6 V 17 r. Św. Floriana – duch w Lubomierzu
Wpisany przez Brygida Gucwa   

W sobotę 6 maja w kościele w Lubomierzu była sprawowana Eucharystia z okazji wspomnienia św. Floriana – patrona strażaków. Uczestniczyli w niej druhowie z OSP Gminy i Miasta Lubomierz, ich rodziny i parafianie. W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lwówku Śląskim, delegacja OSP z Ulesia k/Legnicy oraz przedstawiciele władz samorządowych.


Mszy św. w intencjach wszystkich druhów i druhen z OSP Gminy i Miasta Lubomierz oraz ich rodzin przewodniczył J.E. ks. bp dr Stefan Cichy. Wraz z biskupem seniorem Najświętszą Ofiarę sprawował kapelan strażaków ks. Piotr Olszówka – modląc się za zmarłych strażaków. Obecny był również proboszcz parafii ks. kan. dr Erwin Jaworski.

Witając uczestników uroczystości ks. Piotr – kapelan strażaków – powiedział m.in.: „Dzisiejsza uroczystość to Wasze [strażaków] święto, to Wasz dzień. Chcemy przez tę Eucharystię i naszą wspólną modlitwę dziękować za Wasz trud codziennej służby Panu Bogu i ludziom. (…) Dziś – pod przewodnictwem ks. Biskupa Stefana – oraz przez wstawiennictwo św. Floriana pragniemy upraszać Bożego błogosławieństwa na podejmowanie przez Was dalszych ważnych i zarazem trudnych zadań dla wspólnego dobra naszej lokalnej społeczności..”.


Ks. Bp Stefan wygłosił Słowo Boże, w którym podkreślił, że powołanie strażaków cechuje troska i nieustępliwość w szukaniu człowieka w niebezpieczeństwie. Strażak zawsze jest gotowy nieść pomoc. Bp Stefan przytoczył także szczegóły z życia św. Floriana oraz historię miejscowości St. Florian k/ Linzu w Austrii. Najcenniejszym zabytkiem jest tam barokowy klasztor, który w XI wieku na grobie dowódcy legionów rzymskich z czasów cesarza Dioklecjana założyli benedyktyni. W 1184 r. relikwie św. Floriana trafiły do Rzymu a potem – w dobie chrystianizacji wschodniej Europy – zostały przeniesione do Krakowa; w kościele pod jego wezwaniem na początku swej kapłańskiej drogi posługiwał św. Jan Paweł II. Bp Stefan wskazał też na patronów dnia – Św. Apostołów Filipa i Jakuba, którzy wraz ze        św. Florianem uczą każdego z nas, aby w drugim człowieku widzieć Chrystusa i nieść mu pomoc.

Na zakończenie mszy św. przedstawiciele strażaków podziękowali ks. Biskupowi za modlitwę i obecność w Lubomierzu, wręczając Dostojnemu Gościowi małą domową gaśnicę.

„Brałem udział w różnych uroczystościach związanych z obchodami Dnia Strażaka, ale tak oryginalnego prezentu jeszcze nigdy nie dostałem” – ze szczerą radością wyznał ks. Biskup.

Dalsza część uroczystości miała miejsce na placu przykościelnym, gdzie bp Stefan poświęcił nowy sprzęt strażacki; wśród nich była łódź ratownicza OSP w Lubomierzu, potrzebna do akcji na różnych zbiornikach wodnych. Szczególnie zasłużonym strażakom wręczono odznaki, natomiast strażakom, którzy podnieśli swoje kwalifikacje z zakresu ratownictwa wręczono certyfikaty ukończenia specjalistycznego szkolenia. Następnie ks. bp Stefan wraz z ks. Erwinem i ks. Piotrem oraz z uczestnikami uroczystości udał się do świetlicy w Olesznej Podgórskiej, gdzie zostali przywitani przez sołtysa i komendanta miejscowej OSP. Gospodarze miejsca zaprosili Dostojnego Gościa i duszpasterzy na biesiadę, w której – wraz ze swoimi rodzinami i najbliższymi – uczestniczyli druhowie ze wszystkich jednostek OSP Gminy i Miasta Lubomierz.

Warto dodać, że w myśl hasła OSP „Bogu na chwałę – ludziom na pożytek” druhowie nie tylko biorą udział w akcjach ratowniczych; dzięki obecności i owocnej posłudze ks. kapelana  coraz częściej i bardziej świadomie włączają się w życie religijne wspólnoty Kościoła. Uczestniczą w organizacji obchodów uroczystości państwowych i religijnych takich jak: pełnienie honorowej warty przy Grobie Pańskim czy przygotowanie ołtarza i udział w procesji Bożego Ciała. Strażacy włączają się także w akcje charytatywne – zarówno podczas Eucharystii w Lubomierzu jak i podczas biesiady złożyli ofiarę, która została przekazana na zakup nowej endoprotezy dla 23 letniego Krzysztofa mieszkańca Parafii. Ponadto druhowie z jednostki w Olesznej Podgórskiej – we współpracy z OSP w Ulesiu – od lat pomagają w organizacji diecezjalnej pielgrzymki osób niepełnosprawnych i służą im pomocą na trasie z Legnicy do Krzeszowa.

Podczas uroczystości w Lubomierzu ks. Piotr Olszówka zacytował słowa Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka, wypowiedziane podczas tegorocznych obchodów Dnia Strażaka Wasza ofiarna i odważna służba jest konkretną odpowiedzią na ludzkie wołanie o pomoc. Ojczyzna nasza, nasze wioski i miasta, potrzebują was, odważnych ludzi dnia powszedniego, zwyczajnego życia, przeżywanego konsekwentnie w oddaniu i służbie drugiemu człowiekowi. Potrzebujemy was, strażaków, by nie tkwić w paraliżującej nas obojętności czy strachu, lecz wciąż pamiętać i uczyć się wspólnej odpowiedzialności za nasze własne życie i za życie drugich”.

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Iwona Adamowicz

Artykuł o naszym święcie na stronie Diecezji

Artykuł o naszym święcie na stronie Lwowecki.info 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2017 r. 6 V 17 r. Św. Floriana – duch w Lubomierzu
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK