14 X 17 r. Wycieczka ministrantów do stolicy metropolii
Wpisany przez Brygida Gucwa   

W sobotę 14 października grupa ministrantów z Lubomierza – pod opieką ks. Piotra Olszówki – udała się na wycieczkę do Wrocławia. Nieocenioną rolę opiekunów pełnili rodzice chłopców: Państwo Dorota i Grzegorz Kuchmistrzowie oraz Pani Iwona Łabuń. Celem wyjazdu była integracja ministrantów i kandydatów do liturgicznej służby ołtarza oraz zwiedzenie stolicy metropolii, do której należy diecezja legnicka. Najważniejszym punktem dnia było nawiedzenie archikatedry św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim. Katedra należy do najcenniejszych zabytków Wrocławia. Została ona wybudowana w XIV wieku, ale badania archeologiczne wskazują, że murowany kościół stał w tym miejscu już w X wieku. Powstał on z okazji Zjazdu Gnieźnieńskiego i założenia biskupstwa we Wrocławiu w jubileuszowym roku tysięcznym. W ciągu wieków była rozbudowywana, a w czasie II wojny światowej – poważnie zniszczona. Obecnie znajduje się w niej 20 kaplic i wiele cennych zabytków z różnych okresów jej istnienia.  Posiada cztery dzwony i 151– głosowe organy oraz prawie 100 – metrowe wieże, skąd można zobaczyć panoramę miasta. Dzięki życzliwości proboszcza miejsca ks. kan. Pawła Cembrowicza grupa miała wstęp wolny do katedry, po której oprowadziła zakrystianka s. M. Beata  Rusnarczyk od Jezusa Miłosiernego ze Zgromadzenia Sióstr Marii Magdaleny od Pokuty. Po zwiedzeniu katedry i pobycie na wieży ministranci z wielkim zainteresowaniem zobaczyli jeszcze ekspozycję misyjną. Ponadto w katedrze znajdowała się wystawa poświęcona św. Jadwidze. Z okazji 750 – lecia jej kanonizacji w metropolii wrocławskiej ogłoszono Rok Jadwiżański i na jego zakończenie ministranci pogłębili swoją wiedzę na temat patronki wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.


Dzięki staraniom s. Beaty, goście z Lubomierza zostali zaproszeni na pyszny obiad do Domu Księży Emerytów  im. Św. Jana XXIII.

Kolejnym miejscem, które zobaczyli ministranci, była Panorama Racławicka. W trwającym Roku Tadeusza Kościuszki i w przededniu 200.rocznicy jego śmierci, Lubomierzanie zobaczyli wielkie (15 x 114 metrów) malowidło przedstawiające Bitwę pod Racławicami, które w latach 1893 – 1894 stworzył zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Krzepiąca serca bitwa miała wielkie znaczenie dla będącego wówczas w niewoli narodu polskiego i dlatego od chwili otwarcia dzieła we Lwowie (tj. od 1894 roku) obraz cieszył się ogromnym zainteresowaniem widzów. Po II wojnie światowej ponowne udostępnienie Panoramy Racławickiej nastąpiło w 1985 roku i od razu stało się główną atrakcją Wrocławia. Wśród licznych gości zwiedzających ją był św. Jan Paweł II. Dzięki różnym zabiegom malarskim i technicznym (perspektywa, oświetlenie, kręte podejście, dźwięk) oglądający to dzieło mogą przenieść się w inną rzeczywistość i czas.

Wyjazd do stolicy Dolnego Śląska był również związany z pobytem w Aqaparku Wrocław. Jest to jeden z najchętniej odwiedzanych parków wodnych w Europie, z którego rocznie korzysta ponad 1,5 mln gości. Zabawa w bezpiecznej i atrakcyjnej przestrzeni różnego rodzaju basenów rekreacyjnych służył relaksowi i integracji ministrantów.

Był także czas na spacer po wrocławskim Rynku, który ma prawie 4 ha i należy (po Krakowie i Olecku) do największych dawnych placów targowych w Polsce. Otacza go 60 zabytkowych kamienic, a w jego centrum stoi największy w Polsce Stary Ratusz z 66 – metrową wieżą; obecnie w budynku znajduje się Muzeum Miejskie. Natomiast prezydent i Rada Miasta Wrocławia urzęduje w gmachu Nowego – XIX – wiecznego Ratusza. Na Rynku odbywają się Jarmarki Bożonarodzeniowe, uroczystości religijne i patriotyczne oraz imprezy akademickie i sylwestrowe.

W związku z tym, że Wrocław słynie z krasnali (jest ich już 324), które umykają przed wzrokiem przechodniów i kryją się w uliczkach i zaułkach, opiekunka grupy p. Iwona ogłosiła dla ministrantów „konkurs” na znalezienie ich w jak największej ilości. Nagrodę, którą były duże lody, zdobył Tomek, który wypatrzył ich 14. Chłopcy skorzystali też z ciekawej, miejskiej instalacji i odpoczęli na leżaczkach ustawionych w publicznej przestrzeni miasta. Wyjazd do tysiącletniego Wrocławia zakończył się „nowoczesnym” akcentem, którym – jak to zwykle bywa z dziećmi – był wieczorny posiłek w Mc’Donalds.

Ten pełen atrakcji dzień ministranci mogli spędzić we Wrocławiu nie tylko dzięki pomysłowi ks. Piotra i zaangażowaniu rodziców chłopców; pierwszorzędną rolę spełnił tu również proboszcz Lubomierza ks. kan. dr Erwin Jaworski, który w swej życzliwości na ten wyjazd zezwolił, pobłogosławił i był jego głównym sponsorem. Nieoceniona była również pomoc Pana Łukasza „Szpiega” Laszczyńskiego, który służąc pomocą i swoim busem, przewiózł o poranku grupę na dworzec PKP do Jeleniej Góry, a wieczorem odebrał z tego miejsca szczęśliwych i zmęczonych wycieczkowiczów, aby w Lubomierzu oddać ich stęsknionym rodzicom. Warto jeszcze dodać, że dodatkową atrakcją dla chłopców był przejazd pociągiem.

Tekst: Brygida Gucwa,  Zdjęcia: ks. Piotr Olszówka.


 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2017 r. 14 X 17 r. Wycieczka ministrantów do stolicy metropolii
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK