w tym koncercie był również kolega lubomierskich ministrantów Szymon Szczoczarz z Chojnowa, który śpiewa w Dziecięcym Chórze Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy.

Korzystając z obecności w mieście Wydarzenia Cudu Eucharystycznego, grupa udała się również do sanktuarium św. Jacka, aby pokłonić się Panu Jezusowi obecnemu w relikwii Jego Ciała.

Dopełnieniem radości związanej z obchodami Dnia Papieskiego był sponsorowany przez ks. proboszcza Erwina Jaworskiego posiłek w Mc? Donaldzie. Natomiast ks. Piotr z Opiekunami ofiarowali dzieciom ?Łapki? do ?Modlitwy pięciu palców? proponowanych przez papieża Franciszka. Była to odpowiedź na List Pasterski i zachęta dla dzieci aby ?obok refleksji, przedsięwzięć kulturalnych i charytatywnych, XVI Dzień Papieski był również okazją do intensywnej modlitwy o Boże Miłosierdzie dla każdego z nas i dla całego świata?. Gestem serca była także zbiórka ofiar na Dzieło Nowego Tysiąclecia, która była prowadzona przez młodzież w parafii. Zebrane fundusze są przeznaczone na stypendia dla zdolnej młodzieży, wśród której jest także mieszkanka gminy Lubomierz.

Tekst: Brygida Gucwa & ks. Piotr Olszówka

Foto: Opiekunowie

 

?Modlitwa pięciu palców? wg Papieża Franciszka

1. Kciuk jest palcem, który jest najbliżej ciebie. Zacznij więc modlitwę modląc się za tych, którzy są ci najbliżsi. Są to osoby, które najłatwiej sobie przypomnieć. Modlić się za tych, których kochamy to słodki obowiązek.

2. Sąsiedni palec jest palcem wskazującym. Pomódl się za tych, którzy wychowują, kształcą i leczą. Oni potrzebują wsparcia i mądrości by prowadzić innych we właściwym kierunku. Niech stale będą obecni w twoich modlitwach.

3. Palec środkowy jest najwyższy z palców. Przypomina nam o naszych przywódcach, liderach, rządzących, tych, którzy mają władzę. Oni potrzebują Bożego kierownictwa.

4. Kolejny palec to palec serdeczny. Zaskakujące, ale jest naszym najsłabszym palcem. Przypomina nam on by modlić się za słabych, chorych, strapionych i obciążonych problemami. Oni potrzebują twojej modlitwy.

5. W końcu nasz mały palec, najmniejszy ze wszystkich. Powinien on przypominać ci o modlitwie za siebie samego. Kiedy zakończysz modlić się za cztery grupy wymienione wcześniej, twoje własne potrzeby ujrzysz we właściwej perspektywie i będziesz gotów by pomodlić się za siebie samego w sposób bardziej prawdziwy i skuteczny. Amen.

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI Wydarzenia 2016 ?Być miłosiernym? ? XVI Dzień Papieski
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK