15 VI 17 r. „Boże Ciało” – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Wpisany przez ks. Piotr Olszówka   

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – „Boże Ciało” jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele katolickim.


Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Według nich miał się jej ukazać Chrystus, który w widzeniu domagał się ustanowienia święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Pod wpływem tych objawień bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege oraz zainaugurował pierwszą procesję eucharystyczną ulicami miasta.

W naszej lubomierskiej parafii również oddaliśmy publiczną cześć Jezusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie ołtarza. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył proboszcz ks. dr kan. Erwin Jaworski wraz z wikariuszem ks. Piotrem Olszówką.


Po Eucharystii ulicami miasta przeszła procesja eucharystyczna w której licznie wzięli udział wierni lubomierskiej parafii, przedstawiciele OSP Lubomierz oraz grupy i wspólnoty działające w parafii. Procesja przeszła do czterech ołtarzy, przy których odczytane zostały fragmenty Ewangelii mówiące o ustanowieniu Eucharystii. Pierwszy ołtarz przy Zespole Szkół przygotowały Róże Różańcowe – żeńskie i męskie; drugi przy Urzędzie Gminy i Miasta – Wspólnota św. o. Pio, Odnowa w Duchu Świętym oraz parafialna Caritas. Trzeci ołtarz przy figurze św. Jana Nepomucena Strażacy z OSP Lubomierz, a czwarty przy kościelnym krzyżu mieszkańcy Milęcic.

Warto pamiętać, że Kościół od samego początku głosił wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament przy Ostatniej Wieczerzy. Opisali to trzej Ewangeliści: Mateusz, Marek i Łukasz oraz św. Paweł Apostoł. Prawdziwa i rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina opiera się według nauki Kościoła na słowie Jezusa: „To jest Ciało moje ... To jest krew moja” (Mk 14, 22.24).

Natomiast Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, iż „sposób obecności Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi jest wyjątkowy... W Najświętszym Sakramencie Eucharystii są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus” (KKK 1374).

Wszystkim naszym Parafianom i Ludziom dobrej woli życzymy, aby dzisiejsza Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Pana pogłębiła Waszą wiarę w Jego realną obecność w Eucharystii.

Opr. ks. Piotr Olszówka
Foto: Kamil Budzicz


 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2017 r. 15 VI 17 r. „Boże Ciało” – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK