22 XII 17 r. Szkolne jasełka w parafialnym kościele
Wpisany przez Brygida Gucwa   

Tradycyjnie uczniowie Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lubomierzu przygotowali jasełka, do obejrzenia których została zaproszona także społeczność przedszkola i Zespołu Szkół. W tym roku nie były one pokazane w szkole, ale w parafialnym kościele, który stał się „sceną” mocniej działającą na zmysły i wyobraźnię uczestników wydarzenia. Chrystus, który codziennie „rodzi się” na ołtarzu Eucharystii chce rodzić się też w sercach ludzi nie tylko w święta Bożego Narodzenia.


W piątek 22 grudnia w świątyni zgromadziła się cała społeczność szkolna Lubomierza. Do obejrzenia przedstawienia Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego p. Marek Kozak wraz z Gronem Pedagogicznym  zaprosił wszystkich mieszkańców miasta. Obecna była także p. Joanna Paśko – Sikora dyrektor Zespołu Szkół w Lubomierzu oraz rodzice i dziadkowie występujących uczniów.

Jasełka p.t. „Rozejrzyjcie się wokół” nawiązywały nie tylko do wydarzenia narodzin Pana Jezusa, ale pokazały obraz różnych domów, przekazany przez choinki. Mówią one, że „Domy rzeczywiście są różne. Małe i wielkie. Są takie, co pachną ogniskiem. Są domy bogate i domy biedne. I takie, gdzie pies wita Cię codziennie. (…) Są takie, gdzie płacze jedno za drugim. Są domy puste, choć w środku pełne od ludzi. Są takie, gdzie mama płacze, bo tata z pracy nie wraca i takie, w których obiad czeka na stole. Gdzie wszyscy razem jedzą śniadania. I razem naczynia do zmywarki chowają. Albo do zlewu i jedno myje, drugie wyciera, a najwyższe do szafek upycha. (…) Są takie domy, gdzie brak rozmowy. Gdzie słychać krzyki, płacz i tęsknotę. Są też takie, że miejsca nigdy w nich nie zabraknie, chociaż w sypialni małe łóżko tylko stoi. Są takie domy, do których się wraca. I takie, z których się odchodzi. Są takie, o których nie chce się pamiętać
i te drugie - gdzie mama w oknie stoi i macha na powitanie, już czeka z obiadem, z ciastem truskawkowym. (…) Są różne domy. Szczęśliwe, choć biedne. I smutne, choć złotem oblepione. Są różni ludzie. Mali i duzi. Są tacy, do których wracamy. I ci, którzy już odeszli”.


W rzeczywistość świąt wpisana jest też prawda, że nie we wszystkich domach są święta, bo nie wszystkich stać na uczczenie wydarzenia narodzin Jezusa. Przypomniała o tym współczesna dziewczynka z zapałkami; w przeciwieństwie do bohaterki z baśni Andersena, miała ona więcej szczęścia. Na swojej drodze spotkała wielu życzliwych ludzi, którzy sami nie mieli dużo, ale podzielili się z nią tym, czym mieli: kanapką, dobrym słowem. Okazali jej zainteresowanie i serce. Idąc do stajenki oddała Jezusowi swoje zapałki, mówiąc: „… nie wiem jak rozpalić zimne ludzkie serce. Tobie Jezuniu oddam zapałki wszystkie, bo chłód i zimno w tej lichej Stajence. Niech św. Józef ognisko rozpali, aby się wszyscy przy nim ogrzali”. Natomiast Maryja – Matka Jezusa i nasza – zachęciła, aby rozejrzeć się wokół, gdzie są ludzie, którzy potrzebują naszej pomocy – nie tylko w święta, ale i w zwykłym, codziennym życiu.

Odpowiedzialnym za przygotowanie przedstawienia z okazji Świąt Bożego Narodzenia był katecheta w Szkole Podstawowej ks. Piotr Olszówka, który do współpracy zaprosił „zespół profesjonalistów”. Reżyserem widowiska – wg autorskiego pomysłu p. Anny Barteckiej – była p. Olga Błażejowska – nauczycielka języka polskiego w klasach licealnych lubomierskiego ZS. Oprawą multimedialną widowiska zajęła się p. Iwona Adamowicz. Wymowną scenografię przygotowała p. Anna Bartecka i p. Roman Achramowicz; w przygotowanie dekoracji włączyła się także p. katechetka Izabela Piątek. Nad prawidłowym nagłośnieniem – wraz z efektami specjalnymi, dzięki którym słychać było np. wiatr i śnieżycę – czuwał historyk i akustyk zarazem p. Bogusław Chrzan. Nieoceniony w przedstawieniu był występ zespołu wokalno – tanecznego „Promyczki” ze szkoły podstawowej, który pod opieką p. Marzeny Szramowiat i p. Sary Shaban przygotował śpiew kolęd.

Należy jeszcze podkreślić, że profesjonalne nagłośnienie użyczył kierownik Ośrodka Kultury i Sportu w Lubomierzu p. Mirosław Laskowski, natomiast Nadleśnictwo Lubomierz przekazało choinki, które wykorzystane do dekoracji kościoła dla celów przedstawienia, zostaną tu na cały świąteczny czas.

 

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Stanisław Siedlecki


 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI 2017 r. 22 XII 17 r. Szkolne jasełka w parafialnym kościele
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK