XVI Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę
Wpisany przez Bożena Ciereszko, Wioletta Rotkiewicz   

W dniach 12 ? 13 października odbyła się XVI Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę pod hasłem ?Jan Paweł II ? Bądźcie Świadkami Miłosierdzia?. Blisko 20 tysięcy uczniów, nauczycieli, rodziców i dyrektorów reprezentujących około 460 placówek wszystkich typów, od przedszkoli do szkół wyższych, przybyło by podziękować Królowej Polski za ciągłe wstawiennictwo.

12 października 2016 roku grupa 44 uczniów naszej szkoły podstawowej uczestniczyła w dwudniowej pielgrzymce do Częstochowy. W tym miejscu dziękujemy bardzo Urzędowi Miasta i Gminy w Lubomierzu - a w szczególności Pani Sekretarz Bożenie Pawłowicz, Stowarzyszeniu Klasztor Lubomierz i Radzie Rodziców działającej przy naszej szkole za wsparcie finansowe powyższego wyjazdu.

Organizatorem wyjazdu była katechetka Pani Wioletta Rotkiewicz. Opiekę nad uczniami sprawowali: Pani Bożena Ciereszko, Pan Adam Rębisz, Pan Aron Bogusz oraz ks. Piotr Olszówka, który pełnił również funkcję opiekuna duchowego pielgrzymki.

Po przyjeździe na miejsce grupa lubomierska spożyła obiad w Domu Pielgrzyma a następnie udała się do hal noclegowych, aby rozpakować bagaże w przydzielonych pokojach.

Kolejnym punktem pobytu w Częstochowie było wyjście do Galerii Jurajskiej na film familijny pt: ?Sekretne życie zwierzaków domowych?. Po filmowej projekcji pielgrzymi udali się na kolację.

Duchowa część pielgrzymki rozpoczęła się wieczorem 12 października o godzinie 21.00 w Kaplicy Matki Bożej. Pielgrzymi wzięli udział w Apelu Jasnogórskim prowadzonym przez ks. bp. Henryka Tomasika.

Po powrocie do miejsca noclegowego uczniowie i opiekunowie udali się na spoczynek.

Na drugi dzień po śniadaniu nasza grupa zakupiła dewocjonalia i pamiątki z Jasnej Góry.

O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił biskup radomski Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II a koncelebrowali liczni kapłani, wśród których byli m.in.: ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz ks. Marcin Janocha, kapelan prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, który odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy.

Pielgrzymów powitał również o. Sebastian Matecki - rzecznik Jasnej Góry, związany z Pielgrzymką Rodziny Szkół Jana Pawła II niemal od samego początku.

W czasie modlitwy miało miejsce odczytanie Aktu Zawierzenia Matce Bożej, listu do Ojca Świętego Franciszka oraz poświęcenie pamiątkowych różańców z napisem ?Jezu, Ufam Tobie?. Przed Eucharystią została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia. Pielgrzymom towarzyszyły relikwie św. Jana Pawła II.

Październik to zwykle kolorowy początek jesieni. Niestety tegoroczna aura nie rozpieściła zgromadzonych u stóp Jasnogórskiej Pani, było bowiem bardzo zimno i pochmurnie. Akcent o wiele bardziej barwny, niż najpiękniejsza polska jesień, stanowiło jednak tysiące pątników modlących się pod Jasnogórskimi Wałami. Widok to niecodzienny: rozmodleni, rozśpiewani, radośni pielgrzymi. Każdy z intencją w sercu związaną z rodziną, pracą, nauką, zdrowiem swoim i najbliższych, prośbą o pomoc w realizacji życiowych planów. Można by powiedzieć, sprawy z pozoru mało istotne, ale również te wielkie, jak prośba o pokój i bezpieczeństwo współczesnego świata. W sercu każdego pielgrzyma gościła nadzieja, że od Najświętszej Matki uzyska wsparcie dla swoich zamysłów, planów, nadziei.

Centrum naszej pielgrzymki stanowiła Eucharystia w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Królowej Polski, którą w intencji ofiarodawców ? Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, Pracowników i Uczniów ? sprawował ks. Piotr Olszówka, wypraszając u Boga ? przez wstawiennictwo św. Patrona ? potrzebne dary i łaski.

Potem grupa na kolanach obeszła Cudowny Obraz.

Na koniec pobytu na Jasnej Górze nasi pielgrzymi przeszli do sal z ekspozycjami dotyczącymi postaci św. Jana Pawła II i z ciekawością oglądali różnorodne przedmioty.

W czasie drogi powrotnej zajechaliśmy do zajazdu, gdzie zjedliśmy pyszny obiad i po nim udaliśmy się w stronę Lubomierza.

Podczas powrotu, w autokarze, uczniowie uczestniczyli w przeglądzie piosenki, na którym oprócz utworów religijnych usłyszeć można było także adaptacje znanych przebojów z gatunku muzyki pop. Następnie pielgrzymi obejrzeli film pt: ?Biała sukienka?.

Pielgrzymka zakończyła się o godzinie 20.00 przed budynkiem SP w Lubomierzu.

W tej chwili do szkół przychodzą roczniki, które Jana Pawła II znają tylko ze wspomnień, z opowiadań rodziców, dziadków i swoich nauczycieli. I jeżeli pokazujemy każdego dnia, że należy podać dłoń koledze, że warto się uśmiechać, to jest to wsparcie, które zostawił nam Jan Paweł II. Wchodząc do naszych szkół czuje się tę atmosferę, takiej inności polegającej na chęci robienia czegoś dobrego.

Dziękujemy Bogu za ten błogosławiony czas i Przenajświętszej Matce za opiekę. Obiecujemy wrócić za rok!

Bożena Ciereszko, Wioletta Rotkiewicz


 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI Wydarzenia 2016 XVI Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK