16 V 18 r. XIII Przegląd Pieśni Religijnych „Janie Pawle II śpiewamy dla Ciebie”
Wpisany przez Brygida Gucwa   

Religijnie i patriotycznie

 

16 maja b.r. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa B.M. w Lubomierzu odbył się XIII Przegląd Pieśni Religijnych „Janie Pawle II śpiewamy dla Ciebie”. Ze względu na przypadającą setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, repertuar tegorocznego przeglądu został wzbogacony o utwory patriotyczne.

Organizatorem wpisanego w tradycję środowiska wydarzenia był miejscowy Zespół Szkolno – Przedszkolny. Oprócz reprezentacji przedszkola i poszczególnych klas Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, w przeglądzie uczestniczyli również przedstawiciele szkół podstawowych z: Biedrzychowic, Pławnej, Płóczek, Jeleniej Góry i Zespołu Szkół w Lubomierzu. Gościem specjalnym przeglądu był dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej ks. dr Jarosław Kowalczyk. Obecny był również Gospodarz miejsca – proboszcz ks. dr Erwin Jaworski oraz dyrektorzy lubomierskich szkół – p. Marek Kozak, p. Andrzej Górski, p. Joanna Paśko – Sikora, p. Marek Chrabąszcz oraz dyrektor Szkoły Podstawowej z Pławnej p. Teresa Śliwińska. Natomiast sprawami organizacyjnymi zajmował się zespół nauczycieli: Panie Bożena Ciereszko, Renata Juncewicz, Beata Pomorska, Wioletta Rotkiewicz, Regina Stanicka – Wachowicz oraz ks. Piotr Olszówka.

Wszystkich uczestników wydarzenia przywitał w kościele dyrektor lubomierskiego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego p. Marek Kozak, podkreślając, że ideą przeglądu nie jest rywalizacja, ale wspólne oddanie czci Największemu z Polaków, który jest patronem lubomierskiej szkoły podstawowej. Natomiast ks. Jarosław Kowalczyk nawiązał do niepodległościowej rocznicy i odwołał się do przypadającego w tym dniu wspomnienia św. Andrzeja Boboli. Z racji, że ten męczennik za wiarę jest patronem Polski, dyrektor Wydziału Katechetycznego zaproponował modlitwę św. Andrzeja za ojczyznę, którą odczytał uczeń Mikołaj Bieńko. Gość z Legnicy przytoczył słowa św. Augustyna „Kto śpiewa – dwa razy się modli” oraz Goethego „Gdzie słyszysz śpiew – tam wchodź/tam dobre serca mają./Źli ludzie – wierzaj mi – Ci nigdy nie śpiewają”, które oddają atmosferę tych przeglądów.

Wstępem do tej duchowej i artystycznej uczty był montaż słowny „Droga do niepodległości”, oparty na fragmentach „Dekalogu wolności”, który powinien być wyznacznikiem postępowania Polaków – o czym mówił Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Polski w 1991 roku. Wartości patriotyczne, prezentujące się dzieci podkreślały również w biało – czerwonych oraz ludowych strojach. Natomiast w starannie dobranym repertuarze – oprócz pieśni związanych ze św. Janem Pawłem II – znalazły się m.in. utwory Chopina i „Rota”. Tradycyjnie – na zakończenie wystąpili dorośli –  organizatorzy przeglądu, opiekunowie grup, zaproszeni goście, których w tym roku wspierała p. Marzena Szramowiat z grupą akompaniującej na instrumentach młodzieży.

Podczas przeglądu zostały wręczone nagrody uczniom klas IV i VI za udział w konkursie biograficznym i plastycznym dotyczące św. Jana Pawła II, który w lubomierskiej szkole przeprowadziła katechetka Wioletta Rotkiewicz.

Podczas agapy w szkole ks. Jarosław Kowalczyk podziękował dyrekcji Zespołu Szkolno – Przedszkolnego i z uznaniem wyraził się o idei przeglądu, który w Lubomierzu odbywa się już 13 lat, a jego cykliczność może być przykładem do naśladowania. Niewątpliwie jest to owoc dobrej współpracy i jedności w działaniu środowiska lokalnego – szkoły i parafii, nauczycieli, księży, katechetów i rodziców. Dobra współpraca układa się także z dyrektorem Ośrodka Kultury i Sportu p. Mirosławem Laskowskim, który zawsze chętnie użycza sprzętu nagłaśniającego.

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubomierzu uczestniczą w różnych wydarzeniach w diecezji oraz w Polsce i godnie reprezentują swoją miejscowość i wartości głoszone przez Patrona, którego zaszczytne imię noszą.

 

Tekst: Brygida Gucwa
Foto: ks. Erwin Jaworski


 

 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI Wydarzenia 2018 16 V 18 r. XIII Przegląd Pieśni Religijnych „Janie Pawle II śpiewamy dla Ciebie”
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK