27 V 18 r. "Oto są baranki młode"
Wpisany przez Brygida Gucwa   

27 maja 54 dzieci z parafii św. Maternusa B.M w Lubomierzu przystąpiło do I Komunii Świętej. Bezpośrednim przygotowaniem do tej ważnej zarówno dla dzieci jak i wspólnoty Kościoła uroczystości zajmował się proboszcz ks. kan. dr Erwin Jaworski. Podczas trwających cały rok spotkań formacyjnych ks. Erwin wypracował koncepcję uroczystości pod znakiem Jezusa Dobrego Pasterza.  Zadaniem rodziców było „wyposażenie” swych pociech w baranki z imieniem dziecka.


Ks. Piotr Olszówka, na wzór Dobrego Pasterza – z kapeluszem na głowie i laską w ręku oraz okryty pasterskim kocem- wprowadził oczekujące na placu kościelnym dzieci do świątyni. Następnie „owieczka” Maja i „baranek” Damianek przedstawili całej wspólnocie swoje koleżanki i kolegów, którzy mają przystąpić do I Komunii Świętej.

W Słowie Bożym Ks. proboszcz nawiązał do ewangelii o Dobrym Pasterzu, którego przedstawia figura stojąca w centrum lubomierskiej świątyni. Odwołując się do różnorodności owieczek (większych i mniejszych, gładkich i kudłatych), które dzieci przyniosły ze sobą do kościoła, ks. Erwin powiedział, że jesteśmy piękni właśnie w różnorodności. Chrystus troszczy się o wszystkie owce, bo za każdą oddał życie. Dzieci po raz pierwszy w pełni uczestniczyły we Mszy św., przyjmując do swojego serca Pana Jezusa, który jako Baranek Boży ofiarował nam swoje Ciało.

Radość dnia pierwszego spotkania z Jezusem Eucharystycznym rozciągnęła się na każdy dzień „białego tygodnia”. Proboszcz ks. Erwin zaplanował wydarzenia, podkreślające wyjątkowość uroczystości pierwszokomunijnej i z nią związane. W poniedziałek dzieci otrzymały obrazki stanowiące pamiątkę I Komunii Świętej. Natomiast we wtorek było „wysyłanie” listów do Pana Boga; dzieci pisały w domu listy-modlitwy, które zostały przyczepione do balonów wypełnionych helem i wypuszczone z placu kościelnego w niebo. Środa była przeżywana jako „epoka lodowcowa”; po Mszy św. odbyła się „uczta”, podczas której były serwowane lody. W środę poświęcono również medaliki, które dzieci otrzymały od najbliższych. W czwartek dzieci wraz z rodzicami i całą wspólnotą parafialną uczestniczyły w uroczystości Bożego Ciała, przypominającej, że Jezus przychodzi do nas w każdej Eucharystii. W ten dzień starsze dzieci obchodziły rocznicę swojej pierwszej Komunii Świętej; z tej okazji otrzymały one Pismo Święte, gdyż czytanie Słowa Bożego i posłuszeństwo mu wyrażające się w postępowaniu, jest najlepszym drogowskazem w życiu. Natomiast na zakończenie „białego tygodnia” po Eucharystii odbyła się agapa z okazji Dnia Dziecka.

Warto przypomnieć, że na rodzicach spoczywa obowiązek i troska o takie wychowanie dzieci, aby ich spotkanie z Panem Jezusem w sakramencie Eucharystii i pokuty nie skończyło się wraz z końcem „białego tygodnia”.

 

Tekst: Brygida Gucwa
Zdjęcia: ks. Erwin Jaworski


 
 

Tu jesteś

Start AKTUALNOŚCI Wydarzenia 2018 27 V 18 r. "Oto są baranki młode"
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK