26 VII 17 r. U św. Anny z prymicyjnym błogosławieństwem
Wpisany przez Brygida Gucwa   

W liturgiczne wspomnienie św. Joachima i Anny – rodziców Najświętszej Maryi Panny, w kościele św. Anny na cmentarzu w Lubomierzu miały miejsce uroczystości odpustowe. Mszy św. przewodniczył ks. neoprezbiter Norbert Turczynowski z Gryfowa Śląskiego wraz z nim modlił się ks. wikariusz Piotr Olszówka. Przyjęcie zaproszenia do przewodniczenia odpustowej Eucharystii w Lubomierzu było odpowiedzią na wezwanie „Wejdźcie w tajemnicę Chrystusa i pełnijcie Jego posługę”, które 20 maja b.r. Bp Zbigniew Kiernikowski skierował w legnickiej katedrze do trzech nowych księży podczas święceń prezbiteratu. Zgodnie z panującym w Kościele zwyczajem, neoprezbiterami pozostają oni przez cały rok posługi kapłańskiej, aż do następnych święceń w ich seminarium duchownym.

Chrystusową posługę w Lubomierzu ks. Norbert rozpoczął w konfesjonale, aby przybyli na odpust Parafianie i Goście mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Przed rozpoczęciem liturgii przedstawicielki parafii – Panie: Bożena Ciereszko i Mariola Laskowska złożyły Księdzu neoprezbiterowi życzenia i poprosiły o modlitwę w intencji całej wspólnoty parafialnej, a także w intencji zgromadzonych na eucharystii babć – wszak św. Anna jest ich wzorem i  patronką.

W Słowie Bożym ks. Norbert powiedział m.in., że Eucharystia jest tym miejscem, gdzie Pan Jezus jednoczy i łączy to wszystko, co jest połamane w naszym życiu; gdzie nasze ludzkie wyobrażenia i pomysły na życie ulegają przekształceniu, o ile tylko pozwolimy działać Chrystusowi. Życzył także każdemu z obecnych „życia z Anną”, gdyż słowo „anna” oznacza „łaska”.


Dopełnieniem odpustowej liturgii była modlitwa Koronka do Bożego Miłosierdzia za zmarłych spoczywających na miejscowym cmentarzu.

Na zakończenie ks. Norbert udzielił prymicyjnego błogosławieństwa. Ma ono rangę błogosławieństwa papieskiego, jest szczególnie uroczyste i „osobiste”, gdyż neoprezbiter nakłada ręce na głowę osoby go przyjmującej. Papież Leon XIII w 1886 roku  przywiązał do niego możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod „zwykłymi” warunkami, którym jest stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii Świętej oraz modlitwa za Ojca Świętego. Na pamiątkę prymicyjnego błogosławieństwa zwyczajowo wiernym rozdawane były obrazki, na których utrwalone są ideały i osobiste spojrzenie ks. Norberta na rozpoczynającą się posługę kapłańską. Skondensowana wizja jego kapłaństwa zawiera się w słowach: „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus” /Ga 2,20/


Pełniący na czas urlopu proboszcza rolę gospodarza miejsca ks. Piotr Olszówka podziękował parafianom, którzy przygotowali kościół św. Anny na uroczystość odpustową. Szczególne słowa wdzięczności skierował do p. Marii Postępskiej, która przez cały rok troszczy się o pełniącą funkcję kościoła pogrzebowego świątynię. Wybudowana w 1628 roku jest jednym z pięciu kościołów w parafii. W swej historii kościół był rozbudowany i dwukrotnie przebudowany (1794r. i 1833 r.). Jego wyposażenie stanowi XVII – wieczny ołtarz, ambona, obrazy oraz malowane nagrobki klasycystyczne z I połowy XIX wieku.

 

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Aron Bogusz


 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2017 r. 26 VII 17 r. U św. Anny z prymicyjnym błogosławieństwem
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK