13-14 IV 18 r. Ministranci i Przyjaciele
Wpisany przez Brygida Gucwa   

13 i 14 kwietnia 2018 roku ministranci z Lubomierza po raz kolejny przeżywali swój „Dzień Wspólnoty”, który wraz z proboszczem ks. kan. Erwinem Jaworskim i z rodzicami ministrantów przygotował i przeprowadził ks. Piotr Olszówka. Do grona ministrantów z parafii dołączył zaprzyjaźniony z nimi ministrant Szymon z Chojnowa, Antoś z Jeleniej Góry oraz Przyjaciele z Lubomierza, którzy (jeszcze) przy ołtarzu nie służą.


„Dzień Wspólnoty” rozpoczął się Eucharystią w intencji Szymona, który obchodził swoją 13.rocznicę urodzin. Oprócz kolegów uczestniczyli w niej Rodzice i rodzeństwo młodego Jubilata. Następnie w parafialnym schronisku św. Jakuba, gdzie chłopcy tradycyjnie spędzili noc, odbyło się urodzinowe przyjęcie – z tortem i pizzą „w roli głównej”. Oprócz tego był czas na „brykanie” w plebanijnym ogrodzie, gry i zabawy integracyjne oraz przeciągające się do późnych godzin rozmowy z duszpasterzem. Dzień zakończyła wspólna modlitwa.

Następnego dnia 14osobowa grupa – pod opieką ks. Piotra oraz Państwa Doroty i Grzegorza Kuchmistrzów (rodziców ministrantów) udała się do Kliczkowa k/Bolesławca. Tam zwiedzili jeden z największych na Dolnym Śląsku zamek, którego historia sięga końca XIII wieku. W jego wnętrzach zachowały się pięknie odrestaurowane pomieszczenia, m.in. dawna Biblioteka, Sala Dworska zwana niegdyś Białą, Sala Kominkowa i Sala Teatralna, której centralną ozdobę stanowi okazała polichromia z motywem myśliwskim. Położony w lesie jest doskonałym miejscem do aktywnego i zdrowego wypoczynku. Oprócz zwiedzania zamku i jego zakamarków, chłopcy podzieleni na dwie grupy uczestniczyli w przygotowanej przez obsługę grze terenowej, której celem było nie tylko odnalezienie skarbu, lecz także poznawanie tradycji i kultury poprzez zabawę oraz rozwijanie pamięci i kojarzenie faktów. Każda grupa otrzymała kartę zawierającą szereg zabawnych, rymowanych zagadek, których elementy są zlokalizowane w zabytkowej przestrzeni zamku. Na zwycięzców (i pokonanych) czekały słodkie nagrody, ufundowane przez Państwa Kuchmistrzów.

Po zwiedzeniu zamku grupa udała się na posiłek do Mc’Donalda w Krzywej i zobaczyła świetnie zachowany XVIII – wieczny wiatrak typu holenderskiego z ruchomą głowicą, który stoi na wzgórzu koło Jerzmanowic. Następnie udali się na basen do Chojnowa. Dopełnieniem pobytu w rodzinnym mieście ks. Piotra było nawiedzenie cmentarza i w kończącym się Tygodniu Miłosierdzia modlitwa za bliskich zmarłych.

Pełen atrakcji Dzień Wspólnoty ministrantów z Przyjaciółmi odbył się dzięki zaangażowaniu ks. Piotra oraz błogosławieństwu i finansowemu wsparciu proboszcza ks. dra Erwina Jaworskiego. Swój dar serca dołożyła również katechetka Izabela Piątek. Nieoceniona okazała się życzliwość komendanta OSP w Lubomierzu druha Marcina Zająca,  który udostępnił strażackiego busa, aby ks. Piotr (kapelan strażaków) mógł zabrać chłopców na wycieczkę. Natomiast drugiego busa użyczył nieoceniony w takich sytuacjach p. Łukasz „Szpiegu” Laszczyński.

W imieniu uczestników ministranckiego Dnia Wspólnoty ks. Piotr Wszystkim składa serdeczne Bóg zapłać! Szczególne podziękowania ks. Piotr kieruje do p. Bogusławy Kawzowicz za pomoc w posprzątaniu „jakubowego schroniska”.

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: Grzegorz Kuchmistrz


 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI Wydarzenia 2018 13-14 IV 18 r. Ministranci i Przyjaciele
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK