11-18 II 17 r. Zakopane jak magnes
Wpisany przez Brygida Gucwa   

W dniach 11 – 18 lutego parafia p.w. św. Maternusa B.M. w Lubomierzu zorganizowała zimowisko dla dzieci i młodzieży. Uwzględniając oczekiwania młodzieży i ich rodziców oraz ze względu na atrakcyjność miejsca i programu, odbyło się ono po raz kolejny w Zakopanem. Wzięło w nim udział 34 uczniów klas V-VI Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu oraz miejscowego Gimnazjum. Za całość spraw organizacyjnych odpowiadał ks. Piotr Olszówka, który podczas wyjazdu pełnił rolę kierownika zimowiska. W opiece nad grupą pomagały Panie: Hania Lange i Iwona Łabuń oraz Panowie Łukasz Laszczyński i Marek Ciereszko, którzy wkładali wiele serca, troski i cierpliwości, aby dzieci czuły się bardzo dobrze, komfortowo i bezpiecznie.

Plan tegorocznego wyjazdu został poszerzony o Wieliczkę. Oprócz zwiedzania kopalni soli i mszy św. w znajdującej się tam kaplicy, dodatkową atrakcją był nocleg w kopalni. Następnego dnia, po drodze do Zakopanego grupa udała się do Krakowa. Tam w Centrum św. Jana Pawła II na tzw. „Białych Morzach” uczestniczyła we Mszy św. oraz zwiedziła Muzeum. Później tramwajem udali się na Krakowską Starówkę, gdzie zwiedzili Rynek Główny oraz Galerię Sztuki XIX wieku w Muzeum Narodowym w Sukiennicach.

Po dotarciu do celu grupa została zakwaterowana w sprawdzonym z wcześniejszych pobytów pensjonacie „U Zofii 2” na zakopiańskiej Olczy. Przez pięć kolejnych dni uczestnicy zimowiska spędzali dużo czasu na świeżym powietrzu i poznawali różne zakątki polskiej stolicy zimowego wypoczynku. Odbyli spacer po Dolinie Kościeliska i nad Smerczyński Staw. Na Kalatówkach dotarli do celi Brata Alberta Chmielowskiego. W związku z setną rocznicą jego śmierci Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła rok 2017 Rokiem Świętego Brata Alberta. Chodząc jego śladami młodzi Lubomierzanie mieli okazję bliżej poznać Jego życie i dzieło, które po sobie pozostawił.

Niecodzienną atrakcją zimowiska były wyjazdy kolejką linową na Kasprowy Wierch i na Gubałówkę oraz spacer po zaśnieżonych zboczach gór. Grupa zobaczyła także skocznię na Wielkiej Krokwi i wyciągiem krzesełkowym wjechała na jej szczyt –  w miejsce, gdzie zaczyna się zjazd skoczków narciarskich.

Podziwiając piękno krajobrazu poznawali również bogactwo kulturowe i religijne Podhala. Z okazji 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie odwiedzili sanktuarium na Krzeptówkach. Tam poznali historię jego powstania oraz niektóre wydarzenia związane z objawieniami, które miały związek z pontyfikatem papieża św. Jana Pawła II. Wezwanie Maryi do modlitwy, pokuty i nawrócenia jest nadal aktualne, a obchodzona w Kościele rocznica objawień – w ramach programu duszpasterskiego „Idźcie i głoście” ma je na nowo ożywić.

W Zakopanem – Olczy uczestnicy zimowiska nawiedzili jedyne w Polsce sanktuarium p.w. Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik, które – podobnie jak sanktuarium na Krzeptówkach – jest przykładem budowli w stylowej architekturze podhalańskiej. Byli również na starym cmentarzu na Pęksowym Brzyzku (zwanym Cmentarzem Zasłużonych) oraz w Muzeum Kornela Makuszyńskiego – twórcy słynnego Koziołka Matołka.

Dopełnieniem wypoczynku w Zakopanem był kulig zakończony pieczeniem kiełbasek przy ognisku, zabawy na śniegu oraz  jazda na sankach i nartach. W planie zimowiska znalazł się czas na spacer po Krupówkach i okazja do zakupu regionalnych pamiątek.

Również wieczory w pensjonacie były odpowiednio i pożytecznie zagospodarowane – p. Łukasz rewelacyjnie prowadził zabawy integracyjne, w które dzieci chętnie się włączały. Także i uczestnicy – młodsi ministranci (Mikołaj, Andrzej i Łukasz) wraz z przyjaciółmi – przygotowali dla wszystkich niespodziankę – dwa występy kabaretowe, które dostarczyły sporą dawkę radości, humoru i ogromnej wesołości.  Natomiast p. Mariusz z synem Szymonem zaprezentowali swe umiejętności gry na trąbce i gitarze, które pobudzały do wspólnego śpiewania oraz wprowadzały nastrój biesiady i zabawy.

Na zakończenie pobytu w Zakopanem ks. Piotr podziękował zarówno uczestnikom wyjazdu jak i opiekunom za wspólnie spędzony czas, wręczając każdemu regionalne pamiątki. W drodze powrotnej do Lubomierza grupa zatrzymała się jeszcze w Wadowicach. Tam nawiedzili Bazylikę i zobaczyli dom rodzinny Jana Pawła oraz skosztowali słynnych „papieskich kremówek”. Przejazdy podczas całego zimowiska zapewnił p. Józef Milcz – kierowca autokaru z Chełmca k / Męcinki, który w godzinach wieczornych bezpiecznie przywiózł zadowoloną grupę do Lubomierza.

Kolejne, pełne atrakcji zimowisko dla dzieci i młodzieży z Lubomierza mogło się odbyć dzięki osobistemu zaangażowaniu ks. Piotra Olszówki, którego we wszystkich inicjatywach wspiera Proboszcz ks. kan. Erwin Jaworski. Działanie duszpasterzy wsparli również sponsorzy: Urząd Gminy i Miasta Lubomierz, ZUOK „Izery”, OKiS Lubomierz, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Lubomierzu, Rady Rodziców przy SP i ZS w Lubomierzu oraz Sponsorzy Anonimowi. Wszystkim – w imieniu własnym, opiekunów, jak i dzieci – ks. Piotr składa z głębi serca płynące – Bóg zapłać.

 

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Opiekunowie


Z wypowiedzi uczestników:

Zimowisko bardzo mi się podobało. Byli tam fajni opiekunowie, na których mogliśmy zawsze polegać, dobre posiłki i super zaplanowane wyjścia. W szczególności podobało mi się zwiedzanie Sukiennic, wyjazd na Kasprowy Wierch, jazda na nartach i pogodne wieczorki  .

(Wiercipiętka)

Moim zdaniem wycieczka była super. Bardzo podobała mi się nauka jazdy na nartach, noc spędzona w Wieliczce, pobyt w Krakowie oraz kościoły odwiedzane w czasie pobytu w Zakopanem – były zupełnie inne od tych, które widzimy zazwyczaj. Wspaniałe były również muzea, które odwiedziliśmy oraz Gubałówka, Kasprowy Wierch, Krupówki. Ośrodek był ładny i przytulny, a posiłki smaczne.

(Anonim)


Bardzo podobało mi się nocowanie w kopalni w Wieliczce oraz Kraków i to jak ksiądz opowiadał o objawieniu się Matki Bożej w kościele Cudownego Medalika. Podobało mi się również w Muzeum Koziołka Matołka i pozostałe muzea. Pogodne wieczory w ośrodku były zabawne i miłe. Podobały mi się różne zabawy i piosenki, które śpiewaliśmy.

N.N.

Podobał mi się jazda kuligiem, Kasprowy Wierch i wszystkie atrakcje, które wymyślili nasi opiekunowie, a przede wszystkim czas spędzony z moimi przyjaciółmi.

(Sokole Trzecie Oko)


Podobały mi się wszystkie pogodne wieczory, narty, żarty księdza i opiekunów, skocznia narciarska, kulig z ogniskiem, świetna atmosfera i dobre jedzenie. Poznałam mnóstwo wspaniałych osób.

(Zadowolona)

Najbardziej podobało mi się w Wieliczce – zwiedzanie i nocleg w kopalni był świetnym pomysłem. Znakomite warunki mieszkaniowe, świetni ludzie i super miejsce. Codzienna msza święta, bardzo urozmaicony program zimowiska, dobre jedzenie.

(Marek)


 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2017 r. 11-18 II 17 r. Zakopane jak magnes
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK